Egzaminy florystyczne w Krakowie

27/09/2013

[imagebrowser id=17]

Egzaminy praktyczne słuchaczy Podyplomowych Studiów Florystyka są od lat największym i najbardziej znanym wydarzeniem tego typu w stolicy małopolski. Kierownikiem studiów jest dr hab. Bożena Pawłowska z Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zaś głównymi nauczycielami są cenione mistrzynie florystyki Grażyna Korzekwa i Monika Kudłacz.

Tegoroczny egzamin kończący IV edycję studiów odbył się 20 września w centrum handlowym Bonarka. Przystąpiło do niego aż dwudziestu dyplomantów. Zdający wykonali trzy prace: bukiet ślubny, bukiet wiązany do ręki oraz pracę główną pt. „Odzyskani”. Ocenę przeprowadziły dwie niezależne komisje: branżowa i izbowa. Dzięki temu absolwenci otrzymali uznaniowe tytuły florysty oraz państwowe świadectwa czeladnicze honorowane na światowym rynku pracy.

Rafał Gorzolka

Rafał Gorzolka

Do czasu ogłoszenia wyników wnętrze galerii handlowej zamieniło się w miejsce pełne podekscytowania. Galę zaszczycili swoją obecnością znakomici goście, w tym Jego Magnificencja Rektor UR w Krakowie prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady oraz Dziekan Wydziału Ogrodniczego prof. dr hab. Stanisław Mazur. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajął Rafał Gorzolka, druga była Katarzyna Michulec, zaś trzecia Klaudia Piętka. Najwyżej oceniony bukiet ślubny wykonała Katarzyna Michulec, autorem najlepszego bukietu wiązanego oraz pracy głównej był Rafał Gorzolka.

Słuchacze wykazali się samodzielnością i kreatywnością, do pracy głównej przygotowali w formie projektu uzasadnioną interpretację tematu, rysunki techniczne, wykaz taksonów roślin, skalę barw i opis wykonania. Sędziowie, goście i zwiedzający bardzo chwalili poziom tegorocznych egzaminów. Wystawa prac studentów Podyplomowych Studiów Florystyka doskonale wkomponowała się w nowoczesną przestrzeń centrum Bonarka będąc dla odwiedzających źródłem artystycznej atmosfery i wiedzy na temat roślin ozdobnych i florystyki.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl