Florystyka funeralna w najnowszym NDiO-Flora

28/08/2016

Florystyka funeralna kojarzy nam się zazwyczaj z obrzędami pogrzebowymi oraz z dniem Wszystkich Świętych. W tym to czasie kwietne dekoracje w dużych ilościach zdobią groby naszych bliskich. Uroczystościom pogrzebowym towarzyszą najczęściej różnego rodzaju wieńce. Rzadko są to wieńce rzymskie, raczej klasyczne wieńce pogrzebowe, zwane warszawskimi, wykonywane na konstrukcji z pędów leszczynowych i przyozdobione stroiszem (najczęściej gałęziami świerka). Na takim podkładzie mocuje się poduszkę wypełnioną trocinami, w którą wpina się kwiaty przydrutowane do krótkich drewnianych kołeczków. Obecnie poduszkę z trocinami często zastępuje się floretem namoczonym w wodzie. Umieszczając kwiaty w mokrej gąbce, przedłużamy ich trwałość. Obok wieńców uroczystościom pogrzebowym towarzyszą także różnorodne wiązanki. Często są układane również na gałązkach krzewów czy drzew iglastych, w ręku albo na florecie.

DSC_0318

Nieco inaczej przedstawiają się dekoracje funeralne na dzień Wszystkich Świętych. Tu niepodzielnie królują chryzantemy. Do niedawna ustawiano na nagrobkach niemal wyłącznie chryzantemy w doniczkach. W ostatnim czasie jednak ten trend odrobinę się zmienia. Obok chryzantem zaczynają się pojawiać różnorodne stroiki wykonywane zarówno z żywych kwiatów, jak i z suszu roślinnego. Jest też sporo kwiatów sztucznych, ale ich uroda często pozostawia wiele do życzenia. W okresie Wszystkich Świętych na grobach dominują małe formy florystyczne. Najczęściej są to rozmaite wianuszki i wianki. Floryści proponują na ten dzień także innego rodzaju kompozycje: krzyże wykonane z pędów roślinnych czy ułożone w gotowej formie z gąbki florystycznej, misy obsadzane kwiatami doniczkowymi, dekoracje w formie serca czy poduszki nagrobne wykonane z siatki i mchu i przybrane kwiatami.

4-2

Pamiętajmy jednak, że florystyka funeralna wiąże się nie tylko z uroczystościami pogrzebowymi i dniem Wszystkich Świętych. Groby bliskich dekorujemy wszak przez cały rok. Nadchodzi jesień, a tuż po niej zima i czas Bożego Narodzenia. Warto w tym okresie pamiętać o dekoracjach nagrobnych nawiązujących kolorystyką i rodzajem materiału do sezonu zimowego i świąt.

Wiele propozycji na dekorowanie grobów można odnaleźć w najnowszym wydaniu dwumiesięcznika Nasz Dom i Ogród – Flora. Różnorodne kompozycje w cyklu Raz, dwa, trzy są łatwe do wykonania, a zaprezentowane krok po kroku sprawią, że nikt nie będzie miał problemu z ich wykonaniem, a ich różnorodność sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Główny materiał w numerze to kompozycje funeralne. Dekoracje trumien, urn, dekoracje na groby. Pomysłowe prace w kolorach lub wręcz przeciwnie monochromatyczne. Kształty, krzyże, serca. Wiele pomysłów, które mogą stać się inspiracją. Nowy numer to też relacje z imprez, zapowiedź kolejnych oraz jak zawsze nowe prezenty dla nowych prenumeratorów.

Nowy numer można kupić w salonach Empik, InMedio, kioskach Kolportera i Ruchu lub dzwoniąc do Redakcji – tel. 71 344-80-00. 

okladka_5(96)

krok-po-kroku-ndio-lipiec-2016-autor-i-foto-Marta-Nawrot--(4)

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl