Enigma na Wyspie Młyńskiej

14/05/2015

9 maja już od wczesnych godzin rannych na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy panował ogromny ruch:  młodzi ludzie z Zespołu Szkół Plastycznych z zapałem budowali maszynę szyfrującą Enigma. Oczywiście mowa tu o kolejnej edycji Bydgoskich Dywanów Kwiatowych.

[imagebrowser id=146]

Dlaczego Enigma? Dlatego, że tegoroczna (szósta już) edycja imprezy dedykowana jest słynnemu kryptologowi Marianowi Rejewskiemu. Kwietny obraz usypany z płatków tulipanów przedstawiał ogromną maszynę szyfrującą i napis Enigma z jednej oraz nazwisko bydgoskiego matematyka z drugiej strony dywanu.

Podczas dwóch dni trwania imprezy królowały płatki tulipanów i kwiaty. Oprócz dywanu w programie imprezy znalazły się również inne florystyczne wydarzenia, takie jak XVII Wystawa Tulipanów czy pokaz florystyczny Marii Zajchowskiej z Kwiaciarni BLOOMI w Bydgoszczy.

Sypanie tulipanowych płatków tradycyjnie przyciągnęło na Wyspę Młyńską wiele osób. Mieszkańcy mogli wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez lokalne firmy, takich jak degustacja naturalnego soku jabłkowego z „Gospodarstwa Klimkiewicz” czy prezentacja nowości szkółkarskich ze „Szkółki Niedźwiedź”. Młodzież przygotowała Piknik z Plastykiem, a swoim występem imprezę uświetnił chór PRIMO z I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, którego absolwentem był Marian Rejewski. Były też tańce: pod przewodnictwem Magdy Wiśniewskiej bydgoszczanie tańczyli Zumbę dla Mariana.

d6

Szósta edycja Bydgoskich Dywanów Kwiatowych miała również swoją część oficjalną. W uroczystości otwarcia udział wziął Przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, który wręczył Henrykowi Kołconowi i Piotrowi Pukszto Medal Za Zasługi Dla Województwa Kujawsko Pomorskiego i Jego Mieszkańców.

dywany 2015 048

dywany 2015 045

Wręczone zostały również Medale Prezydenta Bydgoszczy, które przekazał osobiście pełniący ten urząd Rafał Bruski. Medale odebrali: Elżbieta Szymańska – Dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy, oraz Piotr Piszczek – Kierownik Katedry Roślin Ozdobnych i Warzywnych na UTP Bydgoszcz. W uroczystym otwarciu wzięli udział Poseł na Sejm RP Grażyna Ciemniak, Ogrodnik Miasta Bogna Rybacka, Radni Bydgoszczy oraz Mieszkańcy Bydgoszczy.

Patronat medialny nad imprezą objęli: ForumKwiatowe.pl, Polskie Radio PIK, TVP Bydgoszcz.

Impreza została dofinansowana ze środków Miasta Bydgoszczy, Województwa Kujawsko Pomorskiego i Banku Spółdzielczego w Bydgoszczy.

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl