Keukenhof czeka na Was!

07/04/2015

Od ponad dwóch tygodni można podziwiać Ogrody Keukenhof, które udostępnione od 20 marca przeżywały prawdziwe turystyczne oblężenie w okresie wielkanocnym. Ale tak na prawdę najlepszy okres na zwiedzanie tego wspaniałego miejsca dopiero się zaczyna – jeśli weźmiemy pod uwagę czas kwitnienia kwiatów – i potrwa aż do pierwszych dni maja.

tulip1

tulipany

Jeśli ktoś lubi spektakularne wydarzenia, to warto w swoich planach uwzględnić Paradę Kwiatów, która zapowiada się jak co roku niesamowicie. Z holenderskiego „Bloemencorso” to jeden z najbardziej znanych konkursów kwiatowych na świecie. Pojazdy fantazyjnie przekształcone przy użyciu cebulek kwiatowych – hiacyntów, tulipanów i żonkili oraz innych kwiatów zamieniają się w całkowicie niespodziewane, zaskakujące, zabawne i piękne obiekty. W tym miejscu pokusimy się o kilka praktycznych uwag:

  • Parada odbędzie się w dniu 25 kwietnia (sobota).
  • Kwiatowe „amfibie” pokonają 40 kilometrów wyruszając z Nordwijk aby dotrzeć do podamsterdamskiego Haarlemu. Jest to więc wydarzenie sporego formatu nie tylko ze względu na ilość użytych roślin, ale także z uwagi na długość trasy.
  • Planowo między 15.45 a 16.00 parada minie właśnie ogrody Keukenhof.
  • Goście przebywający na terenie ogrodów będą mogli opuścić je wraz z paradą i powrócić aby kontynuować zwiedzanie bez konieczności ponoszenia kolejnych opłat za wstęp.
  • W dniu parady Keukenhof jest pełne zwiedzających, jak i cała okolica. Parada kwiatów przyciąga mnóstwo ludzi i warto uzbroić się nie tylko w prowiant, ale i dużą dozę cierpliwości. Dlatego jeśli ktoś pragnie odwiedzić Keukenhof  po to aby pobyć w bliskości z przyrodą, to lepiej niech w dniu 25 kwietnia omija to miejsce bardzo szerokim łukiem!
  • Jeśli postanowicie wyruszyć w kierunku trasy przejazdu kolorowych pojazdów, to musicie wiedzieć, że już po godzinie 9-tej rano tworzą się ogromne korki, których nie da się po prostu uniknąć (tkwią w nich tak samo osobówki, jak autbusy). Dość powiedzieć, że Holendrzy poruszają się tego dnia wyłącznie na rowerach.
  • Alternatywą dla autobusu est podróż pociągiem (odcinek od Haarlem do Leiden). Aby zobaczyć paradę można wysiąść w Voorhout (rano) lub Hillegom (po południu) – to miejscowości będące na trasie parady. Koniecznie sprawdźcie wcześniej plan przejazdu z godzinami tutaj>>.
  • Kolejną alternatywą jest odwiedzenie Haarlemu następnego dnia – 26 kwietnia w niedzielę. Wszystkie kwiatowe platformy zostaną w tym dniu zaprezentowane na miejskim rynku.

Oficjalna strona Bloemcorso znajduje się pod adresem bloemencorso-bollenstreek.nl

Wróćmy do samego Keukenhof. Historię „kuchennego ogrodu” zna każdy florysta: na początku służył księżnie Jakobinie Bawarskiej jako teren łowiecki i obszar, z którego zamkowa służba pozyskiwała zioła. Od połowy XX wieku obszar ten był przekształcany w ogród prezentujący rośliny cebulowe, aby stać się największym tego rodzaju obiektem na świecie. Była to oczywiście inicjatywa wspierana przez hodowców, którzy doskonale rozumieli, że bulwy same w sobie nie prezentują się tak efektownie jak kwitnący kwiat. Obecnie Keukenhof jest jedną z największych atrakcji Holandii; odwiedzony przez miliony turystów jest miejscem, w którym nieustannie natykamy się na turystów z każdego zakątka świata. Na zdjęciach poniżej widać jak wygląda ogród w chwili obecnej. Więcej zdjęć, na których można na bieżąco podziwiać stadium w jakim znajdują się kwiaty znajdziecie tutaj >>

tulip2

tulip3

tulip4

tulip5

tulip6

Kiedy warto odwiedzić Keukenhof?
W bieżącym roku od 20 marca do 17 maja (włącznie). Godziny otwarcia to 8.00 – 19.30 godz. (Kasa biletowa jest czynna do godziny osiemnastej).

Kiedy najlepiej oglądać kwiaty? To zależy od gatunku i temperatur w styczniu, lutym i marcu.

Przebiśnieg – luty – marzec
Krokus – luty – marzec
Narcyz – marzec i kwiecień
Hiacynt – kwiecień i maj
Tulipan – kwiecień i maj

Przy „normalnych” temperaturach w pierwszym kwartale roku najlepszym czasem do oglądania kwiatów jest druga połowa kwietnia i pierwszy tydzień maja. Jeśli temperatury były niższe, to lepiej przesunąć wycieczkę na później. Warto pamiętać, że na przełomie kwietnia i maja kwiaty z okolicznych pól są ścinane (hodowane są dla cebul!), wiec jeśli chcecie nasycić się widokiem kwiatowych dywanów, to trzeba planować wyjazd wcześniej.

Jak dotrzeć na miejsce? Miejscowością docelową jest Lisse. Transport autobusem nie stanowi najmniejszego problemu – łatwo dostać się nie tylko z Amsterdamu, ale i z lotniska Schiphol.

Keukenhof oferuje różne dodatkowe atrakcje. Część kwiatów jest prezentowana w pawilonach (lilie, storczyki), a oprócz kwiatów atrakcję może stanowić wiatrak, dla dzieci małe zoo i place zabaw, restauracje czy organizowane na miejscu przeróżne wydarzenia. Więcej informacji znajdziecie na stronie:

http://www.keukenhof.nl/en/

 

foto: tulipsinholland.com

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl