Jakiego rodzaju dekoracje bożonarodzeniowe zdominowały sezon 2021? O najmodniejszych trendach oraz swoich doświadczeniach ze sprzedażą świątecznych kompozycji opowiedział nam Maciek Krzus, mistrz florystyki, który prowadzi we Wrocławiu własną pracownię florystyczną.


Reklama

ForumKwiatowe.pl: Każdy kto prowadzi biznes kwiatowy ma swój pomysł na to jak zwiększyć sprzedaż w sezonie świątecznym. Jaki jest Twój?

Maciej Krzus: Kiedyś organizowałem kiermasze. Przygotowywałem ofertę i prezentowałem ją klientom zaproszonym do mojej pracowni florystycznej. W zeszłym roku musiałem jednak zrezygnować z tej formy z powodu pandemii i ograniczeń, które się pojawiły. Trzeba pamiętać, że moja firma nie działa jak kwiaciarnia, nie mam przyszykowanej oferty, która jest dostępna w codziennej sprzedaży. Skupiłem się więc na indywidualnym projektowaniu pod konkretnego klienta. Muszę przyznać, że jestem z tego zadowolony i lubię w ten sposób pracować, bo każde zlecenie wymaga przemyślenia, każda kompozycja musi wpisać się w konkretne wnętrze. Pojawiają się też mniejsze lub większe wyzwania, gdy na przykład trzeba zrobić specjalną konstrukcję do bezinwazyjnego montażu girlandy nad kominkiem. Jest to bardzo rozwojowe i twórcze zajęcie. Oczywiście tego rodzaju zlecenia zajmują więcej czasu, ale ich wartość jest wyższa. Klient jest gotowy za to zapłacić, oczywiście jest to klient wysokobudżetowy, który otrzymuje indywidualną kalkulację.

Skąd czerpiesz inspiracje?

Klienci chcą mieć takie kompozycje świąteczne, które będą pasowały do tego co mają w domach. Dlatego projektując kieruję się tym, co jest modne we wnętrzach. Obserwuję także wnętrza u moich klientów. Sprawdzam obowiązujące trendy kolorystyczne. Gdy w sklepach pojawił się kolor żółty, to już wiedziałem, że tego się dużo sprzeda. Dlatego jeszcze przed sezonem przeglądam sklepy internetowe, takie jak na przykład Homla, żeby zorientować się w jakim kierunku powinny pójść moje projekty.

Jakie kolory są modne w tym sezonie?

Na pewno zieleń butelkowa, szarość, granat. To są kolory dominujące w wystroju wnętrz. Oprócz tego często widać turkus, miętę i róż pudrowy. Oczywiście święta to także klasyczny zestaw, czyli czerwień w połączeniu z zielenią, bielą, złotem i srebrem. Dla moich klientów nie jest to najlepszy zestaw kolorów, ale miałem też sporo naturalnych aranżacji, w których pojawiała się klasyczna świąteczna czerwień.

Wszystkie te kolory pojawiły się w pracach, które zaprezentowałem podczas mojego mini-pokazu bożonarodzeniowego, zorganizowanego pod koniec listopada dla florystów.

Jaki styl był najbardziej poszukiwany przez twoich klientów?

Trudno wskazać jeden dominujący trend. Z jednej strony podobają się aranżacje w nowych, świeżych, pastelowych kolorach, które nie kojarzą się ze świąteczną tradycją. Modny jest też styl industrialny, loftowy, co w dekoracjach przekłada się na nieoczywiste połączenia, mocne akcenty, surowe materiały, takie jak beton, metal, drewno. Z drugiej strony mamy ponadczasową klasykę, która zawsze się sprzedaje. Zauważyłem też, że podoba się styl który nazywam bajkowym powrotem do dzieciństwa. Obowiązują w nim dziadki do orzechów, stare bombki, saneczki i inne urocze retro ozdoby… Podczas wspomnianego pokazu zaprezentowałem między innymi choinkę z pierników, która nawiązywała właśnie do tego beztroskiego, dziecięcego nastroju. Pomysł się spodobał, a nawet był chętnie kopiowany, co mnie bardzo cieszy. Lubię dzielić się swoimi pomysłami i pokazywać różne formy, które są inspiracją dla innych florystów.

Czy planujesz kolejny taki mini pokaz dla florystów?

Jak najbardziej. Jest to projekt cykliczny i już planuję kolejne takie spotkanie: kameralne, z pysznym poczęstunkiem, w miłym florystycznym towarzystwie. O szczegółach opowiem już wkrótce!

Dziękujemy za rozmowę.

Dziękuję.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl