Storczyki, zwane też orchideami to kwiaty tajemnicze, eleganckie, uwodzicielskie i… niezwykle popularne. Zachwycają kolorami, wzorami i oryginalnym kształtem, który wyróżnia je spośród innych kwiatów. W listopadzie storczyk Cymbidium, Phalaenopsis, Vanda i zostały wybrane “kwiatem miesiąca listopada”.


Reklama

Storczyki: egzotyczne piękności

Cymbidium, Phalaenopsis i Vanda należą do egzotycznej rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Cymbidium pochodzi z południowych zboczy Himalajów, gdzie występuje na wysokości od 1500 do 3000 m n.p.m. Phalaenopsis i Vanda rosną głównie jako epifity (rośliny rosnące na innej roślinie) w tropikalnych lasach deszczowych Azji Południowo-Wschodniej, Filipin, Nowej Gwinei i północnej Australii. Uprawa storczyków w Europie jest wymagająca, a hodowcy muszą zapewnić im odpowiednie warunki w szklarniach – takie jak: temperatura, składniki odżywcze, oświetlenie – aby rośliny te mogły zakwitnąć we właściwym czasie.

Źródło: Funnyhowflowersdothat.co.uk
Źródło: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Asortyment storczyków dostępny na rynku kwiatowym

Storczyki długo żyją w wazonie, dzięki czemu są popularnymi i chętnie kupowanymi kwiatami ciętymi. Wybór na rynku jest bardzo duży! Wszystkie gatunki storczyków są oferowane w wielu różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Kwiaty może zdobić wzór – np. paski, plamki, cętki – który sprawia, że ich wygląd ​​jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Każda odmiana jest wyjątkowa. Istnieje wiele krzyżówek stworzonych przez człowieka, ciągle też pojawiają się kolejne propozycje tworzone przez hodowców. Do wyboru mamy setki odmian Cymbidium, zwłaszcza w kolorze białym, żółtym, zielonym, różowym, brązowym lub rudym. W przypadku ciętych storczyków Phalaenopsis dominują białe, różowe i liliowe, ale coraz częściej pojawiają się też w innych kolorach. Z kolei Vanda ma znacznie szerszą gamę barw, od białego do ciemnofioletowego i od niebieskiego do pomarańczowego. Z innych dostępnych na rynku storczyków mamy też Oncidium, Paphiopedilum czy Dendrobium.

Źródło: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Jak kupować i pielęgnować storczyki

Kupując storczyki:

 • Przyjrzyj się długości i wytrzymałości łodygi, liczbie kwiatów na łodydze, wielkości kwiatów i ich dojrzałości.
 • Upewnij się, że w fiolkach jest wystarczająco dużo wody, w przeciwnym razie kwiaty mogą zacząć opadać.
 • Storczyki muszą być wolne od szkodników i chorób.
 • W przypadku Cymbidium pylnik powinien być biały i ładnie wyglądać, a warżka powinna mieć wyrazisty kolor. Jeśli pylnik jest brązowy lub czarny, a warżka jest ciemna, to kwiat jest stary.
 • Upewnij się, że kwiaty nie są zawilgocone wskutek kondensacji pary wodnej lub kontaktu z mokrymi powierzchniami.
Źródło: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Po zakupie:

 • Storczyki należy przewozić w temperaturze powyżej 12 ° C, a w przypadku Cymbidium powyżej 8 ° C.
 • Po przybyciu do sklepu umieść łodygi w czystej wodzie.
 • Przytnij końcówki łodyg.
 • Plastikowe fiolki na łodygach można zachować do późniejszego wykorzystania w aranżacjach.
 • Uważaj, aby nie uszkodzić delikatnych kwiatów.
 • Unikaj zaparowania (np. w folii) lub zamoczenia kwiatów, aby nie dopuścić do rozwinięcia się szarej pleśni.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla klientów

 • Przytnij łodygi nożem pod katem 45 stopni.
 • Umieść kwiaty w czystym wazonie z letnią wodą z kranu.
 • Dodaj do wody odżywkę do kwiatów ciętych.
 • Wymieniaj wodę co pięć dni i ponownie przycinaj łodygi.
 • Cymbidium często umieszcza się w fiolce. Regularnie sprawdzaj, czy zawiera ona wystarczającą ilość wody.
 • Nie umieszczaj kwiatów w pobliżu owoców lub źródeł ciepła.

Wskazówki dotyczące aranżacji

Storczyki można z powodzeniem wkomponować w różne aranżacje. Czasami wymaga to pewnych umiejętności technicznych, aby umieścić kwiaty we właściwym miejscu w kompozycji – pomocne są probówki z wodą. W listopadzie można połączyć je z innymi jesiennymi kwiatami, takimi jak skimmia lub z liśćmi i zielonymi dodatkami tworząc proste i klimatyczne aranżacje. Można je także wykorzystać do stworzenia dekoracji stołu w formie wianka, jeśli chcemy w prosty sposób uzyskać efektowną dekoracje i podkreślić podniosły nastrój. Storczyki nadadzą też szczególnego charakteru bukietowi z kwiatów mieszanych.

Źródło: Funnyhowflowersdothat.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl