Wakacje to czas na zasłużony odpoczynek, jednak częstym problemem są liczne rośliny doniczkowe, które – zwłaszcza przy dokuczliwych upałach – nie przetrwają dłuższej nieobecności właściciela. Co zrobić z ukochanymi roślinami doniczkowymi, które pozostają w domu bez opieki? Jeśli nie masz sąsiadów, przyjaciół lub rodziny, którzy mogą pomóc w podlewaniu roślin, to możesz zabezpieczyć roślinom dostęp do wody nawet na czas dłuższej nieobecności. W tym celu należy stworzyć system samonawadniający, który pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność – można zainwestować w gotowe rozwiązania dostępne na rynku lub stworzyć samodzielnie taki system za pomocą butelki na wodę lub sznura – są to metody łatwe do wykonania i skuteczne.


Reklama

Butelka na wodę

Wykorzystanie butelki na wodę jest prostym sposobem na nawadnianie roślin doniczkowych podczas urlopu. Wystarczy zrobić kilka otworów w nakrętce (na przykład za pomocą gwoździa), napełnić butelkę wodą i wsunąć szyjkę w podłoże w doniczce. Woda będzie stopniowo przesączać się do gleby, utrzymując ją odpowiednio nawilżoną. Możesz też zastosować specjalne nakładki lub korki do butelek, które kontrolują przepływ wody. Jest to tania i prosta metoda, dzięki której możesz zostawić swoje rośliny na tydzień bez podlewania. Można też zaopatrzyć się w kule nawadniające, które łatwo dostać w sklepach ogrodniczych lub internetowych. Kule działają na takiej samej zasadzie co butelka, ale są bardziej estetyczne. Jest to plastikowe lub szklane naczynie na wodę zakończone wąską, długa szyjką, którą wkładamy do doniczki – najlepiej jednak nie wbijać szyjki bezpośrednio w podłoże, ale włożyć w przygotowany wcześniej otwór i zasypać ziemią – dzięki temu szyjka nie zapcha się ziemią.

Sznurek

Innym prostym sposobem nawadniania roślin doniczkowych jest użycie sznura, który wykonany jest z materiału łatwo wchłaniającego wodę – najlepsza jest bawełna. Jeden koniec sznura umieszczamy w naczyniu z wodą, a drugi wciskamy w podłoże w doniczce na głębokość kilku centymetrów. Dzięki właściwościom chłonnym sznura, woda będzie stopniowo dostarczana do rośliny. Pojemnik z wodą warto umieścić wyżej niż doniczkę z rośliną, aby umożliwić swobodny przepływ wody. Metoda ta jest również łatwa i tania. Do jednego naczynia z wodą można “podłączyć” kilka doniczek z roślinami i pozostawić je na dłuższy czas – nawet na 2 tygodnie!

Mini szklarnia

Zbuduj szklarnię z plastikowego worka i kilku palików – tyle wystarczy, aby Twoja roślina przetrwała nawet całe wakacje! Plastikowy worek nałóż na roślinę w taki sposób, aby plastik nie owijał zbyt mocno liści, a woda, która odparowuje spływała z powrotem do doniczki. Oczywiście podlej roślinę przed wykonaniem całej konstrukcji. Pamiętaj jednak, że roślina nie może stać w pełnym słońcu, bo może się przegrzać i wyschnąć. Nie polecamy jej też w przypadku sukulentów.

Nowoczesne rozwiązania

Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad nawodnieniem roślin, to można zdecydować się na bardziej nowoczesne systemy nawadniania. Na rynku dostępne są bardziej innowacyjne rozwiązania, na przykład inteligentny system nawadniania, którym można zdalnie sterować za pomocą smartfona. Taki system umożliwia precyzyjne dostosowanie ilości wody do potrzeb rośliny, będzie to więc lepsza metoda w przypadku bardziej wymagających roślin.

Wakacje nie powinny być przeszkodą w utrzymaniu naszych roślin doniczkowych w dobrej kondycji. Dzięki prostym systemom samonawadniającym, takim jak butelka na wodę, łatwo namakający sznur czy kule nawadniające, możemy cieszyć się urlopem, mając pewność, że nasze rośliny są odpowiednio nawilżone. Wybierz metodę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zabezpiecz swoje rośliny przed uschnięciem w upalne dni!

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl