Holenderskie kwiaty są lubiane przez Brytyjczyków – tak przynajmniej twierdzi dziennik „De Telegraaf” i przypomina, że były one największym eksportowym towarem rolnym Holandii do Wielkiej Brytanii. Możemy w nim przeczytać, że „jest spore prawdopodobieństwo, iż brytyjska rodzina królewska zakupi w Holandii kwiaty na pogrzeb, albowiem na wiele uroczystości jej członkowie zamawiali kwiaty z holenderskich szklarni”. Gazeta podaje, że w związku z zamówieniami brytyjskich firm, hoteli i instytucji publicznych coraz więcej kwiatów jest transportowanych z Niderlandów na Wyspy Brytyjskie. Wielka Brytania zrobi się biała.


Reklama

Królowa Elżbieta II uwielbiała otaczać się kwiatami, które miały dla niej ogromne znaczenie. Na pogrzeb swojego męża, księcia Filipa dobierała je osobiście. Wieniec składał się z lilii, róż, frezji, woskówki, groszku i jaśminu i był utrzymany w białej kolorystyce. Kwiaty nie zostały dobrane przypadkowo, a każdy z nich miał znaczenie. Białe lilie reprezentują odrodzenie, jaśmin to czystość, słodki groszek odejście lub podziękowanie, a biała woskówka jest symbolem trwałej miłości.

Jak będzie wyglądał dobór kwiatów na pogrzeb królowej Elżbiety II?

Jak dotąd mogliśmy zobaczyć wieńce, które zdobiły trumnę brytyjskiej monarchini podczas jej ostatniej podróży po szkockiej i angielskiej części jej królestwa. W uroczystym kondukcie z Pałacu Buckingham do Westminster Hall, trumnę zdobił wieniec, który – według The Independent – składał się z sosny z ogrodów w Balmoral i lawendy z Windsoru. Zawierał również dalie, rozmaryn, pittosporum oraz białe róże – symbol niewinności i czci.

Wcześniej konwój z trumną królowej Elżbiety II przebył drogę z zamku Balmoral do Pałacu Holyroodhouse – siedziby królewskiej w Edynburgu. W tej ostatniej podróży monarchini przez Szkocję towarzyszyła jej inna kompozycja kwiatowa: w​ieniec z kwiatów częściowo pozyskanych z posiadłości Balmoral. W wieńcu znalazły się dalie, słodki groszek, floksy, frezje, róże gałązkowe, biały wrzos, chryzantemy, mikołajki, rozmaryn, hebe oraz jodła i pittosporum.

Każdy z tych kwiatów ma swoją symbolikę, a ich dobór nie jest przypadkowy. Dalie to godność i elegancja, cechy które najbardziej pasują do królowej, ale także reprezentują trwałe zaangażowanie między dwojgiem ludzi. Włączenie floksu, jednego z jej ulubionych kwiatów, niesie przesłanie dusz ponownie zjednoczonych ze swoimi bliskimi. To dość wymowne, ponieważ maż królowej, książę Filip, zmarł w ubiegłym roku. Słodki groszek symbolizuje pożegnania, a jego obecność w wieńcu dla królowej uznawany jest za ukłon w stronę jej zmarłego męża, dla którego królowa Elżbieta II wybrała ten właśnie kwiat na wieniec pogrzebowy.

Nie wiemy jakie kwiaty będą zdobiły poniedziałkową ceremonię pożegnania brytyjskiej monarchini, ale jedno jest pewne – nie zabraknie w nich bieli. Do ulubionych kwiatów Elżbiety II należały konwalie, które włączyła do swojego bukietu koronacyjnego w 1953 roku. Możliwe więc, że zobaczymy je wśród kwiatów pogrzebowych królowej.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl