Festiwal Orchidei w Kew Gardens

11/02/2014

[imagebrowser id=57]

Przełom lutego i marca nie jest okresem obfitującym w wystawy ogrodnicze, ale właśnie w tym czasie organizowana jest wyjatkowo imponująca wystawa storczyków. Niestety, żeby ją odwiedzić trzeba wybrać się do Londynu, a konkretnie do Konserwatorium Księżnej Walii (Princess of Wales Conservatory) mieszczącego się w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew. „Orchid Festival”, czyli Festiwal Orchidei trwa od 8 lutego do 9 marca 2014 r., ale przygotowania do wystawy rozpoczęły się dużo wcześniej, bo aż cztery tygodnie przed jej otwarciem. Tegoroczny temat to „Raj dla łowców roślin”. Rzeczywiście jest to raj: zaprezentowano ponad 6500 storczyków, w tym np. hybrydy rodzaju Oncidium, Cambria, a także nową odmianę hybrydową Phalaenopsis o nazwie Diamond Sky.

Orchidee idealnie wpisują się w kosmopolityczny klimat Londynu – kwiaty te mieszkają wszędzie na Ziemi, z wyjątkiem zimnych lodowców i gorących, suchych obszarów pustynnych. Stanowią jedną z największych rodzin roślin kwitnących, w ramach której wyróżnia się ok. 25000 gatunków. Najpiękniejsze i najbardziej efektowne z nich można spotkać oczywiście w tropikach. W ogrodach w Kew mieści się jeden z najstarszych zbiorów tropikalnych storczyków, założony w 1770 roku. Niektóre z obecnych tu gatunków uważa się obecnie za wymarłe w naturalnych warunkach. Kolekcja jest więc nieocenionym źródłem informacji dla naukowców.

Emontserratense

Epidendrum montserratense

 

Niektóre z najrzadszych gatunków są również obecne na tegorocznej wystawie, w tym Epidendrum montserratense, który należy do gatunków zagrożonych – wiele z jego skupisk na wyspie Montserrat zostało zniszczonych w wyniku aktywności wulkanicznej oraz działalności człowieka.

Storczyk jest również modnym kwiatem w Polsce, również w naszym kraju organizowanych jest wiele wystaw, jednak tak bogate zbiory można zobaczyć jedynie w Kew.

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl