Podczas ostatnich warsztatów florystycznych online zorganizowanych przez firmę VHV Flowers and Greens usłyszeliśmy, że “każda choinka chce mieć święta”. Oznacza to, że choinka świąteczna nie musi być drzewkiem przystrojonym bombkami, ale dowolną, kreatywną aranżacją, którą można wykonać na wiele sposobów, z różnych materiałów, a ilość pomysłów jest ograniczona jedynie wyobraźnią twórcy. Każdy florysta zna co najmniej kilka “przepisów” na kompozycję świąteczną w formie choinki. Prowadząca warsztaty Katarzyna Greta Szymkowiak pokazała nam jedną z takich kreatywnych kompozycji, którą z łatwością można stworzyć w każdej kwiaciarni. była to choinka na podstawie ze słomianego wianka. Pomysł na wykonanie prosty, ale efektowny!

Choinka na podstawie ze słomianego wianka

Plusem tej kompozycji jest to, że można ją modyfikować wedle własnego uznania. Może być bardziej ażurowa lub zabudowana, a dekoracje przedstawione poniżej są jedynie propozycją – można je zastąpić innymi zgodnie z własnym pomysłem.

Co jest potrzebne do wykonania?

  • zielone gałęzie (może być jodła, sosna, cyprys lub świerk)
  • dereń
  • poinsecja
  • ilex
  • wianek słomiany
  • lampki świąteczne na baterie
  • gwiazdki z łupin kokosa lub inne dekoracje
  • plastikowe probówki
  • zwykły drut do owijania
  • sznurkodrut

Jak wykonać choinkę?

Wciskamy gałęzie derenia do wianka. Możemy wpuścić trochę kleju w miejsce mocowania uważając na żyłkę, którą związany jest wianek – wysoka temperatura może ją roztopić. Gdy wypełnimy wianek, to łączymy gałęzie na górze za pomocą drutu. Przycinamy gałązki na w taki sposób by były wystopniowane – wtedy czubek będzie smuklejszy.

Choinka na podstawie ze słomianego wianka

Do słomianego wianka, od wewnętrznej strony, przyklejamy klejem na gorąco sterownik od lampek. Następnie oplatamy konstrukcję lampkami.

Choinka na podstawie ze słomianego wianka

Kolejny krok: mocujemy zielone gałązki jodły drutem do owijania lub sznurkodrutem. Końcówki gałązek przycinamy pod skosem, w taki sposób aby miejsce cięcia ukryć po wewnętrznej stronie choinki. Przesuwamy się od podstawy ku górze. Na dole doczepiamy największe gałązki, wyżej średnie, a na szczycie najmniejsze, pojedyncze gałązki. W zależności od własnego pomysłu można wykonać bardziej zwartą lub ażurową konstrukcję.

choinka świąteczna

Napełniamy probówki wodą i wkładamy do nich pojedyncze poinsecje, a następnie doczepiemy je do choinki. Gałązki ilexu odwracamy do góry nogami i doklejmy klejem na gorąco lub mocujemy za pomocą sznurkodrutu.

Następnie, również za pomocą sznurkodrutu, doczepiamy szyszki i gwiazdki. Na wierzchołku przywiązujemy świąteczną wstążkę. Choinka jest gotowa!

choinka
dekoracje świąteczne krok po kroku
jak wykonać dekoracje świąteczne
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl