Jakie kolory będą modne w tym roku? Na to pytanie odpowiada Instytut Pantone, który śledzi i bada bieżące trendy, by na tej podstawie przedstawić swoją prognozę. W odróżnieniu do ubiegłych lat, w 2021 roku wytypowano – zamiast jednego – zestaw dwóch kolorów wiodących. Ultimate Grey i Illuminating Yellow – oto para, która ma nam towarzyszyć w modzie i dizajnie w przeciągu najbliższych miesięcy. Dlaczego właśnie taki zestaw wybrano na Kolor Roku 2021?

Instytut Pantone w swoich badaniach bierze pod uwagę wiele informacji, dotyczących wszelkich stref naszego życia. Na przykład: w których miastach odbędą się światowe imprezy sportowe i czy istnieją kolory charakterystyczne dla tych miejsc. Obserwowane są również zmiany społeczno-ekonomiczne, aby na tej podstawie przewidzieć potrzeby, jakie pojawią się w przyszłości. Jest to ważne, ponieważ kolor roku powinien symbolizować wszystko to, co uznawane jest za optymistyczne.

Dlaczego więc w 2021 mamy żółto-szary tandem? W trakcie ostatnich badań zauważono, że nasz sposób myślenia mocno się zmienił. Doceniliśmy wolniejszy tryb życia i dostrzegliśmy wartość więzi jaka łączy nas z innymi ludźmi. Przechodzimy też z podejścia globalnego na lokalne. Według ekspertów z Pantone tych przemian nie można wyrazić jednym kolorem, ponieważ nie chodzi tu o jedną osobę. Dlatego zamiast jednego mamy dwa kolory, które mają odzwierciedlać nasze pragnienie poczucia wspólnoty oraz naszą potrzebę więzi międzyludzkich.

Ponadto, wybór dwóch niezależnych kolorów symbolizuje połączenie różnych elementów, które razem dają nam siłę i nadzieję. Szary jest praktyczny, ale też trwały i solidny jak skała, która potrafi przetrwać miliony lat. To kolor, który daje nam cierpliwość, odporność i hart ducha. Natomiast żółty ociepla nas swoim światłem wprawiając w optymistyczny nastrój. Daje nadzieję na to, że osiągniemy swój cel i że warto na to poczekać. Takie połączenie zdecydowanie podnosi na duchu!

Jakie kwiaty wpisują się w żółto-zielony trend?

Żółty to kolor nadziei i z nim kojarzą nam się narcyzy. Istnieje jednak wiele innych żółtych kwiatów, jest więc w czym wybierać: gerbery, tulipany, jaskry, róże… Pasują tu na pewno craspedie, które wyglądają jak małe słońca rozjaśniające otoczenie. Z drobniejszych kwiatów można sięgnąć po ornithogalum Prince Star, solidago Golden Glory albo wyjątkowo dobrze prezentujące się limonium China Summer. W szarym kolorze można poszukać ciekawych dodatków, takich jak na przykład ciągle modna w bukietach ślubnych brunia – o kwiatostanach w postaci szarych kulek, albo eukaliptus Silver Dollar. Jeśli jednak chcemy dokładnie odwzorować kolor szary, to najlepszy będzie starzec srebrzysty (Senecio cineraria), który doskonale pasuje do koloru roku!

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl