Kultura Japonii w królewskim Wilanowie

04/10/2013

Serdecznie zapraszamy na pokazy ikebany – japońskiej sztuki układania kwiatów w wykonaniu pani Noriko Horita (Tou you), artystki, mistrzyni, wysokiej rangi nauczyciela (Riji) w szkole ikebany Sogetsu. To będzie pierwsza wizyta pani Horita w Pałacu w Wilanowie ( i w Polsce). Artystka przyjeżdża z najdalej na północ wysuniętej rozległej wyspy Hokkaido, z Sapporo, aby współtworzyć wydarzenia XI Japońskiego Października w Pałacu w Wilanowie, które odbywają się pod honorowym patronatem Ambasady Japonii iw Polsce i zaprezentować piękną, ulotną sztukę ikebany.

Zapraszamy do Sali Uczt Muzeum Pałacu w Wilanowie 5 i 6 października 2013, sobota i niedziela, g.11.00, (jęz. angielski). Wstęp wolny.

Kwiaty nie znają granic, ani barier.

Noriko Horita

Noriko Horita

 

Noriko Horita (Tou you)
Artystka, jest nauczycielem Ikebany Sogetsu z 33 letnim doświadczeniem, członkiem Sogetsu Teacher’s Association. Posiada tytuł Riji (to najwyższy tytuł jaki można osiągnąć w Ikebanie Sogetsu).Jest także członkiem Ikebana International Oddziału w Sapporo. Dziesięć lat uczyła ikebany Sogetsu w gimnazjum w Sapporo, a od 2000 roku uczy ikebany w liceum ( Sapporo Minami High School) na wybieranych przez uczniów dodatkowych zajęciach .W 2001 roku otwarła własne studio w którym uczy ikebany dorosłych. Jeden z jej studentów zdobył tzw. nagrodę debiutanta na dużej wystawie ikebany szkoły Sogetsu. Co 2-3 lata pani Horita organizuje wraz ze studentami wystawy ikebany. Ma na swoim koncie cztery indywidualne (solowe) wystawy ikebany Sogetsu w Sapporo; ostatnia z nich odbyła się w maju 2013 roku. W ciągu ostatnich 3 lat prowadziła wiele lekcji ikebany dla zagranicznych stażystów biura Japan International Cooperation Agency (JICA) w Sapporo.

 

Halina Pacwa
inicjatorka, współtwórczyni, kuratorka japońskich październików w Muzeum Pałacu w Wilanowie

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl