Kwiatami można wyrazić emocje w okresach straty i żalu. Lilie silnie kojarzą się z przemijaniem życia, dlatego często wykorzystujemy białe lilie w momentach, kiedy ziemska egzystencja dobiega końca. Emanujące spokojem lilie – zwłaszcza białe, będące również symbolem pokoju – towarzyszom nam podczas pogrzebów.


Reklama

Symbolika lilii

Symbol śmiertelności, jakim jest lilia, wywodzi się z historycznej przypowieści o Chrystusie, w której Bóg schodzi na Ziemię i poświęca się dla ludzkości. Bóg kocha ludzkość tak bardzo, że gotów jest oddać wszystko dla jej zbawienia. Jego miłość jest bezwarunkowa i trwa nawet po śmierci. Historia życia Chrystusa – od zwiastowania do ukrzyżowania – jest zapisana w symbolu lilii.

Kompozycja nagrobna w kształcie serca
Kompozycja nagrobna. Fot. Ibulb
Krzyż z kwiatów na grób
Fot. Ibulb
Wieniec nagrobny
Fot. Ibulb

Białe lilie wyrażają spokój, miłość i czystość

Biały kolor kwiatów reprezentuje czystość, prawdę, prostotę, światło, ciszę, głęboką miłość i niewinność. Biel jest lekka, czysta i neutralna, co sugeruje ponadczasowość i przestwór. Białe lilie stanowią zatem dobry punkt wyjścia do tworzenia prawdziwie pięknych aranżacji pogrzebowych, takich jak wieńce na trumny, kompozycje na stelaże ustawiane przy grobach lub pojedyncze lilie składane jako ostatnie pożegnanie zmarłego.

Kompozycja na grób
Fot. Ibulb

Mnogość kształtów i kolorów

Lilie występują w wielu kolorach i kształtach. Rozmiar kwiatów jest zróżnicowany i waha się pomiędzy 7 a 25 cm. Niektóre kwiaty spoglądają na zewnątrz i lekko zwisają, inne mają wygięte płatki. Kwiaty mogą być w kształcie trąbki, miseczkowate bądź gwiaździste.Spośród wszystkich najbardziej znana jest chyba biała lilia Madonna. Jednak lilie występują nie tylko w bieli. Inne wspaniałe i popularne odmiany są różowe, czerwone, głęboko fioletowe, pomarańczowe i żółte, w paski lub plamki.

Kompozycja na grób
Fot. Ibulb
Kompozycja na grób
Fot. Ibulb
Kompozycja na grób
Fot. Ibulb
Kompozycja nagrobna
Fot. Ibulb
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl