Czym jest “moemoeā”? To hawajskie słowo, które kryje w sobie tajemnicę “snu” i “marzenia”. W kulturze i języku Hawajów, odnosi się ono do stanu snu, w którym doświadcza się różnych emocji oraz wizji będących źródłem wskazówek, przepowiedni i inspiracji. “Moemoemā” to słowo, które wplata się w tradycyjne przekonania, przekazując głębokie znaczenie ukryte w praktykach i wierzeniach ludów Hawajów.


Reklama

W oparciu o tę tajemniczą koncepcję zrodziła się wystawa zatytułowana włąśnie “Moemoemā”, która miała swoje miejsce w Honolulu Museum of Art. Zaprezentowano tam kolekcję masek i ubiorów autorstwa hawajskiego artysty Noaha Hardersa, inspirowanych naturą oraz tradycją plemienną. Tworzywem artysty stały się skarby znalezione na hawajskich plażach, czyli wszelkiego rodzaju materiały, zarówno naturalne jak i sztuczne. Takie jak kwiaty, liście, muszle, wylinki skorupiaków, rybie ości, kolorowe kawałki szkła i inne.

Artysta zdobył uznanie dzięki prowokującym autoportretom, na których nosi te unikalne maski i nakrycia głowy. Każde zdjęcie wykonane w jego domowym studiu wprowadza widzów w jego wewnętrzny świat, pełen surrealistycznych fantazji. Swoją pasję tłumaczy w ten sposób: “Kiedy zakładam te maski, czuję, że ucieleśniam ducha i esencję pozornie zwyczajnych materiałów, które można znaleźć wokół nas… Jest to sposób na wyjście z trudnej rzeczywistości, która trawi nas na co dzień i po prostu znaleźć chwilę, aby pomarzyć i czerpać inspirację z tego, co nas otacza na tej ziemi.”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć artysty – na pierwszym z nich widać maskę zrobioną z pąków i płatków plumerii:

Na zdjęciu powyżej maska wykonana z etlingeri wyniosłej (gatunek rośliny z rodziny imbirowatych). Poniżej maska wykonana z kwiatów Strongylodon macrobotrys (blue jade flower).

Na zdjęciach poniżej – maski wykonane z kwiatów protei.

Poniżej maski zrobione z liści akacji koa, pandanu oraz kwiatów ponętlinu.

Poniżej niesamowite maski ze skorup homara i rybich ości.

Strona artysty: https://waikapucollective.com/wearable-art

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl