Fikus zwany też figowcem jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych we wnętrzach. Rodzaj Ficus należy do rodziny morwowatych, w skład której wchodzą również figi, rośliny kauczukodajne i chmiel. Jednym z bardziej atrakcyjnych gatunków figowców jest fikus benjamina zwany też potocznie benjaminkiem.


Reklama

Dlaczego ten właśnie figowiec cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Jednym z czynników, który decyduje o jego popularności jest jego forma, zazwyczaj drzewka lub krzaczasta. Ponadto jest on gęsto ulistniony, a jego liście mają ciekawe ubarwienie (w zależności od odmiany, których jest wiele na rynku): od gładkich odcieni zieleni po dwukolorowe: bladozielone, zielonożółte. Nie bez znaczenia jest też fakt, że roślina ta oczyszcza powietrze z niemal wszystkich toksyn, jak na przykład formaldehyd, ksylen czy toluen.

Fikus benjamina, fot.: https://floradania.dk

Fikus benjamina wyróżnia się owalnymi liśćmi ze spiczastym wierzchołkiem oraz białym sokiem w zdrewniałych pniach, łodygach i liściach. W naturze rośnie on w tropikalnych lasach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz Australii, co powinno być wskazówką w jego pielęgnacji. Największe okazy tego gatunku rosną w Azji. Jednym z nich jest figowiec rosnący na Filipinach zwany “Drzewem tysiąclecia”, który osiągnął ponad 30 metrów wysokości, a do objęcia jego powietrznych korzeni (podtrzymujących drzewo) potrzeba przynajmniej 60 osób. Wprawdzie nasz domowy figowiec nie osiągnie tak dużych rozmiarów, ale jak na roślinę doniczkową jest całkiem spory: może wyrosnąć nawet na wysokość ponad dwóch metrów.

Odmiany dostępne na rynku

Do rodzaju Ficus należy prawie tysiąc gatunków, a fikus benjamina jest jednym z najbardziej zróżnicowanych. Dostępne są dziesiątki jego odmian. Ich wspólną cechą jest spiczasta końcówka liścia, ale kolor, wielkość i kształt są zróżnicowane. W zależności od odmiany liście mogą mieć jaśniejszą obwódkę i ciemniejszy środek, inne są całkowicie zielone, mogą być też nieco mniejsze lub większe, całkowicie gładkie lub delikatnie pofalowane. Pień najczęściej jest pojedynczy, ale może być skręcony, spleciony, mocno rozgałęziony, krzewiasty. Roślina może też mieć formę palmety, gdy wysoki pień zwieńczony jest pióropuszem liści. Spośród odmian o małych liściach popularne są min. ‘Natasja’, ‘Golden King’ czy ‘Exotica’. Popularną odmianą o zielonych liściach z białymi przebarwieniami jest ‘Variegata’. Do odmian o pofalowanych lub poskręcanych liściach należą: ‘Barok’ lub ‘Monique’.

Fikus benjamina, fot. Thejoyofplants.co.uk.

Na co zwrócić uwagę kupując fikusa benjamina

  • Kształt liści i kolor. Najlepiej prezentują się rośliny o regularnym kształcie i pełniejszym ulistnieni.
  • Odmiany o białym kolorze liści mogą zrzucać liście z powodu braku światła (np. w po przedłużonym transporcie).
  • Roślina powinna być wolna od chorób i szkodników. W przypadku fikusa możemy spotkać mszyce, wełnowce, przędziorki.
  • Im grubszy i bardziej skórzasty liść, tym roślina jest mniej wrażliwa na niższą wilgotność, a tym samym łatwiejsza w pielęgnacji.
  • Ficus benjamina jest wrażliwy na zimno. W temperaturze poniżej 12-15°C dobrze jest przed transportem dokładnie go zapakować.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla konsumentów

  • W drodze do domu należy go dobrze osłonić, zwłaszcza w chłodnych miesiącach.
  • Fikus jest wrażliwy. Gdy tylko warunki mu nie odpowiadają gubi liście. Należy szczególną uwagę zwrócić na stanowisko, wilgotność powietrza, zmiany temperatury, przeciągi. Warto wiedzieć, że jest to reakcja obronna rośliny, która w ten sposób oszczędza energię. Jeśli np. zimą, gdy powietrze jest suche, a temperatura spada, nasz fikus straci trochę liści, to nie należy panikować – wiosną wypuści nowe listki i roślina wróci do normy.
  • Nie należy go przestawiać, ponieważ fikus przyzwyczaja się do kąta padania światła. Zmiana może spowodować opadanie liści.
  • Należy unikać jasnego, bezpośredniego światła słonecznego, szczególnie w miesiącach letnich. Im bardziej różnobarwne liście, tym więcej światła potrzebuje roślina.
  • Raz w miesiącu fikusa nawozimy.
  • Roślinę należy regularnie podlewać, aby podłoże było wilgotne. Warto też zraszać – zbyt suche powietrze również może doprowadzić do gubienia liści. Zimą ograniczamy podlewanie.
  • Żółte lub brzydkie liście można usuwać.
  • Jeśli roślina staje się zbyt duża lub mniej atrakcyjna, można ją przyciąć, najlepiej w miesiącach zimowych za pomocą ostrego sekatora. Kiedy dni stają się dłuższe, roślina wypuści nowe liście.
Fikus benjamina, fot.: https://floradania.dk

Źródło: https://www.flowercouncil.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl