Jakie trendy będą obowiązywać w kolejnym roku? Na to pytanie każdego roku stara się odpowiedzieć Flower Council of Holland przewidując co będzie się podobało w sektorze kwiatów, ogrodów i elementów dekoracji. Dzisiaj przedstawiamy trzeci z czterech trendów opracowanych przez ekspertów Flower Council of Holland na podstawie obserwacji bieżących wydarzeń, zachowań i nastrojów społecznych.


Reklama

Gentle Paradox to trend, którego istotą jest kontrast. W dzisiejszym społeczeństwie, szczególnie młodemu pokoleniu towarzyszy poczucie dużej presji w pracy, a także bezradności w obliczu wielu kryzysów. Istnieją jednak sposoby na osiągnięcie równowagi i dobrego samopoczucia. Kluczem jest dbanie o siebie i wyznaczanie jasnych granic. Jednym z tych sposobów jest też tzw. “quiet quitting,” czyli subtelne wycofanie się lub zrozumienie, że nie zawsze trzeba spełniać wszystkie oczekiwania społeczne. W tym miejscu pojawia się właśnie ten delikatny paradoks – Gentle Paradox – polegający na tym, że choć rynek pracy może być trudny, to jednak istnieje wiele możliwości, które można wykorzystać, aby osiągnąć sukces lub spełnienie zawodowe.

Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk

Gentle Paradox we wnętrzach

Wnętrza są spokojne, znajdziemy w nich mnóstwo zaokrąglonych i miękkich kształtów, z kolei meble mogą być wykonane z twardych materiałów. Twarde, gładkie materiały przeplatają się z miękkimi strukturami, jakby próbując złagodzić twardą rzeczywistość. Kwiaty pomagają stonować przestrzeń i uczynić ją bardziej uspokajającą. Na przykład poprzez umieszczenie aranżacji w narożnikach lub na podłodze czy też przy ścianie.

Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk
Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk
Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk

Kompozycje kwiatowe są jakby “mgliste” w swoim wyglądzie. Kwiaty nie są uporządkowane w sposób surowy i precyzyjny, ale raczej mają bardziej swobodny i organiczny układ. Ponadto w aranżacjach często używa się także suszonych kwiatów, co dodaje im nieco tekstury i trwałości. Pojedyncze kwiaty mają tworzyć wrażenie delikatności poprzez swój kształt lub subtelne kolory, które miękko się przenikają.

Rośliny wykorzystywane w kompozycjach powinny mieć liście o transparentnym charakterze, czyli być delikatne i przepuszczające światło. Dodatkowo, liście powinny mieć miękką kolorystykę i teksturę, co również wprowadza w aranżacje więcej delikatności.

Zdjęcia: Funnyhowflowerdothat.co.uk

Gentle Paradox w przestrzeniach zewnętrznych

Na zewnątrz również widzimy kontrast pomiędzy twardym i miękkim materiałem. W ogrodzie dominują kształty okrągłe, nerkowate i owalne, które przypominają gonty lub kamienie. Kontrast tworzony jest poprzez zastosowanie zaokrąglonych kształtów i twardych materiałów. Kontrast tworzy też wzajemne oddziaływanie pomiędzy roślinami o zwartym pokroju a miękkimi, kołyszącymi się trawami i roślinami, które kwitnąc przypominają delikatną chmurkę. Rośliny zielone sadzi się obok roślinności kwitnącej w pastelowych odcieniach.

Kształty i kolory

Jak można się spodziewać, kształty w tym trendzie są przede wszystkim okrągłe. Wiele produktów dekoracyjnych składa się z jednego, kompaktowego kształtu bez żadnych detali. Formy składające się z kilku elementów sprawiają wrażenie, jakby zlały się w jedną całość. W trendzie korzysta się z takich materiałów jak: marmur, beton, ceramika, plastik, wypalane płytki i kamień naturalny, które łączone są miękkimi elementami, na przykład takimi jak dywanami o grubym włosiu. Tekstylia w tym trendzie odgrywają ważną. Jeśli chodzi o wzory, to nie ma tu ograniczeń i można używać dowolnych – od romantycznych i kwiatowych po abstrakcyjne.

Kolory natomiast są miękkie, przenikające, z efektami gradientu – dają poczucie spokoju i harmonii. Neutralne i pastelowe odcienie przeplatają się z ciepłą, koniakową barwą. Odcienie zieleni występują głównie w kwiatach i roślinach.

Podstawowe wartości trendu: marzycielski, miękki i twardy, pełen kontrastów, zaskakujący, nieskończony, lekki, utopijny i przyjazny.

Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk
Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk
Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl