Poznajcie Very Peri – kolor roku 2022. Pantone Color Institute po raz kolejny wytypował barwę, która w nadchodzącym roku ma dominować we wnętrzach, ubraniach i wszelkich akcesoriach dekoratorskich. Czy projektanci rzeczywiście będą chętnie po nią sięgać? Zobaczymy.

Może pamiętacie, że w zeszłym roku wybrano dwa kolory, szary i żółty (Ultimate Gray i Illuminating)? Tym razem wybrano jedną choć zaskakującą barwę, którą można określić jako fioletową lub lawendową. Pantone to amerykańska firma, która stworzyła własny system kolorów, który pomógł uporządkować świat poligrafii. Od ponad dwudziestu lat jej eksperci przewidują kolor, który ma być modny w kolejnym roku. Czy są to prognozy, czy raczej próby wypromowania danej barwy we współpracy z partnerskimi firmami – na to pytanie nie odpowiemy. Warto jednak znać te przewidywania oraz wiedzieć, że inne wiodące marki również tworzą swoje prognozy, na przykład producenci farb. Według firmy Dulux modny ma być błękit. Wróćmy jednak do Very Peri.

Kwiaty w kolorach zbliżonych do koloru roku 2022 Very Peri. Źródło: webshop VHV Flowers and Greens

Dlaczego lawendowy?

Very Peri stanowi on połączenie niebieskiego (podobnego do koloru kwiatu barwinka pospolitego) z odcieniem fioletowo-czerwonym. Mówiąc językiem emocji, które każdy kolor reprezentuje, jest to połączenie wierności i stałości (niebieski) z energią i ekscytacją (czerwony). Jak tłumaczą eksperci z Pantone nowy kolor roku wyraża beztroską pewność siebie i śmiałą ciekawość, która pobudza naszą kreatywność. Jest intrygujący, dociekliwy, otwiera nas na nowe poglądy i nową wizję rzeczywistości, w której znajdujemy się po okresie izolacji i zamknięcia. Ma on nam pomóc w kreowaniu nowego, własnego świata oraz dodać nam energii by odnaleźć się w zmieniającym się krajobrazie możliwości – również cyfrowych. W ten sposób Pantone tłumaczy wybór właśnie takiego odcienia.

Ciekawostką jest to, że Very Peri dotychczas nie figurował w palecie kolorów Pantone, ale został specjalnie na tę okazję stworzony. Stworzenie nowego koloru było dla nas ważne, ponieważ mamy nową wizję świata – wyjaśniła w jednym z wywiadów Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza Pantone Color Institute. W pracach nad nowym kolorem roku uczestniczył Microsoft, dlatego nie zdziwcie się, gdy zobaczycie ten właśnie kolor w programach systemu Windows – przeglądarce internetowej czy pakiecie biurowym.

Z czym łączyć Very Peri?

Aby ułatwić pracę projektantom eksperci z Pantone opracowali cztery palety kolorów, które doskonale współgrają z Very Peri. Każda z nich ma inny nastrój, co pokazuje wszechstronność nowego koloru roku. Są to

Balancing Act – paleta stonowana, naturalna

Źródło: Pantone.com

Wellspring – paleta nasycona, naturalna

Źródło: Pantone.com

The Star of the Show – paleta neutralna, klasyczna i elegancka

Źródło: Pantone.com

Amusements – paleta wesoła, kolorowa

Źródło: Pantone.com
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl