Boże Ciało to święto, które kojarzy się z procesjami, które odbywają się na głównych ulicach miast, miasteczek i wsi. W polskiej tradycji jest to święto bardzo kwiatowe. Każdej procesji towarzyszą dzieci z koszyczkami wypełnionymi płatkami kwiatów, które rozsypywane są na całej trasie. Do kościoła przynosi się kwiaty i wianki do poświęcenia, które wykonane są z kwiatów i ziół zebranych z pola lub ogrodu.

Każdy z nas wie jak wyglądają ulice polskich miast w czasie Bożego Ciała. Jednak nie tylko w Polsce święto to jest pełne kwiatów. Boże Ciało jest obchodzone wyjątkowo strojnie we Włoszech, gdzie praktykuje się układanie barwnych dywanów z płatków kwiatowych. Święto to nazywa się Infiorata i jest obchodzone w niedzielę. Tradycja ta jest praktykowana głównie w środkowych Włoszech, a najsłynniejsze miasta, które jako pierwsze rozpoczęły tę praktykę to Gerano i Genzano di Roma – obydwa znajdują się w okolicach Rzymu.

Zobaczcie jak wyglądają ulice miast w czasie Infioraty. Na kwiatowych dywanach przeważają motywy religijne, ale nie tylko. Są też wzory kwiatowe, geometryczne, abstrakcyjne, a nawet obrazy nie mające nic wspólnego z praktyką religijną. Powstają one dzięki mieszkańcom, dla których samo układanie dywanów jest wspaniałym wydarzeniem – już od soboty aż do niedzielnego ranka ulice zamieniają się w wielki artystyczny festyn. Prace zaczynają się od stworzenia szkiców, które artyści rysują kredą na ulicach. Potem są one wypełniane przez mieszkańców – głównie płatkami kwiatów, ale też innymi materiałami roślinnymi. Prace trwają nawet do niedzielnego poranka. Tego dnia, po tych dziełach sztuki przejdzie procesja, a w poniedziałek wszystko zostaje sprzątnięte.

Infiorata 2016, Pietra Ligure

Infiorata...

Infiorata

infiorata 12

Infiorata per la Processione del Corpus Domini a Castel Viscardo

infiorata n17

Infiorata 2

GENZANO DI ROMA ,L'INFIORATA-BUONA VITA!-

Pitigliano Infiorata 006
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl