Noc inspiracji w Kownie

30/12/2016

Było to jedno z ostatnich wielkich europejskich wydarzeń florystycznych w roku 2016. Jego twórca, florysta z Litwy Marijus Gvildys, rokrocznie zaprasza w grudniu świetnych florystów do Kowna. Zwieńczeniem tegorocznego spotkania był pokaz w wykonaniu dziewięciu fantastycznych mistrzów florystyki, który odbył się na scenie Teatru Dramatycznego “Ikvepimo Naktis”. To był naprawdę niezapomniany florystyczny wieczór!

noc-inspiracji-1

Marijus Gvildys

noc-inspiracji-1a

Marijus Gvildys

Kto wziął w nim udział? Na scenie wystąpili: Inna Petrenko z Ukrainy, Roman Steinhauer z Rosji – aktualny wicemistrz Europy we florystyce, Agra Maulane z Łotwy, Aušra Kažemekaite, Natalja Učvatova i Sergejus Zareckis z Litwy, znany Wam dobrze Tomasz Max Kuczyński, Peter Hess ze Szwajcarii oraz wspomniany wcześniej, nieoceniony organizator tej imprezy, Marijus Gvildys. Mistrzowska ekipa, wraz z towarzyszącymi im prawie 40 asystentami, stworzyła w efekcie 17 niesamowitych obiektów floralnych oraz 9 zimowych bukietów.

Pokaz w teatrze poprzedziły trzydniowe warsztaty i przygotowania, które podobnie jak wszystkie tego rodzaju spotkania florystyczne miały swój pierwiastek emocjonalny. Choć wspólne tworzenie i praca z materiałem roślinnym są głównym celem, to poznawanie siebie podczas zawsze jest źródłem satysfakcji, a powstająca podczas takich spotkań więź jest bezcenna.Tak też było i tym razem, a Marijus potęgował jeszcze ten efekt dzięki swojej gościnności i autentycznej otwartości, z jaką odnosił się do wszystkich gości, w tym także widzów wieczornego spektaklu.

noc-inspiracji-2b

Dekoracja teatralnego foyer i jej autor – Peter Hess (z lewej)

noc-inspiracji-2

Dekoracja teatralnego foyer

noc-inspiracji-2a

Dekoracja teatralnego foyer

noc-inspiracji-3

Peter Hess (w środku)

noc-inspiracji-3a

Choinka Petera Hessa

Podczas pokazu każdy z zespołów zaprezentował trzy prace: dużą formę, choinkę i bukiet. Wyjątkiem tutaj był Peter Hess, któremu w udziale przypadła dekoracja teatralnego foyer. Jego choinka zrobiła furorę. Również Marijus, jako współprowadzący wieczór, wykonał jedną pracę w stylu pop-artu pt. “Deja vu”. Zajmowała ona centralne miejsce na scenie. Na zakończenie tego magicznego spektaklu, publiczność mogła zobaczyć wspaniałą choinkę z dzwonkami wykonaną przez Petera Hessa, która podarowana została teatrowi.

Tym florystycznym akcentem z Kowna również i my kończymy nasze tegoroczne relacje z imprez, artykuły i publikacje napisane dla Was, w tym dobiegającym już końca roku. Było ich ponad 150!

Zapraszamy jeszcze na ucztę zdjęciową. Kierujemy też piękne podziękowania dla autora zdjęć Emīls Lukšo i życzliwość Gaiva Mičule z Łotwy.
foto: Emīls Lukšo

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl