Niedawno ukazała się nowa publikacja o tematyce florystycznej: Florystyka w protokole dyplomatycznym. Ciekawa pozycja uzupełniająca biblioteczkę każdego florysty. Znajdziecie w niej nie tylko zasady obowiązujące w świecie dyplomacji, ale też wskazówki dotyczące florystycznego savoir vivre obowiązującego w różnych sytuacjach życiowych. Pozycja wzbogacona została o informacje dotyczące kulturowo-religijnej symboliki kwiatów. Zapytaliśmy autora książki – Piotra Marca, mistrza florystyki, dlaczego zdecydował się na wydanie takiej publikacji. Oto co usłyszeliśmy…

Piotr Marzec mistrz florystyki

Dlaczego napisałem tę książkę? Historia jej powstawania jest tak długa jak moja działalność florystyczna… Najpierw szczątkowe informacje z mojego doświadczenia były zbierane, potem stopniowo rozszerzane, a gdy przyszło pisać pracę magisterską stwierdziłem, że jeszcze na politologii florystyki nie było… Więc się udało. A potem narodził się pomysł uzupełnienia, zmienienia pewnych rzeczy i wydania książki.

Wiem, że mój pamiętnik wzbudziłby wielkie zainteresowanie, ale na niego przyjdzie pora. Książka ma na celu przybliżyć pewne zagadnienia, o których wiemy i nie wiemy… Na rynku polskim jest już z sporo podręczników i poradników praktycznych, ale brakowało mi czegoś co będzie inne, czegoś co dopełni wiedzę o zasadach – na przykład wręczania kwiatów, dekoracji stołów.

Piotr Marzec mistrz florystyki

Nie jest to pozycja albumowa czy katalogowa! To zbiór informacji o pewnych zasadach, które powinny nam towarzyszyć w życiu codziennym. Narzekamy na brak klientów, ale zapominamy, że mamy obowiązek uczyć ludzi pewnych zasad związanych z kwiatami. Doszkalamy się technicznie, rozszerzamy wiadomości z przedsiębiorczości, ale czy ktoś poprowadził warsztaty dla florystów na przykład z malarstwa? Rzeźby? Z zasad savoir vivre? Nie, tego nie ma i to jest efekt widoczny w naszych pracach ustawianych na przykład w kościele… Tłumaczenie „bo tak chciał klient” to kiepskie tłumaczenie. On nie musi wiedzieć wszystkiego, a my mu mamy fachowo doradzić. Myślę że ta książka da nowe światło i zaczniemy szukać rozwiązań i inspiracji….

Piotr Marzec


R E C E N Z J E

Właśnie skończyłam czytać! Czytać! Bo w pierwszej chwili pochłonęłam treść jak spragniony wodę! Dopiero drugi raz się wyczytałam spokojnie.
Książka jest esencją wiedzy. To wiadomości w pigułce dla wszystkich zawodowców w tej dziedzinie. Ściągawka ze znaczenia poszczególnych kwiatów zarówno w świeckim jak i religijnym świetle.
Świetna jako podręcznik dla szkół, które uczą o kwiatach i dla zawodowych kursów florystycznych. A dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą do końca co to jest florystyka i z czym to się je: książka jest fantastycznym zbiorem najważniejszych informacji, zachęcających do wnikliwych poszukiwań i pogłębiania oraz poszerzania wiedzy podanej tu przez autora w treściwych krótkich rozdziałach.
A do tego wszystkiego książka pięknie wygląda! Polecam!
A od Pana Piotra ośmielam się domagać dalszej pracy i poszerzenia każdego z rozdziałów do rozmiaru kolejnych wydań książkowych. Zwłaszcza rozdziału poświęconego ściśle roli kwiatów w spotkaniach dyplomacji.
Anna Szlachta, nauczyciel przedmiotów zawodowych

Mam :D. Dziękuję Ci Piotrze z całego serca. Wspaniałe wydanie, wspaniała oprawa, wspaniałe wiadomości zawarte w niej. Jest książką bardzo przejrzystą, czytelną, zawierającą wiele cennych wiadomości. Zastosowałeś smak, estetykę i elegancję. Po otrzymaniu tak się wczytałam, że zapomniałam o obiedzie na stole, odciągnął mnie otrzymany sms. Jeszcze raz serdecznie gratuluję dzieła!!!!!!! Dziękuję za dedykację.
Małgorzata Zakrzewska, florystka

Dziękuję Piotrek za przemiłą niespodziankę. Bardzo piękna i ciekawa książka. Polecam każdemu, kto kocha kwiaty – warto ! …… Mistrzu, jesteś Wielki … Dziękuję i w zamian posyłam uśmiech dla Ciebie.
Irena Zadrojewska, początkująca florystka… pasjonatka

Praca wre… za dnia malowanie, a po nocach pisanie skandynawskiej historii rodzinnej (Gęsie Pióro) – wczoraj odebrałem z drukarni „Florystykę w protokole dyplomatycznym” napisaną przez wybitnego polskiego florystę Pana Piotr Marzec – zdaje się, że się ucieszył.
Artur Cieślar, wydawca

 

Florystyka w protokole dyplomatycznym

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl