Gdy tworzymy kompozycje florystyczne w naczyniach różnego typu, pojawia się konieczność umieszczania roślin na stałe, czyli w odpowiedniej pozycji, pod odpowiednim kątem. Dlatego nieodzowna jest umiejętność wykorzystywania różnych technik mocowania roślin. Najbardziej popularna jest oczywiście gąbka florystyczna, która obecnie występuje w wielu kolorach, rozmiarach oraz kształtach. Rośliny można także umieszczać w probówkach, w siatce czy w kenzanie. Możliwości jest wiele dlatego warto poznać je wszystkie i stosować w codziennej pracy.

Aktualny numer – lipiec-sierpień/2021

W najnowszym numerze dwumiesięcznika Nasz Dom i Ogród – Flora, można odnaleźć 20 kompozycji krok po kroku. W dziale Raz, dwa, trzy aranżacje zostały podzielone na 4 rodzaje zgodnie z zasadą mocowania kwiatów. Gąbka została umieszczana nie tylko tradycyjnie w naczyniu, ale również np. na plastrze drewna. Kompozycje w probówkach to zarówno aranżacje do postawienia jak i powieszenia. Siatka została zastosowana, aby ustabilizować rośliny w wazonach, a kompozycje w kenzanach to minimalistyczne małe dzieła florystyczne. Pomysłów jest wiele. Każdy w innym stylu i w innej kolorystyce. Różnorodność użytych roślin to z pewnością też pewnego rodzaju nauka. Każda roślina została bowiem podpisana zgodnie z zasadami tworzenia materiału Raz, dwa, trzy.

Co ogranicza florystę podczas tworzenia prac florystycznych? W numerze można przeczytać wywiad z mistrzynią florystyki, reprezentantką Polski podczas konkursu Europa Cup – Izą Tkaczyk. Florystyka odpowiedziała na pytania dotyczące codziennej pracy, swojego wykształcenia, swojej kariery zawodowej oraz przygotowaniach do konkursu w Katowniach. Jesteście ciekawi co jeszcze ogranicza florystę podczas tworzenia aranżacji? Zajrzyjcie koniecznie do wywiadu.

W letnim wydaniu także kolejny artykuł z cyklu ABC Florysty. Autorka Agnieszka Mitko-Kominek tym razem opisała takie produkty jak: kleje, materiały do mocowania, podkłady, piki, przypinki, magnesy. Wiedza przydatna w codziennych zleceniach lub wiedza którą sobie warto przypomnieć. Autorka Z notatnika botanika, Magdalena Mularczyk pod lupę wzięła Flebodium złociste. Jak o nie dbać? Jak wykorzystywać we florystyce? Bardzo dużo cennych rad nie tylko dla miłośników tej paproci. Anna Gierula opowiedziała o Sposobach mocowania roślin. Kiedy co najlepiej zastosować można przeczytać w dziale Florysta radzi. W artykule Okiem praktyka autor Andrzej Dąbrowski opisał szczegółowo na co zwrócić uwagę podczas Zawierania umów na odległość.

Gdzie można kupić nowy numer? W salonach Empik, na giełdach florystycznych. Można też zadzwonić do redakcji 71 344 80 00 i zamówić bezpośrednio do domu robiąc zakupy w naszym sklepiku. Dla nowych i przedłużających osób prenumeratę atrakcyjne upominki. Zapraszamy do lektury.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl