Dizajn roślinny

15/02/2016 1

Dizajn to słowo będące na ustach wszystkich nieustannie od lat. Ale ostatnio z pewnością pojawia się coraz częściej, również w odniesieniu do florystyki. Dizajn to coś więcej niż samo projektowanie, Wzornictwo. To połączenie formy, przesłania, funkcjonalności i odniesień do świata, w którym obecnie żyjemy.
roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(2)
Problemy ochrony środowiska, recyclingu, świadomego korzystania ze świata przyrody, to już tematy codzienności. Nie tylko chcemy, ale jesteśmy wręcz zmuszeni do przeprogramowania naszego myślenia o produktach, którymi się otaczamy. Biodegradowalność, naturalność i przyjazność człowiekowi i przyrodzie to hasła, które towarzyszą już projektowaniu, na co dzień.

Powrót do źródeł, do świata roślin jest tym, czego potrzebują nie tylko profesjonaliści zajmujący się roślinami, ale wszyscy ludzie, którzy czują, że tego kontaktu, na co dzień brakuje. Właśnie dla takich osób Kwitnący horyzonty – szkoła Florystyczna utworzyła nowy kierunek nauczania noszący nazwę Roślinny Design. W ramach cyklu składającego się z sześciu spotkań, realizowany jest program mający na celu zapoznanie uczestników z materiału roślinnym, podstawami procesu projektowania, założeniami biodegradowalności, recyclingu oraz procesów przetwarzania istniejących przedmiotów w nowe proekologiczne formy.
roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(1)
Każde spotkanie to jeden temat, który przedyskutowany, przemyślany jest następnie przekuwany w prace projektowe, których zastosowanie jest z góry zarysowane, natomiast forma i technika są wypracowywane samodzielnie przez uczestników zajęć. Taki format zajęć doskonale sprawdza się, niezależnie od tego czy na warsztacie spotkają się osoby mające doświadczenie w pracy z roślinami, czy takie, których doświadczenie jest zupełnie inne.

Otwarte podejście do materiału roślinnego, do projektowania i szukania przeznaczeń dla powstałych form pozwala na przekraczanie granic, które początkowo mogą wydawać się nie do przekroczenia. Sam proces prowadzący do powstania gotowego produktu jest interesujący, nawet ślepe zaułki są inspirujące.

tekst i zdjęcia: Magdalena Birula-Białynicka

 

roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(3)

roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(4)

roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(5)

roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(6)

roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(7)

roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(8)

roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(9)

roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(10)

roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(11)

roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(12)

roślinny-design-Kwitnące-Horyzonty-fot-magdalena-birula-białynicka-(13)

O autorze
Magdalena Birula-Białynicka

Magdalena Birula-Białynicka

Międzynarodowy Sędzia Sztuki Florystycznej FLORINT. Dyrektor artystyczny w szkole florystycznej Kwitnące Horyzonty, właścicielka pracowni florystycznej „Wrzosowisko” oraz marki Filcofilia.pl. Prowadzi zajęcia warsztatowe, seminaria, pokazy florystyczne w Polsce i za granicą. Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Michał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Gość
Michał

Bardzo ciekawe podejście do roślin inspirujące zdjęcia Ja lubię taki naturalny -ECO styl.