Wiadomo, że rośliny potrzebują trzech rzeczy do przetrwania: światła, wody i przestrzeni do wzrostu. Trzeci element, czyli przestrzeń, to szeroka kategoria, która może obejmować glebę, torf, bryłki gliny, a nawet samą wodę. Rośliny uprawiane w wodzie to popularna praktyka, z której korzysta wiele osób. Jednak uprawa hydroponiczna jest możliwa tylko wtedy, gdy spełni się kilka prostych wymagań.


Reklama

Rośliny doniczkowe można uprawiać w w słoiku z wodą. fot. thejoyofplants.co.uk

Uprawa hydroponiczna ma swoje zalety. Między innymi eliminuje ryzyko przenoszenia chorób i szkodników związanych z tradycyjnym podłożem – można uniknąć niektórych problemów, takich jak grzyby, pleśń i szkodniki. Hydroponika jest też dobrym pomysłem, jeżeli ktoś często wyjeżdża, ale chce mieć piękne rośliny w domu. Systemy hydroponiczne pozwalają na recyrkulację wody, co oznacza, że rośliny zużywają tylko niezbędną jej ilość. Woda jest dostarczana bezpośrednio do korzeni, a nadmiar jej jest zbierany i ponownie wykorzystywany. Minusem tego rozwiązania jest to, że trzeba zainwestować w specjalny zestaw, w skład którego wchodzi szczelna osłonka wraz z wewnętrzną doniczką z otworami pozwalającymi na przepływ wody, wskaźnik poziomu wody, specjalne podłoże (keramzyt, perlit) oraz nawóz przeznaczony do tego rodzaju uprawy.

Jeśli jednak wybierzemy łatwe w pielęgnacji rośliny, to wystarczy skorzystać ze zwykłego, przezroczystego wazonu czy nawet słoika oraz całkowicie zrezygnować z podłoża i poprzestać na samej wodzie.

Jak uprawiać rośliny w wodzie?

1.Wymagania dotyczące światła

Tak jak przy uprawie roślin w doniczkach lub ogrodzie, światło jest niezbędne do fotosyntezy, a bez odpowiedniej jego ilości rośliny nie będą się dobrze rozwijać. Rośliny mają różne wymagania dotyczące ilości światła, dlatego trzeba sprawdzić preferencje dla każdego konkretnego gatunku. Należy jednak pamiętać, że światło i stojąca woda sprzyjają rozwojowi glonów, dlatego jeśli mamy przezroczyste naczynia to stanowisko nie powinno być jasne. Stanowisko słoneczne nie jest polecane w żadnym wypadku, gdyż powoduje nagrzewanie się wody, a więc ryzykujemy rozwojem mikroorganizmów wywołujących gnicie korzeni.

2. Wybór odpowiedniego naczynia do hydroponiki

Dowolne, szczelne naczynie nadaje się do uprawy roślin w wodzie. Należy jedynie unikać naczyń metalowych, ponieważ korodują i mogą wejść w reakcję z nawozem. Naczynia szklane są łatwo dostępne, estetyczne i pozwalają obserwować rozwój korzeni. Aby zapobiec rozwojowi glonów można użyć naczynia o nieprzezroczystym materiale (plastik, szkło lub ceramika). Nieprzezroczyste naczynie spowolni ten proces. Aby zapobiegać glonom można też dodać węgiel drzewny w proszku lub kilka małych kawałków węgla.

3. Nawożenie roślin hydroponicznych

Chociaż rośliny łatwo ukorzeniają się w czystej wodzie, w końcu będą potrzebować pożywienia. Zazwyczaj rośliny uprawiane w wodzie wymagają nawożenia o niższej mocy niż te uprawiane w glebie. Dlatego nie należy stosować tych samych nawozów, których używamy do tradycyjnego podłoża z uwagi na ryzyko uszkodzenia rośliny. Nawóz powinien być przeznaczony konkretnie do hydroponiki i z łatwością można go znaleźć na rynku. Zazwyczaj występuje w formie granulatu, tabletki lub płynu, a producenci dostarczają informacji na temat dawkowania.

4. Odpowiednia woda

Najlepsza dla roślin jest woda bez chloru. Dlatego można używać wody z kranu, ale odstanej, czyli pozostawionej w temperaturze pokojowej przynajmniej przez dobę. Trzeba pamiętać, że woda z czasem wyparowuje z pojemnika, dlatego należy ją uzupełniać, a także całkowicie wymienić, gdy zacznie mętnieć. Większość roślin uprawianych w wodzie wymaga wymiany wody co kilka tygodni, ale wiele zależy też od rodzaju naczynia, gatunku rośliny czy ilości światła, które otrzymuje. Wymieniając wodę należy dokładnie wyczyścić pojemnik. Jeżeli korzystamy z systemu hydroponicznego ze wskaźnikiem, to warto też mieć na uwadze, że np. rurka może się zatkać i odczyt będzie fałszywy.

Teraz znając już podstawowe wymagania dotyczące uprawy roślin w wodzie czas rozpocząć swoją własną przygodę! Pozostaje jeszcze pytanie o to jak dobrać do tej zabawy odpowiednie rośliny, ale o tym będzie więcej w kolejnym naszym tekście o roślinach w hydroponice.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl