„Les Ephemeres” czyli ulotne piękno

30/12/2013

j-martin3

Jérémy Martin to nazwisko, które warto zapamiętać. Jest to wschodzący francuski artysta, który tworzy fascynujące „żywe obrazy” ze świeżych, ciętych kwiatów. Z wykształcenia jest biologiem oraz florystą. Florystyki uczył się we francuskiej szkole Ecole des fleuristes de Paris.

Martin jest autorem projektu LES EPHEMERES. Francuskie „éphémère” oznacza: efemeryczny, ulotny, nietrwały. Nazwa odnosi się do materiału, którego florysta używa w swojej pracy: żywych kwiatów. W ramach tego projektu artysta stworzył serię prac – portretów – w których połączył swoje zamiłowanie do florystyki, mody i sztuki współczesnej. LES EPHEMERES to seria, w której kwiaty stają się niezwykle szerokim środkiem wyrazu, a obrazy, które tworzą są żywe, zaskakujące, poetyckie, fascynujące. Prace te wykraczają poza zwyczajne ramy rzemiosła florystycznego – są na granicy sztuk plastycznych i florystyki.

Martin jest pasjonatem. Praca z kwiatami to dla niego źródło refleksji, sposób na wyrażenie siebie. Zgodnie z jego artystyczną wizją tworzenie z naturalnego materiału, jakim jest żywa roślina, przypomina podróż ku śmierci. Ścięty kwiat poddaje się agonii, ale dzięki tej ofierze rodzi się piękne dzieło florystyczne. Jest to jednak piękno ulotne… Dlatego Martin przyjął zasadę, którą kieruje się w swojej pracy: zawsze pamięta o tym, że to co tworzy będzie podlegało ciągłej transformacji, aż w końcu zginie.

Jérémy Martin mimo, iż jest na początku kariery florystycznej ma już na swoim koncie spore osiągnięcia. Pracował nad różnymi projektami, również dla branży modowej. Współpracował ze słynnymi magazynami zagranicznymi, takimi jak Citizen K, Lash Magazine i Les Inrockuptibles.

Więcej prac artysty znajdziecie na jego stronie:

j-martin5
j-martin1

j-martin2

j-martin4

© Jérémy Martin – Les éphémères

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl