Tarasy i balkony pełne pięknych, kwitnących roślin to idealne miejsca na ucieczkę od zgiełku miasta i cieszenie się pełnią lata. W miejskiej dżungli, wśród kwitnących roślin można poczuć wakacyjny nastrój. W przypadku nasłonecznionych i lekko zacienionych balkonów wybór jednomyślnie pada na pelargonie. Dzięki różnorodnym kolorom, łatwiej pielęgnacji i radości jaką dają przez blisko pół roku, cieszą się niezwykłą popularnością. Eksperci z Pelargonium for Europe przedstawiają pomysły na stworzenie miejskiego, roślinnego raju i wyjaśniają, jaką przewagę w mieście nad innymi roślinami mają pelargonie. Poznaj trzy pomysły DIY z wykorzystaniem pelargonii!

DIY miejska drabina kwiatów

Ta kwitnąca półka DIY na miejskie balkony pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim gwarantuje dużo miejsca i może być również ścianką działową lub parawanem. Sztuczka: terakotowe doniczki z pelargoniami zostały umieszczone w taki sposób, żeby nie mogły się przewrócić. Do wykonania tej kwiatowej dekoracji potrzebna jest drabina, trzy lub cztery deski o grubości 16 mm, wiertarka akumulatorowa, wyrzynarka. Oraz: papier ścierny, cyrkiel, ołówek i linijka, kilka terakotowych doniczek i różnokolorowe pelargonie. Deski możesz przyciąć na wymiar w sklepie budowlanym. Muszą być trochę węższe niż szczeble, aby się zmieściły w ramie. Ich długość należy obliczyć tak, aby deski wystawały około 20-30 cm z każdej strony, tak aby było wystarczająco dużo miejsca dla pelargonii.

Instrukcja

Krok 1: Aby określić wielkość okrągłych otworów w deskach, zmierz górną średnicę terakotowych doniczek. Średnica otworów powinna być o ok. centymetr krótsza.

Krok 2: Gdy zdecydujesz, gdzie chcesz umieścić doniczki, użyj cyrkla, aby narysować odpowiednie koła na deskach. Planując, należy pamiętać, że zbalansowane rozmieszczenie doniczek jest ważne, aby uzyskać harmonijny wygląd.

Krok 3: Aby móc przepchnąć brzeszczot przez płytę, najpierw wywierć otwory wiertarką akumulatorową.

Krok 4: Następnie wytnij wyrzynarką okrągłe otwory.

Krok 5: Wygładź przycięte krawędzie papierem ściernym.

Krok 6: Na koniec umieść deski na szczeblach drabiny, a doniczki w otworach. Wskazówka: zamiast jednej doniczki na środku deski można umieścić dwie doniczki z pelargoniami obok siebie. Ważne, aby między otworami była wystarczająca odległość.

Krok 7: Aby konstrukcja była stabilna należy wywiercić otwory w deskach i przykręcić je śrubami do szczebli drabiny za pomocą śrubokręta.

Wyjątkowe projekty na balkon miejski: ozdobne, lakierowane doniczki

Prawdziwe perełki na miejskie balkony! Lakiery do paznokci zamieniają zwykłe, białe doniczki w wyjątkowe przedmioty dekoracyjne, które można wykorzystać do wyeksponowania pelargonii i innych roślin balkonowych. Pomysł DIY, który jest równie prosty, jak szybki. Wystarczą białe doniczki, lakiery do paznokci w różnych kolorach, drewniane patyczki do mieszania i duża miska lub naczynie z wodą. Instrukcja: Wlej lakiery do paznokci w różnych kolorach do miski z wodą. Dokładnie je wymieszaj drewnianym patyczkiem, aż powstanie ładny wzór. W miarę szybko zanurz i otocz doniczkę w lakierach, aż cała powierzchnia zostanie ozdobiona. Następnie odstaw ją do wyschnięcia. Twoje wyjątkowe dzieło jest gotowe!

Wskazówka: ponieważ nie ma dwóch takich samych osłonek, uzyskasz ciekawy efekt ustawiając kilka obok siebie.

Jak przemienić proste doniczki z pelargoniami w oryginalne dzieło sztuki

Pięknie pomalowane gałązki z ogrodu przekształcają pelargonię w prostej, terakotowej donicy w wyjątkową dekorację i niebanalny prezent dla organizatora przyjęcia w ogrodzie. Ten ciekawy pomysł DIY można zrealizować w mgnieniu oka.

Do wykonania tej kompozycji potrzebna jest bujnie kwitnąca pelargonia, terakotowa doniczka, kilka ozdobnych gałązek z ogrodu, taśma, farba akrylowa, pędzle i kolorowe kredki. Instrukcja: aby uzyskać równe przejście między fragmentami pomalowanymi i naturalnymi, podziel gałęzie na kilka części za pomocą taśmy klejącej. Następnie pomaluj różne części farbami akrylowymi. Jak tylko kolory wyschną, dowolnie ozdób pomalowane miejsca kredkami. Na koniec usuń taśmę i wbij gałęzie w ziemię wokół pelargonii. Gotowe!

Odporne pelargonie na miejskie, słoneczne balkony

W ostatnich latach, w okresie letnim coraz częściej występują fale upałów. To ogromne wyzwanie, zwłaszcza w miastach, gdzie asfalt i beton szybko się nagrzewają i długo utrzymują wysokie temperatury. W rezultacie, w miastach jest dużo bardziej gorąco niż na wsi, a nocą minimalnie robi się chłodniej. Aby latem rośliny mogły przetrwać na słonecznych, miejskich balkonach i tarasach muszą być szczególnie odporne na gorąc. Wybór pada jednomyślnie na pelargonie. Te pochodzące z Afryki Południowej rośliny, które można spotkać u podnóża Góry Stołowej, gdzie latem panuje gorący i suchy klimat, są łatwe w pielęgnacji i potrafią przetrwać ekstremalne upały. Uwielbiają słońce i są w stanie wytrzymać chwilowe susze, co zawdzięczają łodygom i mięsistym liściom, które magazynują wodę. Aby zapewnić im obfite kwitnienie, należy je regularnie podlewać podczas długotrwałych upałów. Zbiorniki wodne wspaniale redukują koszt pielęgnacji.


Źródło: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl