Walentynki to święto zakochanych, ale czy jest ono zarezerwowane wyłącznie dla par? W tym dniu możemy również obdarzyć swoich najbliższych drobnymi prezentami. Jest to idealna okazja, żeby pokazać im jak bardzo ich kochamy. Bo miłość ma przecież niejedno imię i nie każda miłość jest taka sama.


Reklama

Dlatego zawsze warto zadać klientowi w kwiaciarni pytanie: kto zostanie obdarowany kwiatami? Czy to będzie dziewczyna, żona, a może Walentynki to pretekst żeby dać kwiaty mamie albo żeby postawić je w swoim salonie – dla siebie! Bo kochać można na wiele sposobów. Starożytni Grecy dawno temu zdali sobie z tego sprawę i zidentyfikowali osiem rodzajów miłości: Eros, Mania, Agape, Storge, Ludus, Pragma, Philautia i Philia. Czym one się charakteryzują? Tego dowiecie się z tego tekstu. Zapraszamy do lektury oraz… do obejrzenia pięknych kompozycji walentynkowych wykonanych przez Ambasadorów Floral Fundamentals.

Miłość dojrzała – Pragma

Pragma jest miłością najczęściej odczuwaną przez pary, które są ze sobą od wielu lat. To miłość dojrzała i harmonijna, taka nad którą każdy z małżonków czy partnerów ciężko pracował. Jest ona wynikiem kompromisów i cierpliwości. Nagrodą za tą wspólną pracę jest bliskość, doskonałe zrozumienie oraz poczucie bezpieczeństwa jakie daje wieloletnia obecność najbliższej osoby.

Praca: Stein Are Hansen
Praca: Sara-Lisa Ludvigsson

Miłość zalotna – Ludus

Ludus to uczucie, które towarzyszy nam na początku romansu. Nazywamy ją czasami zauroczeniem, Jest to ten moment, w którym jeszcze nie wiadomo czy coś z tego będzie, ale bardzo tego chcemy. Czujemy motyle w brzuchu, serce bije mocniej. pragniemy spotykać się z obiektem naszego zainteresowania jak najczęściej i jesteśmy tym niesamowicie podekscytowani.

Praca: Pirjo Koppi
Praca: Gabor Nagy

Miłość obsesyjna – Mania

Ten rodzaj miłości nie jest pozytywny. Ludzie kochający w sposób obsesyjny stają się zaborczy, są pełni zazdrości i często też towarzyszy im gniew. Nie potrafią uwolnić się od drugiej osoby, co może prowadzić do desperackich czynów – byle tylko znaleźć się w pobliżu swojej wybranki lub wybranka i kontrolować każdy jego ruch. Takich uczuć lepiej unikać… jeśli to możliwe.

Praca: Nicu Bocancea

Miłość bezwarunkowa – Agape

To jeden z piękniejszych rodzajów miłości: bezinteresownej i altruistycznej. Ta miłość jest wolna od oczekiwań czy jakichkolwiek wymagań. Jest to uczucie związane jest z empatią, troską o innych oraz odczuwaniem potrzeby czynienia dobra. To uczucie prowadzi przez życie ludzi, którzy czynią dobro i wspierają innych.

Praca: Heidi Mikkonen
Praca: Ahti Lyra

Miłość przyjacielska – Philia

Ta miłość wiąże się z lojalnością i przyjaźnią, która może być wynikiem wspólnych przeżyć i głębokich doświadczeń. Nie ma ona nic wspólnego z atrakcyjnością fizyczną i pociągiem seksualnym. Jest to braterska, przyjacielska więź, która może łączyć przyjaciół z dzieciństwa lub ludzi, którzy przeszli wspólnie ciężkie chwile.

Praca: Yulia Medvedeva
Praca: Laura Leong

Miłość erotyczna – Eros

Eros to namiętność i fizyczne pożądanie. Ten rodzaj miłości skupia się na seksualnych marzeniach i pasji, jaka łączy dwoje kochanków. Eros nie oznacza głębszego uczucia łączącego dwoje ludzi, ale napięcie jakie między nimi powstało. Jest to rodzaj miłości związany z fizyczną przyjemnością i erotycznymi doznaniami.

Praca: Iza Tkaczyk
Praca: Tomasz Max Kuczyński

Miłość rodzinna – Storge

Jest to miłość jaką darzą rodzice swoje dzieci, albo rodzeństwo siebie nawzajem. Storge to rodzinna więź, w ramach której wspieramy najbliższych i akceptujemy ich takimi jacy są. Uczucie to kojarzy się z rodzinnym ciepłem, zażyłością i wspólnym systemem wartości jakie łączą członków rodziny.

Praca: Małgorzata Pawłowska
Praca: Aire Reenumägi, foto: Priit Grepp

Miłość własna – Philautia

Miłość do siebie to wbrew pozorom bardzo ważny rodzaj miłości. Dzięki niej czujemy się dowartościowani i potrafimy budować zdrowe relacje z innymi ludźmi. Jeśli akceptujemy siebie i potrafimy dbać o własne potrzeby, to jesteśmy pogodni, czerpiemy satysfakcję z życia, czujemy się dobrze ze sobą tu i teraz. A jeśli jesteśmy szczęśliwi, to potrafimy obdarzyć innych równie pięknym i szczerym uczuciem!

Praca: Attila Kiss
Praca: Dan Xavier
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl