Dawno, dawno temu gipsówka występowała głównie w roli “wypełniacza” w bukietach, zwłaszcza tych z czerwonych róż. Była tak popularna, że musiała się znudzić i w końcu tak się stało. Dziś gipsówka zdecydowanie wróciła do łask. Od kilku sezonów można ją zauważyć się w bukietach, dekoracjach, a nawet w postaci bukietów monogatunkowych, co świadczy o tym, że uroda tego subtelnego kwiatka została doceniona.

Fot: Webshop VHV Flowers and Greens

Dzisiejsze kompozycje z gipsówką wydają się zdecydowanie lżejsze od tych, które pamiętamy z zamierzchłych czasów. Moda na pastelowe, subtelne kolory przyniosła również modę na lżejsze, delikatniejsze dekoracje. Ponadto gipsówka jest obecnie dostępna w wielu kolorach, począwszy od bieli, przez odcienie różu, fioletu, czerwieni, niebieskiego, a skończywszy na kolorach pudrowych, beżowych. W naturze kwiaty te są białe lub jasnoróżowe, a szerszą gamę kolorystyczną zawdzięczamy farbowaniu.

O czym należy pamiętać kupując gipsówkę?

Gipsówka zachowuje swoje dekoracyjne właściwości przez długi czas. Częściowo dlatego, że jest trwała jako kwiat cięty, a częściowo dlatego, że w wazonie nie więdnie tylko schnie i zachowuje swoją formę. Wprawione oko florysty dostrzeże jednak, czy kwiat jest świeży. Drobne kwiaty gipsówki z czasem przysychają i kurczą się, a jeśli są białe to zaczynają przybierać brązowo-szary odcień. Dlatego kupując gipsówkę należy zwrócić uwagę na kolor oraz brązowienie i pomarszczenie jej kwiatostanów. Przynajmniej 50% kwiatów powinno być otwartych, a pozostałe otworzą się już w wazonie. Jeśli jednak zbyt wiele kwiatów jest w pąkach, to może oznaczać, że roślina została zebrana za wcześnie i nie osiągnie w pełni swoich walorów dekoracyjnych.

Ponadto gipsówkę – jak każdy inny kwiat – należy podciąć i umieścić w pojemniku z odżywką (np. Chrysal Clear) oraz pamiętać o oczyszczeniu tej części łodygi, która znajduje się w wodzie. Gipsówka potrzebuje co najmniej 4 godzin, aby się dobrze nawodnić i najlepiej w tym czasie umieścić ją w wentylowanym pomieszczeniu, z dala od pełnego słonecznego światła.

Więcej o gipsówce można przeczytać tutaj: Gipsówka: ulubiony wypełniacz kompozycji florystycznych

gg

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl