Królewska Wystawa Róż, która odbyła się w dniach 11-13 maja w Warszawie w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego, była prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników tych pięknych kwiatów. Zaprezentowano ponad 140 odmian pochodzących od hodowców z różnych krajów, m.in. Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Kenii, Ekwadoru oraz Polski.

Wystawa przyciągnęła mnóstwo odwiedzających – według danych organizatora było to ponad 50 tysięcy osób. Wśród nich z pewnością było wielu florystów, dla których była to świetna okazja by przyglądnąć się „towarowi” znanemu z ofert dostawców. Jednak większość gości stanowili ludzie niezwiązani z branżą. Dla takich osób kontakt z różnorodnością kolorów i kształtów prezentowanych odmian, musiała być prawdziwą niespodzianką. Wąchanie, dotykanie i fotografowanie… Od tych czynności chyba nikt się nie potrafił powstrzymać. Wśród prezentowanych odmian znalazły się takie, których nie można spotkać w codziennej ofercie kwiaciarni. Robiły one duże wrażenie, które spotęgowane było samą ilością kwiatów zgromadzonych w jednym miejscu. Ciekawym pomysłem było również pokazanie wybranych odmian pachnących wraz z winietką ze szczegółowym opisem kompozycji zapachowej.

Kwiaty ułożone w wazonach i podzielone na grupy kolorystyczne stanowiły jedynie część wystawy. W drugiej części znalazły się kompozycje florystyczne wykonane przez kilkudziesięciu florystów: adeptów Szkoły florystycznej Małgorzaty Niskiej i Zygmunta Sieradzana oraz Piotra Marca i uczniów florystycznego kierunku Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. W aranżacjach floryści wykorzystali różne kwiaty, choć rolę główną odgrywała biała róża Avalanche+® . Wśród kompozycji znalazły się zarówno bukiety, dekoracje stołu jak i formy przestrzenne, w tym także kwiatowa rama do zdjęć, z której chętnie korzystali odwiedzający. Warto wspomnieć, że do wykonania zaprezentowanych aranżacji wykorzystano ponad 20 000 kwiatów.

Wystawie towarzyszyło także szereg wydarzeń, między innymi uroczystość z okazji chrztu nowej odmiany tulipana o nazwie „Serce Warszawy”, którego matką chrzestną została aktorka Ewa Błaszczyk. Jest to czerwony tulipan z niezwykle rzadko spotykanym, efektownym żółtym znamieniem słupka, bardzo późna odmiana wyhodowana w Polsce, którą cechuje doskonała mrozoodporność i dostosowanie do naszego klimatu.

Chrzest nowej odmiany tulipana „Serce Warszawy”, fot. Kamil Grzegorzewski

Dla florystów ciekawy byłby pokaz specjalnie przygotowanych kwiatowych sukien ozdobionych różami Avalanche+®, prezentowanych przez polskie Debiutantki z Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery – niestety była to atrakcja zamknięta dla szerszej publiczności. Kwiatowe suknie wykonane zostały przez Małgorzatę Niska i jej uczniów.

Pomysłodawcą i organizatorem Królewskiej Wystawy Róż była Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, a jej współorganizatorem Zamek Królewski w Warszawie. Było to z pewnością udane przedsięwzięcie i mamy nadzieję na kontynuację w następnych latach, ponieważ jest to świetna forma promocji kwiatów. Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia:

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl