Po dwóch latach przerwy powróciła jedna najbardziej znanych czeskich wystaw kwiatowych: Flora Olomouc. Wiosenna odsłona tego popularnego wydarzenia odbyła się w dniach 21-24 kwietnia w Ołomuńcu. Miłośnicy kwiatów mogli podziwiać dekoracje kwiatowe oraz odwiedzić stanowiska targowe firm z branży ogrodniczej i kwiatowej. Jednym z wystawców była Śląska Giełda Kwiatowa wraz z Dolnośląskim Centrum Hurtu Rolno Spożywczego.

Wiosenną wystawę w Ołomuńcu można zaliczona do bardzo udanych, jeżeli chodzi o oprawę florystyczną. Kompozycje przygotowane przez czeskich florystów, które miały upiększyć pawilon targowy, robiły duże wrażenie ilością kwiatów, doborem materiału roślinnego oraz pomysłowością. Czesi postarali się by zaskoczyć zwiedzających. Bardzo ciekawym pomysłem była wielka kopuła z podwieszonymi od spodu storczykami, która została zawieszona nad zbiornikiem z wodą. Co jakiś czas kopułę opuszczano w dół, a korzenie kwiatów zanurzały się w wodzie. Po chwili cała konstrukcja z powrotem się unosiła. Innym ciekawym pomysłem, który wywoływał żywe reakcje publiczności, była ścianka do selfie. Była to ściana luster, przed którą znajdował się długi szpaler kolorowych kwiatów. Dzięki temu można było w wygodny sposób zrobić sobie zdjęcie z piękną, kolorową, kwiatową oprawą.

Flora Olomouc
Flora Olomouc
Flora Olomouc
Flora Olomouc
Flora Olomouc

Wystawie towarzyszył także konkurs na najpiękniejszą aranżację kwiatową stoiska. Drugie miejsce zajęła kompozycja dekorująca stanowisko Śląskiej Giełdy Kwiatowej i DCHRS wykonana przez mistrzyni florystyki Agnieszka Błaszczyk. Oto w jaki sposób opowiedziała nam o swojej pracy i interpretacji zadanego tematu:

Pomysł na nasze stoisko polegał na pokazaniu kwiatów w każdej porze roku. Wiosna zawierała kwitnące gałązki, jaskry oraz tulipany i inne rośliny cebulowe, a wszystko w pastelowej palecie barw. W części letniej pokazałam pięknie rozkwitnięte, duże kwiaty o intensywnych kolorach: piwonie, róże, goździki w odcieniach różu i pomarańczu. Dodałam też niebieski akcent w postaci zatrwianu i ostróżki. Jesienna część pracy była bardziej stonowana, z suszonymi elementami, trawami pampasowymi, przepiękną różą ‘Quicksand’, goździkami, mikołajkiem. Wybrałam kwiaty głównie w odcieniach beżowych i pastelowo brązowych, do tego akcenty bordo i zgaszonego niebieskiego, po to aby cała aranżacja pozostała spójna kolorystycznie mimo różnego natężenia barw. Ostatnia część pracy – zima – została przedstawiona za pomocą farbowanego na szaro-biały kolor asparagusu w towarzystwie korzeni i mchu.
Moim założeniem było pokazanie pór roku w sposób skojarzeniowy. Wiosna to pączki, lato to wybujałość i masa kolorów, jesień to przemijanie by w końcu przejść w zimowy spoczynek.

Poniżej prezentujemy zdjęcia kompozycji Agnieszki Błaszczyk:

Praca: Agnieszka Błaszczyk
Praca: Agnieszka Błaszczyk
Praca: Agnieszka Błaszczyk
Praca: Agnieszka Błaszczyk
Praca: Agnieszka Błaszczyk
Praca: Agnieszka Błaszczyk
Praca: Agnieszka Błaszczyk
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl