Tallin w Estonii na jeden dzień stał się światową stolicą kwiatów. Odbyła się tu dwudziesta edycja balu kwiatów „Lilleball 2019”, która uświetniła obchody 800-lecia miasta. Na placu Ratuszowym, w otoczeniu starych murów, pojawiły się barwne i nietrwałe, ale przepiękne arcydzieła stworzone przez międzynarodowe zespoły florystów. Impreza ma formę konkursu, w którym floryści prezentują wspaniałe kwiatowe suknie. W tym roku wzięło w nim udział jedenaście drużyn z sześciu krajów. Byli wśród nich zarówno profesjonaliści i florystyczni mistrzowie, jak również początkujący, a nawet amatorzy, którzy odważyli się zmierzyć z czołowymi postaciami florystyki. W konkursie uczestniczyły kwiaciarnie z Ukrainy, Rosji, Litwy, Łotwy i Włoch, by przetestować swoje umiejętności .

Jury składało się z wybitnych estońskich pracowników kultury i sztuki, popularnych osobistości medialnych, a także profesjonalistów z branży kwiatowej. Wśród nich była Natalia Zhizhko, srebrna medalistka Mistrzostw Świata w Florystyce Interflora-FTD WORLD CUP 2019, a także Marijus Gvildys, znany także w Polsce florysta litewski.

Przez prawie 12 godzin zespoły pracowały nad stworzeniem swoich florystycznych arcydzieł. Organizatorzy przyjęli min. takie kryteria oceny jak: umiejętności techniczne czy efekt sceniczny. Po burzliwych dyskusjach za kulisami jury osiągnęło konsensus i wyłoniło zwycięzców.

„Gotycka bogini”, Indre Petruseviciute, fot. Aleksandr Milan
„Miss Gloriosa”, Viorika Nistorika , fot. Aleksandr Milan
„Lalka”, Geda Drevinskaite, fot. Aleksandr Milan

Pierwszą nagrodę zdobyła florystka z Litwy, Indre Petruseviciute, za pracę „Gotycka bogini”. Drugą laureatką konkursu została Viorika Nistorika z Włoch, która aprezentowała sukienkę „Miss Gloriosa”. Trzecie miejsce zajęła Geda Drevinskaite z Litwy za pracę „Lalka”.

W każdym konkursie tego rodzaju musi być także nagroda publiczności. Została ona przyznana Eviji Gorbante z Łotwy za niezwykłą sukienkę nazwaną „Bukietem”.

„Bukiet”, Evija Gorbante, fot. Aleksandr Milan

Warto także zwrócić uwagę na pracę wykonaną przez rosyjską mistrzynię, Tamarę Krasnopolskaya, która niewątpliwie zrobiła silny efekt sceniczny. Tamara została uznana przez jury za najlepszą florystkę zagraniczną.

W kategorii „Genialny Debiut” wyróżniła się florystka z Estonii, Tatjana Knyazeva, ze swoją kwiatową suknią zatytułowaną: „Dzika”. Była ona najbardziej „naturalna” z całej kolekcji florystycznych arcydzieł. Występ uczestniczki wspierał rytmiczny taniec współczesny w wykonaniu ekipy z Tallina.

autor pracy: Tamara Krasnopolskaya, fot. Aleksandr Milan
„Dzika”, Tatjana Knyazeva, fot. Aleksandr Milan

Osiągnięcie tak spektakularnego efektu nie byłoby możliwe bez wsparcia całego sztabu specjalistów od fryzjerstwa i makijażu scenicznego. Na koniec nie można też pominąć prawdziwej królowej tego balu, czyli pomysłodawczyni i organizatorki konkursu Tatiany Tridvornovej.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia niesamowitej galerii zdjęć, także tych z przygotowań:

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl