20 lipca odbył się egzamin praktyczny dla słuchaczy Studiów Podyplomowych Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Była to już 13. edycja tych studiów, a tym razem wzięło w niej udział 14 ambitnych i utalentowanych uczestników. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło uwagę zarówno profesjonalnych florystów, jak i uczniów florystyki oraz innych pasjonatów tej sztuki.


Reklama

W ramach egzaminu, uczestnicy mieli za zadanie wykonać trzy prace: bukiet ślubny, bukiet wiązany oraz kompozycję z wykorzystaniem niecodziennego elementu – “szpuli”. Prace oceniany były zgodnie z zasadami przyjętymi przez FLORINT, czyli pod kątem techniki wykonania, kompozycji, kolorystyki oraz kreatywności.

Jednym z bardziej wymagających zadań był trzeci element egzaminu: kompozycja, w której uczestnicy otrzymali ten sam, nieorganiczny materiał – “szpulę”, która normalnie służy do nawijania drutu lub kabli. Ta nietypowa baza stanowiła duże wyzwanie dla kreatywności każdego florysty. Startując z identycznym materiałem, musieli wykazać się innowacyjnością, aby stworzyć różnorodne kompozycje. Monika Kudłacz, jedna z wykładowczyń, podkreśliła, że szpula była zupełnie nowym elementem w komponowaniu, odmiennym od typowych podstaw używanych przez florystów na co dzień. “Szpula nie jest czymś, po co się sięga codziennie, dlatego było to bardzo odległe w komponowaniu jakiejś podstawy. Połączenie florystyki, użycia kwiatów i tej szpuli było więc prawdziwym wyzwaniem” – wyjaśniła. Wyjątkowość tego elementu wymagała dużo eksperymentowania i kreatywności, co przyczyniło się do powstania niepowtarzalnych kompozycji.

Przygotowanie do egzaminu wiązało się również z ograniczonym czasem na eksplorację i praktykę ze szpulą. Pomimo tego, studenci studiów podyplomowych, którzy przeważnie mają różny poziom doświadczenia w branży, zaangażowali się w pełni. “Grupa była ambitna, otwarta na nowe trendy i doskonale zorientowana w świecie florystyki” – dodała Monika Kudłacz. “Cieszy mnie, że są tak otwarci na inspiracje, śledzą trendy i odkrywają, co dzieje się w branży na całym świecie. To pokazuje, że są gotowi do ciągłego rozwoju.”

Po zakończonym egzaminie nadszedł czas na uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia studiów. Grupa słuchaczy licząca 14 osób, wzbogaciła branżę florystyczną o 14 nowych, dobrze przygotowanych florystów, którzy już teraz są gotowi podjąć wyzwania tej pięknej sztuki.

fot. Piotr Król

Prof. dr hab. inż. Bożena Pawłowska, kierownik Studiów Podyplomowych Florystyka, była dumna z postępów i osiągnięć swoich studentów. Jej wsparcie i zaangażowanie po raz kolejny odegrały kluczową rolę w kształtowaniu umiejętności i pasji przyszłych florystów.

Egzamin na Florystę na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie był nie tylko testem umiejętności, ale także wyjątkowym wyzwaniem dla każdego, kto chciał podjąć się tworzenia kompozycji z niecodziennym materiałem. Sukces uczestników pokazuje, że florystyka to dziedzina pełna pasji i możliwości, a studia podyplomowe otwierają drzwi do kreatywnego świata kwiatów. Egzamin był okazją do odkrycia wyjątkowych pomysłów i technik, a szpula, jako element odmienny od typowych podstaw, z pewnością zapewniła niezapomniane doświadczenie dla uczestników. Po raz kolejny florystyka ukazała się jako niezwykła, kreatywna i pełna możliwości dziedzina.

Zdjęcia prac i inspiracje

Podczas egzaminu powstały ciekawe prace, które – mimo braku tradycyjnej wystawy – uwieczniliśmy na zdjęciach w naszej galerii.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl