Stowarzyszenie Florystów Polskich i Florint wraz ze sponsorami przeprowadzą w czerwcu mistrzostwa florystyki na najwyższym jak dotychczas poziomie w Polsce: EUROPA CUP 2020. To wyjątkowa okazja by wraz z florystami z całego świata świętować florystykę na najwyższym poziomie podczas najważniejszej imprezy w tym roku!

  • Co: znane na całym świecie mistrzostwa Europy w florystyce
  • Kiedy: od 5 do 7 czerwca 2020 r
  • Gdzie: w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
  • Kto: od 25 do 30 światowej klasy florystów
  • Dlaczego: ponieważ profesjonalna florystyka zasługuje na najwyższe uznanie!

Trochę historii, czyli jak to się zaczęło…

Trudno w to uwierzyć, ale minęło ponad pół wieku od czasu, gdy Międzynarodowa Organizacja Florystów po raz pierwszy zorganizowała Europejskie Mistrzostwa Florystyczne – powszechnie znane jako „Europa Cup”. Sześćdziesiąt lat później Europa Cup pozostaje jednym z najbardziej prestiżowych mistrzostw dla zawodowców zajmujących się florystyką. To osiągnięcie, z którego jesteśmy dumni.

Organizacja mistrzostw florystycznych, takich jak Europa Cup, jest ściśle związana z Florintem. Założenie Międzynarodowej Organizacji Florystów w 1956 r. było związane właśnie z tymi zawodami zawodów. Wówczas stowarzyszenia członkowskie chciały dowiedzieć się więcej o tym, jak rozwija się florystyka w całej Europie. Współpraca między narodami europejskimi nie była jednak taka oczywista. Napięcia wynikające z zimnej wojny zdefiniowały ideologicznie podzielony kontynent. Ale kraje przezwyciężyły wzajemną nieufność i wspólnie zorganizowały pierwsze mistrzostwa florystyczne. Ostatecznie szwajcarski konkurent został koronowany na pierwszego oficjalnego mistrza florystyki w Europie. Tak oto narodziła się niezwykła tradycja.

 

Zawodnicy Europa Cup

W dzisiejszych czasach każdy kraj na świecie może być reprezentowany w Pucharze Europy, a każdy profesjonalny florysta może wziąć udział w tej konkurencji. Kandydaci do Europa Cup 2020 są początkowo nominowani przez stowarzyszenia będące członkami Florintu (Florint Member) oraz kandydujące (Candidate Member). Wszelkie pozostałe miejsca są następnie wypełniane przez wykwalifikowanych florystów z krajów trzecich, które spełniają kryteria Florintu.

Wszystkie nominujące stowarzyszenia czekają z niecierpliwością na ten moment, w którym ich krajowi mistrzowie pokażą swoje umiejętności z dumą reprezentując sektor florystyczny swojego kraju. Puchar Europy Florint organizowany jest tylko co 4 lata, dlatego najbliższe mistrzostwa na prawdę wyjątkowa okazja by w nich uczestniczyć.

Ostateczny termin rejestracji konkurentów Europa Cup 2020 upłynął 31 stycznia 2020 r. Proces rejestracji jest obecnie finalizowany i wkrótce oficjalnie zostanie ogłoszona lista zawodników. Z pewnością znajdzie się na niej wielu wybitnych florystów!

Konkurs inspirowany muzyką

Uczestnicy Europa Cup 2020 będą rywalizować w sześciu zadaniach o tematyce muzycznej. Zaczną od 90-minutowego wyzwania polegającego na przygotowaniu stołu na zjazd szkolny, zatytułowanego „Każde życie ma ścieżkę dźwiękową”. Drugim zadaniem jest instalacja kwiatowa – „Dance in the Rain” – największy projekt, z którym zmierzą się uczestnicy. Aranżacja ma pokazywać piękno ruchu i tańca, a kompozycja musi zawierać co najmniej 50% żywych roślin, które muszą być umieszczone w czarnej piance Oasis. Trudna praca?

Trzecie zadanie polega na kwiatowym udekorowaniu tancerki. Na to zadanie, zatytułowane „Dancing Queen”, uczestnicy będą mieli 2 godziny, a inspiracją będzie specjalnie przygotowana ścieżka dźwiękowa. Następnie umiejętności florystyczne uczestników zostaną przetestowane poprzez dwa zadania niespodzianki. Szczegóły tych zadań są oczywiście tajemnicą i zostaną zaprezentowane zawodnikom na kilka minut przed rozpoczęciem pracy. Każdy uczestnik otrzyma identyczny zestaw materiałów, a także wytyczne, których należy przestrzegać.

Ostatnim zadaniem jest bukiet układany w ręku zatytułowany „Życie jest jak piosenka”. Zadanie to odbędzie się podczas gali finałowej w sobotni wieczór. Uzupełnieniem tej uczty dla zmysłów będzie ogłoszenie tegorocznego zwycięzcy Europa Cup.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl