Upał wszystkim daje się we znaki, również roślinom. Kwiaty cięte, w zależności od gatunku, mogą być mniej lub bardziej odporne na wysokie temperatury. Warto więc zaopatrywać swoją kwiaciarnię w takie kwiaty, które po wyniesieniu na zewnątrz poradzą sobie nawet w gorący dzień.


Reklama

Warto też doradzać klientom w jaki sposób mają postępować z bukietem, gdy żar leje się z nieba. Nie zostawiaj klienta bez tej wiedzy. Jeśli kwiaty szybko zwiędną, to bardzo możliwe, że obwini Twoją kwiaciarnię za całą sytuację. Jeśli zaś zostanie dobrze poinstruowany, to będzie cieszyć się kwiatami dłużej i zyskasz zadowolonego klienta. Co powinien wiedzieć klient opuszczający kwiaciarnię w letni dzień? Przypominamy:

  • Jeżeli podróż kwiatów z kwiaciarni do domu ma trwać dłużej, to warto zadbać o to by miały dostęp do wody. Można owinąć końcówki łodyg w namoczony materiał i zabezpieczyć folią, natomiast pojedyncze kwiaty można zaopatrzyć w fiolkę z wodą.
  • Jazda samochodem w pełnym słońcu nie należy do przyjemnych. Dlatego nie należy przewozić bukietu np. za tylną szybą samochodu, lub umieścić je w miejscu, w którym będzie więcej cienia.
  • Po przyniesieniu kwiatów do domu również unikamy pełnego słońca. Lepsze będzie miejsce z dala od okna, gdzie będą mogły cieszyć się chłodniejszym powietrzem.
  • Wszyscy pijemy dużo więcej gdy jest gorąco, kwiaty nie są wyjątkiem. Suche i ciepłe powietrze sprawia, że szybciej tracą wodę, dlatego trzeba pilnować aby nigdy jej nie zabrakło w wazonie.
  • Jeśli w bukiecie pojawią się pojedyncze, zwiędnięte kwiaty to trzeba je usunąć. Zwiędnięte, wyblakłe i opadnięte rośliny będą gnić, przyspieszą namnażanie się drobnoustrojów i więdnięcie pozostałych kwiatów.

Jakie kwiaty lepiej sobie radzą w upale?

Niektóre kwiaty lepiej sobie radzą z ciepłem niż inne. Robiąc zakupy hurtowe sprawdzajmy prognozę pogody, żeby zorientować się czy nie nadchodzi fala upałów. Jeśli tak, to wtedy zdecydowanie warto zaopatrzyć się w bardziej wytrzymałe gatunki. Które więc najlepiej się sprawdzą do letniego bukietu urodzinowego?

Na przykład eustoma. Choć jej płatki wyglądają delikatnie, to jest to bardzo wytrzymały kwiat, który potrafi stać w wazonie 14 dni. Eustoma nie przypadkiem jest popularna we florystyce ślubnej: potrafi dość długo przetrwać bez wody, dlatego można jej śmiało używać w biżuterii floralnej, butonierkach czy wiankach. Również często stosowane w dekoracjach ślubnych są cantedeskie: w wiązankach, bukietach ślubnych czy dekoracjach samochodu. Te lejkowate, eleganckie kwiaty dobrze sobie radzą w upalne dni i postoją w wazonie ponad tydzień. Z polskich gatunków mamy do dyspozycji słoneczniki, które dostępne są od lata do późnej jesieni. Kwiaty te dużo piją, dlatego trzeba sprawdzać poziom wody w wazonie i w razie potrzeby uzupełniać. Margerytki, złocienie czyli chryzantemy. Podobnie jak słoneczniki tworzą przyjemny, sielski nastrój, zwłaszcza te o białych lub żółtych płatkach i zielonym oczku. Niezwykle trwałe i bardzo wytrzymałe, dzięki gałązkowej budowie świetnie wypełnią bukiet na każdą okazję. Kolejnym kwiatem, który charakteryzuje się wyjątkową trwałością jest goździk, który przetrwa w wazonie nawet 3 tygodnie. Dostępne są w wielu kolorach, hodowcy ciągle zaskakują nas nowymi odmianami tego ponadczasowego kwiatka. W kompozycji można użyć wersji pojedynczej lub gałązkowej. Co najważniejsze, są w stanie długo wytrzymać bez wody, a upały nie są im straszne. Storczyk cymbidium także należy do kwiatów, które dają sobie dobrze radę w upalne dni. Jego dodatkową zaletą jest niezwykła żywotność: potrafi trwać i trwać.. i jeszcze trwać. Nie pobiera zbyt wiele wody, można go dzielić na pojedyncze kwiaty i np. umieszczać w dekoracjach w fiolkach.

Czy ta lista jest kompletna? Można dodać jeszcze kilka trwałych i dobrze znoszących upały gatunków, jak lilie i alstromerie. W przypadku tych pierwszych trzeba pamiętać o usuwaniu pylników, co jeszcze bardziej przedłuży ich żywotność. W gorące dni można również sięgnąć po delphinum, mieczyka czy anturium, które potrafią cieszyć oczy stojąc w wazonie przez ponad dwa tygodnie. Aby jednak mieć pewność, że kwiaty przetrwają na prawdę długo w domu klienta, trzeba zaopatrzyć go w odżywkę, która utrzyma nasz bukiet w dobrej kondycji. Ciekawi jesteśmy jakie są Wasze sprawdzone sposoby na wydłużenie żywotności kwiatów w upały. Zapraszamy do dyskusji na naszej stronie na FB!

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl