Caladium (kaladium, obraźnica) to roślina, obok której trudno przejść obojętnie. Jej duże, cienkie jak papier liście, z daleka zwracają uwagę swoimi intensywnymi kolorami. Niezwykłe ubarwienie sprawia, że kaladium można zaliczyć do najpiękniejszych i najbardziej pożądanych roślin dekoracyjnych, mimo iż jej uprawa nie należy do najprostszych.

Kaladium należy do rodziny obrazkowatych (Araceae) i obejmuje kilkanaście gatunków. Najbardziej dekoracyjną częścią rośliny są liście, które w zależności od odmiany ozdobione są różnymi kombinacjami wzorów i kolorów. Zazwyczaj cały środek liścia lub główny nerw oraz kilka nerwów bocznych kontrastują barwą z pozostałą częścią blaszki liściowej. Wyraziste unerwienie w połączeniu z kolorowymi plamkami, które także pokrywają liść, tworzy przepiękne, fantazyjne wzory. Co ciekawe, kaladium nie ma łodygi (jest nią podziemna bulwa), a liście rosną na długich ogonkach, które wyrastają bezpośrednio z bulwy.

Kaladium – skąd pochodzi?

W Europie kaladium uprawiane jest od końca XVIII wieku. Pochodzi ono z tropikalnych lasów Amazonii, gdzie panuje wilgotny i ciepły klimat, a stanowiska, które zajmuje są zacienione. Dlatego w naszych warunkach roślina ta wymaga nieco uwagi, jeśli chcemy żeby przetrwała i pięknie się prezentowała. Kaladium niestety nie należy do roślin najłatwiejszych w uprawie i trzeba poświęcić jej trochę uwagi. Uprawiając ją pamiętajmy, że:

  • Nie należy stawiać rośliny w pełnym słońcu, bo w ten sposób ryzykujemy przypalenie jej delikatnych liści.
  • Kaladium lubi przepuszczalne, próchnicze podłoże z dodatkiem torfu i piasku.
  • We wrześniu liście zamierają, jest to naturalne. Pozwalamy roślinie odpocząć, a w marcu przesadzamy bulwę do świeżej ziemi.
  • W lecie podlewamy, ziemia powinna być stale wilgotna.
  • Kaladium powinno stać w ciepłym i bardzo wilgotnym miejscu, z daleka od przeciągów i klimatyzacji.
  • Uwaga: kaladium jest rośliną trującą!

Dostępność na rynku

Na rynku najczęściej spotykane jest kaladium dwubarwne (Caladium bicolor) i jego liczne odmiany. W warunkach domowych roślina dorasta do 40 cm wysokości. W sprzedaży dostępne są różne rozmiaryh: od mniejszych, aż po rośliny w wersji XXL, czyli większe odmiany o dużych liściach. Liście mogą być ubarwione połączeniami kolorów, takich jak: biel oraz różne odcienie zieleni, czerwieni i różu. Ciekawostką jest to, że kolory mogą być różne na jednej roślinie i ma to związek z ilością światła, która do niej dociera. Jedną z odmian dostępnych na rynku jest na przykład ‘Pink Splash‘ – z różowym środkiem liścia i kontrastującą z nim zieloną obwódką. Warto również wspomnieć o wyjątkowo uroczej odmianie ‘Miss Muffet’, o jasnozielonych liściach i cudownych, intensywnie różowych plamkach okrywających cały liść. Popularną odmianą jest także ‘White Christmas’, o dużych zielonych liściach w kolorze niemal białym, na których wyraźnie wyrysowane jest w żywym, zielonym kolorze całe unerwienie. Jak wiadomo hodowcy lubią nas zaskakiwać nowościami i do takich należą rośliny z holenderskiej marki Urban Caladium, na przykład: biało zielona ‘Aaron’, zielono-czerwona ‘Freckles’ czy ‘Classic Pink’.

‘Pink Splash
‘Aaron’
‘Freckles’
‘Classic Pink’

Kaladium we florystyce?

Kwiaty kaladium są drobne, zebrane w jasną kolbę osłoniętą kremowobiałą lub zielonkawą pochwą. Nawet jeśli uda się nam doprowadzić do kwitnienia, to i tak nadal liście będą najbardziej dekoracyjną częścią rośliny. Ich niezwykłe kolory i kształty mogą być punktem fokusowym kompozycji florystycznej. Ciekawie się będą prezentowały w połączeniu z amarylisem lub cantedeskią. Kaladium może być użyte w całości – wystarczy owinąć bulwę mchem i zapewnić jej odpowiednią wilgotność, a roślina długo będzie zdobić naszą kompozycję. Może też być użyte w wersji ciętej. Wówczas wkładamy liście do wody i dbamy, aby pozostała ona czysta. Liście potrafią przetrwać w ten sposób nawet kilka tygodni. Kaladium doskonale pasuje również do kompozycji, które są żywe, wesołe i kreatywne. Tego rodzaju kompozycje pasują do trendu Crazy Illusions, który obowiązuje w tym sezonie. Przykłady kompozycji z kaladium w tym właśnie stylu można zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Fot. flowercouncil.co.uk
Fot. flowercouncil.co.uk
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl