Jesień kojarzy się niezmiennie ze świętem Wszystkich Świętych. Prace nad wiankami, wieńcami, krzyżami, stroikami i wszelkimi kompozycjami nagrobnymi to temat numer jeden w większości kwiaciarń. Jednak jesień to nie tylko 1 listopada, ale wiele innych okoliczności, a co za tym idzie wiele rodzajów florystycznych kompozycji. Należy do nich np. bukiet. Jesienny bukiet potrafi być bardzo ciekawy, tak jak przyroda, która w tym czasie oferuje nam prawdziwe bogactwo materiałów florystycznych.


Reklama

Postanowiliśmy trochę odejść od tematów nagrobnych i poprosiliśmy florystów o przedstawienie własnych pomysłów na jesienny bukiet. Poniżej prezentujemy jeden z nich – okazały bukiet, który zaproponował nam Mateusz Mąka, Wice Mistrz Polski (2016). Bukiet był też pretekstem do rozmowy z florystą, którą możecie przeczytać poniżej. Kolejne pomysły florystów pokażemy Wam już wkrótce!


Redakcja: Zdobyłeś w 2016 roku wiece mistrzostwo Polski we florystyce. To prestiżowy tytuł i spore wyróżnienie. Opowiedz proszę innym florystom czy udział w mistrzostwach pomógł ci potem w dalszym ciągu twojej zawodowej kariery. Czy warto brać udział w takich konkursach i czy potencjalni pracodawcy biorą takie osiągnięcia pod uwagę.

Mateusz Mąka: Ja bardzo polecam udział w tego typu konkursach. Po pierwsze jest to niesamowita przygoda, a po drugie można trochę poszaleć z materiałem florystycznym. Dzięki takiemu tytułowi nie mam problemu z pracą w branży florystycznej w Polsce, a myślę, że i za granicą też.

Red.: Pracujesz jako manager w kwiaciarni. Podziel się z innymi informacją co jest największym wyzwaniem dla człowieka zajmującego takie stanowisko w kwiaciarni. Gdzie napotykasz największy opór, co spędza ci sen z oczu ?

MM: Największy problem stanowią negocjacje z klientem korporacyjnym, nie ukrywam jest to ciężki profil klienta i w większości zleceń trzeba się sporo nagimnastykować żeby obie strony były usatysfakcjonowane. Im więcej osób decyzyjnych przy danym zleceniu tym ciężej.

Mateusz Mąka, florysta, ogrodnik, Pierwszy Międzynarodowy Wice Mistrz Polski we Florystyce 2016r. Obecnie manager w Kwiaciarni Buqiet w Warszawie.

Red.: Twój bukiet jest jednym z wielu, które prezentujesz na swoich profilach społecznościowych. Co wyróżnia twój bukiet jesienny od bukietu robionego w innych porach roku.

MM: Na pewno kolorystyka, jest więcej mocniejszych ciemnych kolorów, pojawiają się typowe dla jesieni burgundy i bordo. Występują także typowe dla jesieni kwiaty (chryzantemy) oraz dodatki: wrzos, rozchodnik, pędy eukaliptusa z owocami, sztywne zimozielone liście magnoli, które od spodniej strony pokryte są przepięknym brązowym kutnerem .

Red.: Połączyłeś w nim min. magnolie z chryzantemą i proteą. Przyznasz, że nie jest to typowe połączenie roślin. Na co więc warto zwracać uwagę w bukietach mieszanych, aby zachwycały i – co równie ważne – znajdowały swoich nabywców?

MM: Lubię takie niestandardowe połączenia staram się, żeby każdy bukiet był inny, niepowtarzalny. Bardzo ważna jest spójność kolorystyczna, przejścia kolorów i oczywiście forma. Warto zwrócić uwagę również, na trwałość wybieranych gatunków i komponować bukiety z kwiatów o podobnym czasie trwałości.

Red.: Okres jesieni to w kwiaciarniach początek sezonu. Nadchodzące święto Wszystkich Świętych jest nie lada wyzwaniem. Bukiety w barwach jesieni dominują wystawy. Czego twoi klienci szukają w tym czasie w kwiaciarni, co możesz im zaoferować w tym okresie?

MM: Oczywiście święto Wszystkich Świętych to chyba najważniejszy temat dla kwiaciarni jesienią. Ja swoim klientom staram się proponować dekoracje grobów z żywych i suszonych roślin, wianki, kompozycje z roślin doniczkowych. Staram się odradzać sztuczne kwiaty, ale jeśli się nie da to w kompozycji cały materiał zielony plus dodatki stanowią żywe rośliny. Sztuczne są tylko same główki kwiatów wysokiej jakości, do złudzenia przypominających naturalne. Oczywiście w tym okresie jest jeszcze sporo ślubów. Przepięknie wyglądają bukiety ślubne z jesiennych kwiatów i dodatków. Jesienią także zmieniamy klientom kompozycje na tarasach i balkonach. Dominują wrzosy, wrzośce, chryzantemy, golterie i coraz modniejsze trawy.

Red.: Dziękujemy za rozmowę, a oto:


Przepis na bukiet jesienny Mateusza Mąki

Lista roślin:

  • Chryzantema (Chrysanthemum sp. ) 2 odmiany wielkokwiatowe i jedna drobnokwiatowa
  • Magnolia wielkokwiatowa (Magnolia grandiflora)
  • Róża wielkokwiatowa ‘Ascot’ (Rosa grandiflora ‘Ascot’)
  • Wrzos pospolity (Calluna sp.)
  • Śniedek saundersa (Ornithogallum saundersiae)
  • Włośnica Ber (Setaria italica)
  • Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum)
  • Eukaliptus (Eukaliptus populus)
  • Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)
  • Rozchodnik okazały (Sedum spectabile)
  • Protea królewska (Protea cyranoide)
Jesienny bukiet Mateusz-Mąka
Jesienny bukiet Mateusz-Mąka
Jesienny bukiet Mateusz-Mąka
Jesienny bukiet Mateusz-Mąka
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl