Jednym z piękniejszych darów jakie natura podarowała florystom jest dzika róża z jej wspaniałymi owocami. Te czerwone, błyszczące, średniej wielkości kuleczki wspaniale ożywiają jesienne aranżacje florystyczne. Owocujące gałązki róży ładnie uzupełnią przestrzeń w kompozycji oraz wzbogacają ją swoim wyrazistym kształtem i energetycznym kolorem. Mają też uniwersalne zastosowanie – to idealny dodatek do każdej florystycznej aranżacji: przypinek, wianków, bukietów ślubnych czy kompozycji nagrobnych.

To co daje natura jest najlepsze, ale hodowcy dzięki pewnym modyfikacjom stworzyli takie odmiany owocującej róży, które doskonale sprawdzają się w kwiaciarniach. Dziś chcielibyśmy pokazać Wam jedną z takich odmian, różę ‘Magical Pearl’.
 
 

 
 
‘Magical Pearl’ to odmiana specjalnie wyselekcjonowana dla branży kwiatowej, dlatego ma ona wszystkie cechy pożądane z punktu widzenia florysty: jest pozbawiona kolców, jest trwała, a jej efektowne owoce obficie porastają każdą gałązkę i mocno się na niej trzymają. Późne lato i jesień to naturalny czas owocowania dzikiej róży, ale w przypadku ‘Magical Pearl’ okres ten jest dłuższy. Zobaczcie jak wygląda na poszczególnych etapach procesu produkcji.
 
 
dzika róża Magical Pearl
 

 
dzika róża Magical Pearl
 
 
Jak widać na zdjęciu „magiczna perła” rośnie w długich rzędach przypominających żywopłot, wysoki aż na trzy metry! Ten wielki krzew wymaga pielęgnacji i opieki hodowcy na każdym etapie produkcji, tym bardziej że róża jest podatna na infekcje grzybicze i inne choroby. Bardzo ważnym elementem uprawy jest prawidłowe jej przycinanie. Źle przycięta róża wyda owoce zdecydowanie gorszej jakości. Tylko profesjonalne cięcie gwarantuje uzyskanie grubszych łodyg i dorodnych owoców. Odpowiednio pielęgnowana odwdzięcza się obfitym i efektownym owocowaniem.
dzika róża Magical Pearl
 

Gdy przychodzi pora zbioru gałązki róży są ręcznie odcinane z krzewów. Na każdej z nich są obecne liście, które są usuwane po zbiorze – również ręcznie. Jest to więc produkt, który wymaga zaangażowania człowieka i jego ręcznej pracy. Dopiero na etapie sortowania róża ‘Magical Pearl’ spotyka się z taśmą maszynową, gdzie zebrane pędy są sortowane zarówno pod względem długości jak i ilości owoców na łodydze. Tak przygotowane pęczki są gotowe do sprzedaży.
 

dzika róża Magical Pearl
 
dzika róża Magical Pearl
 
dzika róża Magical Pearl

 

Zdjęcia przedstawiają produkcję róży ‘Magical Pearl’ w firmie Verhoeven BV.

 

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl