Kiedy myślimy o kompozycjach florystycznych, to pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi na myśl są kwiaty. To one są w centrum zainteresowania zarówno florystów i ich klientów. Florystyka jest jednak dziedziną artystyczną, w której nie trzeba trzymać się utartych szlaków i można dowolnie wybierać materiał, z którego się korzysta. Tak właśnie zrobił Ben Clevers, ceniony niderlandzki florysta biorąc na warsztat liście i pokazując jak wiele można osiągnąć używając jedynie… zieleni. W swoim najnowszym albumie “Leaves” podzielił się efektem swojej pracy.

Ben Clevers i jego nowy album Leaves

“Leaves” to książka adresowana do tych, którzy kochają sztukę florystyczną z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Powstała we współpracy fotografa Alfreda Oostermana, grafika Dicka Rutgersa i wspomnianego już florysty Bena Cleversa, który jest autorem prezentowanych prac.

Znajdziecie w niej 150 pięknych zdjęć obiektów wykonanych z liści. Zdjęcia opatrzone są krótkim komentarzem w języku holenderskim i angielskim, który zawiera nazwę naukową materiału roślinnego oraz informację o zastosowanej technice.

Autor publikacji opracował cały plan stworzenia serii książek, w ramach której zaprezentowałby wszystkie możliwości materiałów, z jakim może pracować kwiaciarnia. Album “Leaves” jest pierwszy z serii i skupia się na liściach, ich kształtach i pięknie. Jest to zbiór inspiracji, które każdy florysta może wykorzystać w swojej pracy. Czy rzeczywiście tego rodzaju projekty mogą być przydatne w kwiaciarni? Oczywiście! Jak mówi autor:

Sukces zależy głównie od tego, jak dobrze florysta zna swoich klientów. Dlatego najważniejsze jest poznanie potrzeb klienta. Jeśli posiadasz tą wiedzę, to możesz dopasować preferencje klienta do tego, co masz do zaoferowania. Zrozumiesz wtedy jakie innowacje możesz zaproponować oraz co możesz zrobić z określonymi stylami i nowymi trendami. Dzięki temu można dobrze sprzedać praktycznie każdy produkt. To, co starasz się zrobić, to przekazać swoje spojrzenie. Dziesięć procent klientów jest kreatywnych. To oni sami decydują o tym, jak wyglądają kwiaty i rośliny w ich domu i ogrodzie. Pozostałe dziewięćdziesiąt procent musi być zainspirowane przez florystę. Jeśli jesteś otwarty na nowe trendy i innowacje, to rynek stoi przed Tobą otworem.

Ben Clevers (NL) jest cenionym nauczycielem i mistrzem florystyki, który prowadzi warsztaty i pokazy praktycznie we wszystkich krajach Europy, Ameryki i Azji. Ma na swoim koncie współpracę z firmami o zasięgu międzynarodowym oraz doświadczenie w prowadzeniu własnej kwiaciarni.

Album najlepiej zamawiać bezpośrednio kontaktując się z autorem na adres: info@leavesprojects.nl. 

Książkę można też zamówić na stronie: https://en.leavesprojects.com/boek

Lub w sklepie online:

Zdjęcia dzięki uprzejmości Bena Cleversa
Autor zdjęć: Alfred Oosterman

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl