La feria de las Flores to największy coroczny festiwal w Medellín (Kolumbia), który odbywa się na przełomie lipca i sierpnia. Festiwal ten trwa około 10-11 dni i dla mieszkańców regionu Antioquia jest najważniejszym wydarzeniem towarzyskim i kulturalnym, a dla licznie odwiedzających go turystów – doskonałą okazją na poznanie autentycznego smaku lokalnej kultury. Harmonogram jest wypełniony wieloma atrakcjami, wystarczy tylko wspomnieć, że w ramach tegorocznej edycji odbyło się ponad 125 różnych – większych i mniejszych – wydarzeń, a także setki dodatkowych zajęć dla odwiedzających to wydarzenie.


Reklama

Fot: Mayor of Medellín, medellin.gov.co

Historia Feria de las Flores – Festiwalu Kwiatów w Medellín

Podobno pierwszy Feria de las Flores, czyli festiwal kwiatów, miał miejsce w Medellin w maju 1957 roku. W ten sposób uhonorowano kwiatowy biznes, który kwitnie w rejonie Medellín. Pierwszą edycję nazwano “Flower Party”. Trwała ona pięć dni, podczas których można było podziwiać ekspozycję kwiatów wystawionych w Catedral Basílica Metropolitana oraz zobaczyć pierwszą w historii paradę “silleteros”, w której około 40 mężczyzn niosło na plecach kompozycje kwiatowe na miejsce ekspozycji. W ciągu następnych 60 lat wzbogacano imprezę w kolejne wydarzenia, wydłużając czas trwania festiwalu do obecnych 11 dni.

Fot: Mayor of Medellín, medellin.gov.co

La Feria de las Flores to wydarzenie, które przyciąga do Medellín wielu turystów z całego świata, a także Kolumbijczyków, którzy chcą dowiedzieć się trochę więcej o “Mieście Wiecznej Wiosny”. W 2022 roku przybyło tu ponad 2 miliony ludzi! W 2023 roku liczba ta mogła być jeszcze wyższa. Jakie wydarzenia przyciągają tak wielu ludzi? Harmonogram festiwalu jest niezwykle bogaty, ale głównym wabiem są oczywiście kwiaty w niespotykanych ilościach!

Noc na farmie

Festiwal nigdy by nie powstał, gdyby nie rozwój uprawy kwiatów w tym regionie. Dlatego jedną z atrakcji jest możliwość odwiedzenia farm kwiatowych w pobliskim Santa Elena, gdzie osoby odpowiedzialne za przygotowanie kwiatów i dekoracje festiwalowe, przyjmują turystów, którzy chcą dowiedzieć się znacznie więcej o tradycji uprawy, pielęgnacji i doboru kwiatów. Dodatkową atrakcją na farmach jest możliwość spędzenia nocy poprzedzającej paradę kwiatową, podczas której można zobaczyć tworzenie tzw. “sillet” – koszy i konstrukcji z kompozycjami z kwiatów, które zostaną zaprezentowane podczas najważniejszego wydarzenia festiwalu, jakim niewątpliwie jest Desfile de Silleteros (Parada Silleteros). W 2023 roku była to już 66. parada w historii tej imprezy.

Desfile de Silleteros – barwny korowód

Desfile de Silleteros to barwny pochód ludzi, którzy niosą kwiaty w specjalnych koszach/konstrukcjach zawieszonych na plecach. Określani są jako silleteros. Słowo to oznacza sprzedawców kwiatów, którzy tradycyjnie zbierali je na górskich zboczach i sprzedawali na pobliskich rynkach i placach. Pochodzi ono od słowa silla, które oznacza po hiszpańsku krzesło i pochodzi z czasów, gdy miejscowi mężczyźni, zwykle wieśniacy, przywiązywali do pleców drewniane krzesła, aby nieść w nich kwiaty lub inne produkty, albo… swoje dzieci.

Fot: Mayor of Medellín, medellin.gov.co
Fot: Mayor of Medellín, medellin.gov.co

Wśród silleteros możemy zobaczyć kobiety, mężczyzn, dzieci, osoby starsze – nie są to więc tylko ci, którzy na co dzień pracują przy uprawie czy sprzedaży kwiatów. Zaangażowanie lokalnej społeczności w kwiatowe tradycje jest imponujące – w tym roku w paradzie wzięło udział około 500 osób. Kompozycje kwiatowe, które niosą na swoich plecach, przypominają barwne medaliony, których wzór jest zawsze ułożony z kwiatów. Ich rozmiar, zgodnie z regulaminem parady, musi być dopasowany do wieku osoby, która go niesie. Kompozycje te są oceniane i wybiera się najpiękniejsze z nich. Obok konkursowych form w paradzie niesione są także tradycyjne “sille”, wypełnione kwiatami jakby niesionymi na pobliski targ.

Fot: Mayor of Medellín, medellin.gov.co
Fot: Mayor of Medellín, medellin.gov.co
Fot: Mayor of Medellín, medellin.gov.co
Fot: Mayor of Medellín, medellin.gov.co
Fot: Mayor of Medellín, medellin.gov.co
Fot: Mayor of Medellín, medellin.gov.co
Fot: Mayor of Medellín, medellin.gov.co

Storczyki, czyli mniej znane oblicze Kolumbii

Festiwal w Medellín to okazja by poznać wielką różnorodność kwiatów, między innymi storczyków, licznie występujących w tym regionie. Kolumbia z ponad 4000 gatunków tych roślin należy do krajów o ich największej różnorodności. Każdego dnia odkrywane są nowe gatunki, a wiele z nich występuje tylko w Kolumbii, jak wynika z danych przedstawionych przez WWF. Kolumbijskie Towarzystwo Orchidei, w ramach festiwalu organizuje ogromną wystawę tych kwiatów, dając możliwość bliższego poznania ich piękna i różnorodności.

La feria de las Flores – Festiwal Kwiatów w Medellín to wydarzenie, które zyskało światową sławę. Jeżeli więc planujecie wycieczkę do odległego kraju, jakim jest Kolumbia, to z pewnością warto ją zaplanować właśnie na przełomie lipca i sierpnia – to doskonały termin dla wszystkich miłośników kwiatowych wrażeń.

Zdjęcia: https://www.medellin.gov.co/es/sala-de-prensa/noticias/version-66-del-desfile-de-silleteros-cierra-la-feria-de-las-flores-2023/

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl