Lato to doskonały czas dla artystycznych działań w plenerze. Z taką propozycją wychodzi poznański oddział SITO zapraszając florystów, artystów i architektów krajobrazu do udziału w pierwszej edycji Festiwalu Land Art „NATURALIA” w Szreniawie.

Land Art, czy inaczej sztuka ziemi, to kierunek ściśle związany z naturą. Tworzenie obiektów landartowych jest rodzajem interwencji w środowisko naturalne: artysta wykorzystując naturalnie występujący materiał przekształca fragment krajobrazu w dzieło sztuki. Stworzony w ten sposób obiekt, jako że powstał w naturze i przy użyciu natury, ulega dalszej przemianie wraz ze stopniową destrukcją użytych materiałów. W ten sposób zachodzi swoista współpraca artysty z naturą: jego dzieło podlega dalszej metamorfozie pod wpływem procesów zachodzących w przyrodzie. W Land Art wpisana jest więc przemijalność, co szczególnie wyróżnia ten kierunek sztuki na tle innych.

Przemijalność będzie też motywem wiodącym prac, które zostaną zaprezentowane podczas festiwalu Szreniawie. Udział nim będzie z pewnością dla każdego czynnego uczestnika doskonałą okazją by rozwinąć wyobraźnię w kierunku naturalnych form oraz… by zmierzyć się z innymi artystami, bowiem impreza ma formę konkursu. Zgłosić mogą się zarówno polscy jak i zagraniczni uczestnicy.

Festiwal potrwa 3 dni. Od 12 do 13 września uczestnicy mają czas na wykonanie prac, których tematem będzie „Carpe diem”. Trzeciego dnia, czyli 14 września, odbędzie się wernisaż i wręczenie nagród. Pokonkursowa wystawa potrwa do 15.10.2019.

Organizatorami imprezy są Zarząd Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Oddział Poznański oraz Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie.

Honorowy patronat Festiwalu Land Art ,,NATURALIA” objęli: Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jan Broda Wójt gminy Komorniki oraz Międzynarodowa Federacja Florystycznej FLORINT – International Florist Organisation.


SZCZEGÓŁY KONKURSU

Temat: ,,Carpe diem”

W dzieło land art wpisane jest jego przemijalność. Każda chwila życia dzieła tak jak chwila ludzkiego życia jest ulotna, niepowtarzalna. Upływający czas i warunki atmosferyczne powodują postępowanie nieodwracalnych zmian, uleganie destrukcji, które można obserwować.

Uczestnicy

Do udziału zaproszono profesjonalistów – artystów, florystów, architektów krajobrazu o uznanym dorobku oraz studentów architektury krajobrazu, uniwersytetu artystycznego z Polski i zagranicy. Dopuszcza się pracę indywidualną lub w zespołach 2 osobowych.

Miejsce konkursu

Prace będą wykonywane i eksponowane na terenie należącym do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie.

Nagrody

Zostaną przyznane 3 nagrody oraz nagroda publiczności. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystego otwarcia wystawy, w sobotę o godzinie 15.00.

Rejestracja

Zgłoszenia przyjmowane są do 31.08.2019 r. drogą pocztową lub elektroniczną na adres:

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oddział poznański
ul. Wieniawskiego, Poznań

email: [email protected]

Zapytania należy kierować drogą elektroniczną na adres [email protected]ito.poznan.pl w terminie do 01.08.2019 r.

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl