Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ma na swoim koncie wiele sukcesów, do których już można zaliczyć wynik ostatniego Finału – deklarowana kwota to 81 423 542 zł! Taką kwotą zostaną zasilone oddziały noworodkowe polskich szpitali. Warto przypomnieć, że neonatologia była już celem zbiórki Fundacji – ostatnio w 2013 roku (21 Finał):

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.
Źródło: https://www.wosp.org.pl/final/26-final

Jednak potrzeby oddziałów noworodkowych rosną i zmieniają się wraz z postępem medycyny, a 5 lat rozwoju technologii to w dzisiejszych czasach przepaść. Dlatego Fundacja WOŚP zdecydowała, by „wyrównać szanse leczenia noworodków na podstawowych oddziałach neonatologicznych poprzez doposażenie ich w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci”. O tym jak cenne jest to wsparcie najlepiej wiedzą rodzice tych dzieci, które musiały skorzystać ze sprzętu oznaczonego serduszkiem Fundacji.

Przypominamy, że ciągle jeszcze można zasilić ten cel wpłatą na konto Fundacji lub biorąc udział w aukcjach na Allegro.

Każdy kolejny Finał rozgrzewa nasze serca, jednoczy Polaków dając cudowne poczucie wspólnoty, zastrzyk energii i cenne poczucie, że czynimy dobro. WOŚP to praca tysięcy wolontariuszy, do których zaliczają się także floryści. Z pewnością wielu z Was wsparło Finał wrzucając pieniądze do puszek, niektórzy być może zorganizowali wsparcie we własnym zakresie. Jeśli tak, to podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami, a my chętnie je opiszemy na łamach portalu. Piszcie do nas na info@forumkwiatowe.pl.

fot. WOSP, PAWEŁ KRUPKA

Floryści dla WOŚP, fot. WOSP, PAWEŁ KRUPKA

Nasz portal również wziął udział w 26. Finale Orkiestry pod hasłem „Floryści dla WOŚP”. Był to nasz dziewiąty zorganizowany udział w transmisji TV. Pierwszy udział florystów w 18. Finale był – podobnie jak pierwsza zbiórka zorganizowana przez Jurka Owsiaka – całkowicie spontaniczną ideą garstki florystów aktywnych na naszym forum. Pomysł „chwycił”. Okazało się, że kwiaty, choć przecież tak mało praktyczne, są jednak cennym elementem Orkiestry, a ich obecność cieszy nie tylko nas, ale także wszystkich zgromadzonych w studio wośpowiczów, członków Fundacji, a co najważniejsze gości Finału, do których wędrują nasze bukiety.

Floryści dla WOŚP

Floryści dla WOŚP

Floryści dla WOŚP
Nas (choć może to niepoprawne) cieszy też fakt, że morze pięknych kolorowych kwiatów jest widoczne w telewizji. Cieszy nas, że sam fakt ich darowania w geście podziękowania jest utrwalany w świadomości telewidzów. To taki bonus dla całej branży florystycznej 🙂

W tym roku oprócz bukietów dla gości Fundacji przygotowaliśmy także kompozycje na stół, które zdobiły restaurację w studio TVN, biżuterię floralną – przypinki, bransolety, ozdoby do włosów oraz wianki.

Co nam daje możliwość uczestnictwa w WOŚP? Czym jest akcja Floryści dla WOŚP? Czy warto w ten sposób pomagać? Zapytaliśmy o to florystów, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji „Floryści dla WOŚP”. Oto jakie odpowiedzi otrzymaliśmy:

Ewa Nowicka: Pomagam ponieważ lubię pomagać, a Floryści to wspaniali, wrażliwi ludzie, razem tworzymy bukiety, razem się śmiejemy, razem się wzruszamy 🙂 To wielki pozytywny zastrzyk energii na cały rok 🙂

Ewa Nowicka, Floryści dla WOŚPEwa Nowicka

Mariola Bednarska: Pomagać jest warto i przyjemnie przez to stajemy się wrażliwsi. Darowanie nawet drobnostek własnoręcznie zrobionych – bezcenne. Jest moc widzieć ten uśmiech u drugiego człowieka. Jeśli tylko jesteśmy w stanie to robić róbmy to. … Siema …

Mariola Bednarska i Renata Jędzrzejewska, Floryści dla WOŚPMariola Bednarska i Renata Jędrzejewska

Aleksandra Olkowska: Taka akcja pokazuje, że kwiaty powinny być obecne w naszym życiu, bo to one sprawiają, że ludzie z całej Polski spotykają się raz w roku i pięknymi bukietami wywołują uśmiech na twarzach obdarowywanych ludzi dobrej woli.

Floryści dla WOŚPAleksandra Olkowska

Grażyna Zieniuk: Zapytano mnie już tu w Świdnicy, jakie są plusy a jakie minusy takiego przedsięwzięcia? Plusy: 1. Uczestniczę w tak szczytnej akcji! 2. Spotykam przyjaciół. 3. Integracja, zastrzyk pozytywnej energii na kolejne dni. 4. Poznanie nowych fantastycznych ludzi! 5. Promowanie wręczania kwiatów… MINUSÓW NIE ZNALAZŁAM ☺

, Floryści dla WOŚPGrażyna Zieniuk i Joanna Hajtko

Paulina Świderska: W dzisiejszych czasach kiedy żyjemy w biegu zapominamy o podstawowych wartościach. Dlatego bezcenna jest pomoc drugiego człowieka i pokazanie wspólnie, że razem możemy więcej i lepiej. Jeden mały gest w połączeniu z innymi daje ogrom i spektakularny efekt. A ten jest największą radością nie tylko dla podwykonawcy, ale i innych pośrednio uczestniczących w wydarzeniu.

Floryści dla WOŚPPaulina Świderska

Ewa Ogrodowicz: Pomaganie mam w genach i zawsze pomagam, ale nic nie cieszy mnie tak bardzo jak akcja Floryści dla WOŚP. Z tej jednej niedzieli w roku czerpię tyle pozytywnej energii, że z wystarcza mi na dzielenie się nią przez cały rok. Tutaj w jednym momencie mam wokół siebie wszystko, co kocham: mam kwiaty, mam przyjaciół, mam Mistrzów, którzy dzielą się ze mną swoim doświadczeniem, otaczają mnie ludzie o wielkich sercach, ci którzy zawsze więcej dają niż otrzymują i czerpią z tego ogromną radość. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, dzięki Jurkowi Owsiakowi oraz Akcji Floryści dla WOŚP jestem po prostu szczęśliwa!

Ewa Ogrodowicz, Floryści dla WOŚPEwa Ogrodowicz

Joanna Kiedacz: Chętnie wspieram ciekawe inicjatywy, a tym bardziej te związane z kwiatami 🙂 Dzięki akcji mogłam poznać nowych ludzi, zintegrować się z branżą i nauczyć się czegoś od bardziej doświadczonych. Miałam przyjemność poznać już wcześniej organizatorów akcji, którzy zawsze byli dla mnie wspierający i bardzo mili jako początkującej florystyki, więc jeżeli coś organizują to jestem zawsze gotowa do pomocy!

Floryści dla WOŚPJoanna Kiedacz

Małgorzata Zakrzewska: WOŚP jest dla mnie nadzieją. Nadzieją, która ratuje ludzkie życie. Dla mnie ważny jest każdy człowiek. Zawsze pomagałam i pomagam. Bierze to się z serca, nigdy nie oczekuję czegoś w zamian. Biorąc udział w akcji „Floryści dla WOŚP” dostaję porządnego kopa w postaci energii, uczuć i wzajemnej tolerancji. Poznaję nowych wspaniałych ludzi z branży jaki i poza nią. Ta wspaniała atmosfera utrzymuje się u mnie cały rok.

Małgorzata Zakrzewska, Floryści dla WOŚP

Małgorzata Zakrzewska, fot. WOŚP, PAWEŁ KRUPKA

Kamil Grzegorzewski: Uczestnictwo w akcji Floryści dla WOŚP to dla mnie zaszczyt i prawdziwa przyjemność. Także świetna zabawa. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to jedyna taka okazja aby poczuć jak wspólny cel potrafi jednoczyć. Tym celem jest oczywiście pomoc, wsparcie fundacji której efekty widzimy w Polsce każdego dnia – gdy do głosu dochodzi sprawa najważniejsza – zdrowie. Przyjeżdżając z całej Polski pomagamy tak jak umiemy najlepiej – tworząc bukiety. Niejako przy okazji pokazujemy także jak ważna jest kultura wręczania kwiatów.

 Floryści dla WOŚPKamil Grzegorzewski

Ewa Szprendałowicz: Pomagam od zawsze, sprawia mi to ogromną radość, chyba nie potrafię inaczej funkcjonować. Dzięki akcji moja pomoc trafiła poza Darłowo, dzięki sponsorom mieliśmy materiał do pracy 🙂 10 lutego jest bal charytatywny dla moich kochanych dzieciaków (Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny ) i jak co roku ich nie zawiodę 🙂 Dzięki tej akcji spotkałam cudownych florystów, którzy nie patrząc na nic zamknęli kwiaciarnie i ruszyli w drogę, by kwiatami przekazać cudowne emocje.

Ewa SzprendałowiczEwa Szprendałowicz

Joanna Ocicka: Wręczając kwiaty zawsze dajemy z nimi emocje, są wyrazem miłości, radości, chociaż czasem także smutku i tęsknoty. Wokół Fundacji krąży wiele emocji, mam nadzieję, że nasze kwiaty wzmacniają te pozytywne, że mówią ludziom: „to jest piękne” i „warto to robić”. Jest to też podziękowanie dla Jurka Owsiaka i dla pracowników Fundacji, którzy mimo wielu przeszkód robią swoje. Mam nadzieję, że kwiaty zostaną z WOŚP „do końca świata i o jeden dzień dłużej” wzmacniając pozytywnie także branżę florystyczną. Dzięki akcji Floryści dla WOŚP poznałam wielu wspaniałych ludzi, kochających pracę z kwiatami i po prostu kochających życie, ma nadzieję, że razem „ukręcimy” jeszcze nie jeden bukiet.

Joanna Ocicka, Floryści dla WOŚPJoanna Ocicka i Ola Olkowska

Jolanta Darska: Dlaczego warto i dlaczego WOŚP?
Po pierwszym graniu Orkiestra zakupiła dla CZD na oddział kardiochirurgii sztuczne płucoserce, z którego skorzystał mój syn. Przyrzekłam sobie podczas operacji jego serca, że będę go nosić do końca życia na rękach, oby tylko był zdrowy. W chwilach zwątpienia nie myślimy racjonalnie, nie wiemy, co mówimy… No cóż, wyrósł, zmężniał, jest zdrowym mężczyzną koło czterdziestki… nie jestem w stanie go nawet udźwignąć.

Dlatego od początku nasza rodzina gra z Orkiestrą. Zawsze ją wspieraliśmy. Zdajemy sobie sprawę ile jest potrzebujących chorych dzieci, często bywaliśmy w CZD ze swoimi synami, wnukami, a przecież tyle jest innych placówek medycznych. Jako, że jestem z zamiłowania florystką, od 9 lat wspieram WOŚP z ramienia www.forumkwiatowe.pl, które zainicjowało akcję przygotowania bukietów z kwiatów dla szczególnych gości w studio podczas finału WOŚP. Tą drogą dziękujemy lekarzom, artystom, firmom i in. instytucjom niosącym pomoc potrzebującym.
I tak, jak Kamil napisał, ta akcja dowodzi, że potrafimy się zjednoczyć, my floryści, my Polacy i jak wiele da się wspólnie osiągnąć.

Kwiaty mówią – o uczuciach, emocjach, doznaniach; wręczając kwiaty niepotrzebne są słowa, one mówią w naszym imieniu. „Kwiaty, kwiaty, kwiaty, gdzie są kwiaty?” – Jurek woła na wizji, bo wie, że to jest najpiękniejsza, zawsze elegancka i najbardziej wymowna forma podziękowania.

Po wielu szarych i burych dniach jesienno-zimowych to styczniowe morze kwiatów, kolorowe fale i unoszący się na niej kwiat florystyki, jest dla mnie rokrocznie styczniową hortiterapią (sic!) na brak słońca i energii. Te spotkania dodają wiary w ludzi, budzą się uśpione pokłady empatii, odnajduje się zagubiona w codziennym pośpiechu życzliwość, niczym permanentny makijaż przykleja się do twarzy uśmiech zadowolenia… na rok, do następnego grania z Orkiestrą. Dziękuję.

Jolanta DarskaJolanta Darska

Ewa Gołębiewska: Akcja Floryści dla WOŚP to dla mnie możliwość dzielenia się. Dzielenia się sercem, szczęściem, radością, wsparciem….. miłością do kwiatów. Kwiaty towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów i przez całe Jego życie. Bo kwiaty to symbol, podziękowanie, gest. Pojawienie się za sprawą ForumKwiatowe.pl z kwiatami na Finale WOŚP to misja, wielkie wyróżnienie i ogromne emocje. Widziałam rzesze wolontariuszy, ogrom darczyńców ale widziałam też sytuacje, które pokazują wdzięczność Jurkowi Owsiakowi. Obraz zapłakanej kobiety z malutkim dzieckiem na ręku, tulonej przez Jurka zostanie ze mną do kolejnego finału. Dla takich chwil warto tam być.

Floryści dla WOŚPEwa Gołębiewska

Magdalena Kaczmarek: Dobro rodzi się z pasji! Z pasji do życia, do miłości do drugiego człowieka. Pomaganie może przerodzić się w pasję, która uwrażliwia mnie jeszcze bardziej każdego dnia. Pasją są też kwiaty, kolorowe, lekkie, piękne jak motyle! Dające nadzieję, że można latać wysoko! Kultura wręczania kwiatów jest bardzo ważna! Uczmy jej zatem, pokazujmy, że nasza pasja, nasz zawód może przeradzać się w coś pięknego, w coś wrażliwego. Akcja #FloryścidlaWOŚP to przede wszystkim ludzie, którzy kwiatami obdarowują bezinteresownie innych, wywołując na ich twarzach naturalny uśmiech! A tam gdzie uśmiech, tam zawsze jest dobro. ?

Swietłana Marciniak: Czy warto? Pewnie, że warto! Od kilku dni słyszę od znajomych: „Matko! Morze kwiatów było! Ale czad!!!!”

Zofia Wojciechowska: U mnie w biurze stoi bukiet, który przetrwał podróż. W tym roku szczególnie cenny moment dziękczynny z WOŚP, to chwila już po, gdy byłam z moją mamą, która pierwszy raz w życiu grała ze mną w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Leżąc na łóżku w Liskach, unieruchomiona oglądała nas na wielkim ekranie i gdy przyjechałam do niej z bukietem tulipanów rozpłakała się ze szczęścia. Poznała mnie i te kwiaty, a ja za te łzy jej radości dziękuję. Sympatia od mojej matki, która nie jest łatwą osobą, to dla mnie bardzo ważne, to Wam dziękuję. Każdy „gra” jak potrafi, ale gdy taka osoba jak moja matka jest wstanie z nami być mimo wszystko to wiem, że warto było podjąć się tego zadania. A na koniec przytoczę fragment maila od dyrekcji ośrodka, Pani Kamila napisała „Gratuluję pięknego udziału w WOŚP. Bukiety były prawdziwymi bohaterami wieczoru, i to na pierwszym planie :)”

Magdalena Kaczmarek, Michał Kamiński, Zofia Wojciechowska, Swietłana MarciniakMagdalena Kaczmarek, Michał Kamiński, Zofia Wojciechowska, Swietłana Marciniak

Dorota Wierdak: Hmmm… Czy powinnam coś pisać nie wiem… Wiem, że nie potrafię, ale postaram się coś dodać od siebie ?
#Akcja Floryści dla WOŚP + #ForumKwiatowe + sponsorzy + Ludzie o dobrych serduchach (Floryści/Bukiecisci) to wszystko zatacza wielkie koło. Koło, w którym każda „część” pełni ważną funkcję, gdzie jeden bez drugiego nie ma prawa iść dalej do przodu…
Iść tam gdzie wszystko powinno zakończyć się sukcesem, gdzie Dobro krąży wokół, a Jurek ochrypłym już głosem woła o kolejny bukiet, o kolejne kwiaty ?
Wszystko oczywiście zaczyna się również od kwiatów, od dobra.
Czy warto pomagać – oczywiście!
Akcja Florysci dla WOŚP to akcja pełna dobroci, miłości, kolorów, współpracy i na koniec wielkiego finiszu, gdzie uśmiech, miły gest i każde dobre słowo nie pozostaje bez znaczenia, dla nas jest bezcenne.

Dorota WierdakDorota Wierdak

Dorota Jaworska: Jeśli przyczyniłam choć odrobinkę dla WOŚP będę szczęśliwa. Karma wraca co dajesz to dostajesz. Kwiaty i WOŚP – wspaniały duet. Janusz dzięki, wiem kosztowało Cię dużo zdrowia. Myślę, że teraz nikt nie wyobraża sobie WOŚP bez kwiatów.

Dorota Jaworska, Floryści dla WOŚP

Dorota Jaworska, fot. WOŚP, Damian Mekal

Elżbieta Jabłońska: „Bo chcę poczuć moje życie póki żyję”- M. Streep – chcę dać to co jest we mnie: moją empatię, moją chęć pomocy innym, moją radość życia, moją ciekawość ludzi, moją radość tworzenia.

Floryści dla WOŚPElżbieta Jabłońska

Karolina Drozdek-Staniszewska: Dlaczego warto brać udział w takich akcjach? Po pierwsze dajemy cząstkę siebie innym, pokazujemy, że w pewnym momencie jednoczymy się i tworzymy całość. Działamy wszyscy dla dobra społeczności. Ważne jest to, że zostawiamy na chwilę przyziemne życie i przenosimy się w inny lepszy wymiar. To, że możemy się spotkać, pomimo iż jesteśmy z różnych stron Polski, to że nasi bliscy nas wspierają w tym co robimy – pomagamy.
Spotkanie z nowymi ludźmi, kontakt bezpośredni, rozmowa, energia- to mi/ nam daje uczestnictwo w tego typu działaniu. Dlaczego WOŚP…. bo to słuszna sprawa..

Karolina Drozdek-StaniszewskaKarolina Drozdek-Staniszewska (w wianku)

Urszula Asanowicz: Podsumowując: super ze miałam możliwość bycia i przebywania z Wami naładowania się dobrą promieniującą aura. Czynienie dobra i pomaganie uskrzydla, dziękuje Wam za to, możliwość bycia, dziękuje jeszcze raz.

Urszula Asanowicz, Floryści dla WOŚPUrszula Asanowicz

Floryści dla WOŚPNasza florystyczna ekipa – Floryści dla WOŚP 2018′

Floryści dla WOŚP

Więcej zdjęć znajdziecie galerii zdjęć z przygotowań oraz studia TVN. Zapraszamy:

Floryści dla WOŚP 2018 – przygotowania
Floryści dla WOŚP 2018 – Studio TVN


PARTNERZY AKCJI:

RóżaPoczta KwiatowaMagnus Flowers

PassifloraJohan WillemseOrchidea

VHV flowers and GreensBastexSztywny w Pąku

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl