Rośliny doniczkowe są obecnie niezwykle modne. Dlaczego więc nie wykorzystywać ich do tworzenia dekoracji florystycznych na różne okazje – na przykład na pierwszą komunię? Taka “zielona” aranżacja z odpowiednio dobranych roślin w ciekawych naczyniach może wyglądać bardzo efektownie. Mając dobry pomysł można stworzyć kompozycję z roślin doniczkowych, która w niczym nie będzie ustępować dekoracjom z kwiatów ciętych, a jej dużą zaletą jest to, że odpowiada ona na powszechną dzisiaj potrzebę otaczania się zielenią.


Reklama

Dziś przedstawiamy pomysł na taką dekorację. Pokazała nam ją mistrzyni florystyki Karolina Ładyżyńska-Skrzypek podczas warsztatów online organizowanych przez firmę VHV Flowers and Greens. Będzie to aranżacja z kokedamą. Pomysł ten jest prosty w wykonaniu, a dla bardziej kreatywnych florystów będzie świetną bazą dla własnych, twórczych modyfikacji i zupełnie nowych kreacji.

Kokedama jest techniką pochodzącą z Japonii i polega na zastąpieniu doniczki mchem, który otacza bryłę korzeniową rośliny. W oryginalnej wersji kokedama nie jest podwieszana na sznurkach, ale stawiana i taką właśnie aranżację wykonamy.

Potrzebne materiały

  • zestaw dobrze nawodnionych roślin
  • mech (płaski, wilgotny)
  • sznurek
  • patyczki do szaszłyków
  • dekoracyjny talerz lub taca
  • papier pakunkowy jako podkładka
  • zwilżona ziemia (opcjonalnie, jeśli chcemy powiększyć kulę)
  • agrowłóknina (opcjonalnie, przy większych roślinach)

W prezentowanej pracy wykorzystano zielistkę, bluszcz, paproć, dwa skrzydłokwiaty, kalanchoe i różę. Można użyć innych roślin według własnego uznania. Na początku lepiej sięgnąć po mniejsze okazy, ponieważ łatwiej jest z nimi pracować.

W przypadku większych roślin warto też użyć agrowłókniny, którą otaczamy bryłę korzeniową, a następnie dopiero owijamy całość mchem.

1. Kokedama

Na stole rozkładamy arkusz papieru i wyciągamy rośliny z doniczek. Następnie odrywamy taki płat mchu, który będzie pasował wielkością do rośliny i owijamy nim bryłę korzeniową formując kulę. Zdecydowanie łatwiej jest pracować z mchem w jednym kawałku. Przy mniejszych fragmentach trudniej jest je chwycić i mogą nam odpadać (wtedy można użyć haftek rzymskich).

Uwaga: Mech powinien być wilgotny, aby nie wyciągał wody z rośliny. Jeśli jest suchy, to przed pracą należy go dobrze zrosić lub napoić w naczyniu z wodą.

Zaczynamy owijanie kuli sznurkiem. Zostawiamy kawałek sznurka luzem, tak aby wystawał na kilkanaście centymetrów i przytrzymujemy go razem z kulą jedną ręką. Drugą ręką owijamy mech sznurkiem. Najłatwiej jest jedną ręką obracać kulę, a drugą owijać – tak jakbyśmy nawijali włóczkę na kłębek. Pilnujemy by forma kuli była równa oraz by nie zbliżać się sznurkiem zbyt blisko rośliny, żeby jej nie uszkodzić. Nie owijamy za mocno, żeby nie zgnieść korzeni, ani zbyt luźno, ponieważ gdy kula wyschnie i zrobi się mniejsza, to sznurek zbytnio się poluzuje i zsunie się. Po owinięciu kuli z każdej strony wiążemy ze sobą końcówki sznurka i obcinamy ogonki nożyczkami. Następnie tworzymy w ten sposób kokedamy ze wszystkich pozostałych roślin.

Jak zrobić kokedama
Kokedama jako dekoracja stołu

2. Ustawiamy rośliny na dekoracyjnej tacy

Układamy rośliny na tacy, a następnie przebijamy kule patyczkami do szaszłyków. Wsuwamy je na różnych wysokościach, pod różnymi kątami. Dzięki temu uzyskujemy ciekawy efekt dekoracyjny i stabilizujemy kule. Po połączeniu patyczkami cała kompozycja będzie trzymać się w miejscu i rośliny się nie będą przesuwały.

Jeśli nie chcemy, żeby patyczki były widoczne, to możemy je obciąć przy powierzchni kuli. Można też użyć kolorowej włóczki i nawinąć ją na końcówki patyczków tworząc kolorową ozdobę. Zamiast włóczki można na przykład dokleić perły lub inne ozdoby.

Jeżeli mamy większą tacę, to możemy ułożyć rośliny w pewnej odległości od siebie i również połączyć je patyczkami, które będą w tym przypadku dobrze widoczne. Uzyskujemy wtedy prostą, graficzną kompozycję.

Jak wspominaliśmy na początku, tego rodzaju aranżacje można modyfikować według własnego pomysłu. Nie można jednak zapominać o kwestiach praktycznych. Na przykład nie należy ich ustawiać bezpośrednio na obrusie, ponieważ może on zostać zabrudzony. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że rośliny w kokedamie schną szybciej niż w doniczkach. Dlatego trzeba je intensywnie zraszać lub podlewać ustawiając na podstawce z wodą.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl