Właśnie zakończył się 19-ty Międzynarodowy Festiwal Kwiatów
w Ventspils (Windawa) na Łotwie. Temat festiwalu był związany z muzyką, aby uczcić nowo otwartą, nowoczesną salę koncertową “Łotwa”. Do wyboru tematu tegorocznego festiwalu zaproszono mieszkańców, którzy mieli zgłosić swoje propozycje motta. Jury wybrało najlepsze z nich, czyli: „Flower Melody”. Miasto obchodzi w tym roku swoje 729 urodziny, zaplanowano więc z tej okazji mnóstwo atrakcji: były koncerty, konkursy, pokaz fajerwerków i oczywiście festiwal kwiatów.

foto: www.ventspils.lv/lat/galerijas/kultura/30023-svetku-vakara-programma-ostas-ielas-promenade / Monta Blāze Pētersone

Na portowym wybrzeżu, na promenadzie przy ulicy Ostas powstały kwiatowe dywany. W tym roku w imprezie uczestniczyło 20 drużyn z Łotwy, Estonii Litwy, Rosji i Białorusi. Były także 4 drużyny jurorów. Uczestnicy mieli przygotować dywan z kwiatów o wymiarach 2,5 x 2,5 metra, maksymalna wysokość mogła wynosić 20 centymetrów. Nad całością prac czuwało ośmioosobowe jury, w którego składzie byli także sędziowie florystyczni –  Aija Zagarina czy Sigutis Kaminskas. Czasu na wykonanie prac i pokazanie swojej kreatywności było mało, bo tylko 24 godziny.

Całość prac wyglądała imponująco.  Układano je w gąbce oraz w piasku. Używano przeróżnych elementów roślinnych, w tym spalonego drewna lub papieru.  Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Estonii w składzie: Anu Uibo, Anneli Jürioja, Eve Kivi, Olga Klebanov i Aire Reenumägi. Ich praca o numerze 13 zachwyca, a umieszczone w niej płyty winylowe przecięte na pół zaskakują pomysłowością.  II miejsce zajęła także drużyna z Estonii (numer pracy 20), trzecie – ekipa z Rosji, z Petersburga (numer pracy 6). Wśród drużyn juniorów wygrała Litwa (praca o numerze 3). Wszystkie prace można było podziwiać na promenadzie.

Praca nr 13 – I miejsce
fot. https://www.delfi.lv/majadarzs/aktuali/foto-ventspils-rotajas-krasnas-ziedu-paklaju-kompozicijas.d?id=51321415

Praca nr 20 – II miejsce
fot. https://www.delfi.lv/majadarzs/aktuali/foto-ventspils-rotajas-krasnas-ziedu-paklaju-kompozicijas.d?id=51321415

Praca nr 6 – III miejsce
fot. https://www.delfi.lv/majadarzs/aktuali/foto-ventspils-rotajas-krasnas-ziedu-paklaju-kompozicijas.d?id=51321415

Jak powiedziała w jednym z wywiadów kapitan zwycięskiej drużyny z Estonii, Aire Reenumägi – “Konkursy są zawsze trudne, ale to jeden z najlepszych sposobów na naukę, znalezienie nowych przyjaciół, zobaczenie nowych trendów i świetne spędzenie czasu w różnych krajach”.

19 edycja Międzynarodowego Festiwalu Kwiatów „Flower Melody” w Ventspils na Łotwie przechodzi do historii. Zapraszamy Was do oglądania prac TUTAJ i mamy nadzieję, że podczas jubileuszowej, 20-tej wystawy w gronie startujących drużyn znowu znajdzie się ekipa z Polski, której niestety w tym roku zabrakło. Wszystkim uczestnikom festiwalu serdecznie gratulujemy!


O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl