„Kwitnąca Wielkanoc” w Rekpolu

15/03/2013

W środę mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie „Kwitnąca Wielkanoc” w hurtowni Rekpol w Turzy Śląskiej. Pokaz poprowadziły trzy znakomite florystki: Sylwia Bednarek, Monika Bębenek i Natalia Zhizko.

Była to pierwsza okazja by zobaczyć Natalię Zhizko w Polsce, którą pamiętamy z mistrzostw Europy 2012 w Havierzowie, gdzie zdobyła pierwsze miejsce. Nasze oczekiwania były więc wysokie, a ciekawość duża. Rzeczywistość pokazała, że się nie myliliśmy, a wydarzenie należało do tych, w których warto było uczestniczyć.

Natalia z prawdziwą wirtuozerią pracuje z roślinami, świetnie dobiera kolory, miksuje je, miesza rośliny cięte i doniczkowe, tworzy piękne, misterne konstrukcje. Jej prace ogląda się zawsze z zaciekawieniem, często jest w nich jakaś ukryta zagadka (efektowny bukiet z kwiatów i papierowych serwetek na misternie wyplecionej kuli z drutu, czy praca „najeżona” skorupkami przepiórczych jaj). Duże formy, które tworzyła były pełne wdzięku i finezji, a ich regularne kształty i umiejętnie dobrany materiał roślinny czyniły je szczególnie łatwymi do zaakceptowania dla oka.

Sylwia mistrzowsko bawi się formą i przestrzenią, perfekcyjnie miesza zasuszone rośliny z żywymi. Nie lubi dosłowności (wielkanocne jajo tak, ale podane jako szaszłyk:)) Często minimalistyczne, z inżynierską precyzją wykonane formy (np. kryza z dachówkowato ułożonych lancetowatych liści), nieprzeładowane kwiatami. Czuć dążenie do doskonałości, poszukiwania idealnej formy.

Monika przedstawiła niezwykle różnorodne prace; z duża łatwością tworzy dekoracyjne, efektowne kompozycje używając koronek, wosku, techniki decoupage, gotowych elementów (kolorowe motylki), jak i prace ascetyczne, zredukowane do kilku wysmakowanych elementów (desek, skorupek jaj, cementowych dodatków, odrobiny wiosennych kwiatów). Florystka z dużym poczuciem humoru (patrz: styropianowe popiersia z roślinnymi fryzurami), lubiąca zaskakiwać – woskowa waza z ciemiernikiem i płonącymi jajami.

Powstało wiele prac, głównie artystycznych i oryginalnych, ale też i tych bardziej komercyjnych – wszystkie były bardzo inspirujące, w klimacie nadchodzącego, wiosennego sezonu. Dużym plusem było pokazanie trzech, zdecydowanie różniących się od siebie „osobowości florystycznych”, dzięki czemu mogliśmy podziwiać tak wiele ciekawych prac.

Zapraszamy do Albumu.

 

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl