Nowy „kształt” Dnia Wszystkich Świętych

05/10/2011

Marlena Wojnowska MCEF

Liczne pokazy, wystawy, targi czy warsztaty organizowane przez profesjonalistów z branży kwiatowej uzmysławiają nam, że florystyka to przysłowiowy „worek bez dna”, który daje masę możliwości „ogrania” właściwie każdego tematu. Co za tym idzie, obserwowany przez nas znaczny wzrost zainteresowania florystyką powoduje, że jako właściciele i pracownicy kwiaciarni mamy wpływ na kształtowanie gustów naszych Klientów. Ich otwartość na florystyczną ekstrawagancję oraz świadomość wszechstronnych możliwości polskich florystów powoduje, że wiele pracowni uzyskało wreszcie możliwość realizowania najśmielszych projektów. To bardzo ważne z punktu widzenia posiadanych przez nas umiejętności. Zgromadzona przez nas wiedza to wielki skarb, ponieważ oczywiste jest, że nawet najbardziej przychylnie nastawiony Klient niekoniecznie posiada zmysł i wyobraźnię florysty. Właśnie dzięki temu nasza życzliwa porada połączona z fachowym wykonaniem kompozycji kwiatowej zyskują status bezcennych.

Taka sytuacja ma miejsce szczególnie wtedy, gdy wizyta w studiu florystycznym wiąże się z tymi najważniejszymi wydarzeniami. Niewątpliwie jednym z nich jest tak uroczyście obchodzony w naszym kraju Dzień Wszystkich Świętych. Specjalnie na tę okazję Studio Florystyczne Florees Agnieszki Stój wspólnie z producentem gąbki florystycznej Victoria przygotowali dla Państwa przykładowe kompozycje. Wykonane przez nas prace są próbą zachęcenia wszystkich do uczczenia pamięci Bliskich niesztampowymi dekoracjami wykonanymi z żywych kwiatów i ciekawych naturalnych dodatków.

Naszą propozycję na 1 listopada stanowią krzyże wykonane przy użyciu produktów marki Victoria. Do wypełnienia powyższej kompozycji posłużyła nam Thuja, mech, chryzantema gałązkowa, róża Aqua, konstrukcja z patyczków Mikado oraz ceramiczny aniołek.

Druga kompozycja wykonana została z podobnego materiału roślinnego jak powyższa, z tą różnicą że w tym przypadku, na plan pierwszy wysuwają się dodatki pod postacią suszu, tea light’ów oraz trawy.

Ze względu na to, iż Dzień Wszystkich Świętych przypada na okres jesienny warto namówić Klientów, by w zamówionych przez nich dekoracjach znajdowały się głównie żywe kwiaty. Listopad to ostatni moment przed nadchodzącą zimą, kiedy to właściwie sama natura nakłania nas do ozdobienia grobu prawdziwymi roślinami. W tym przypadku przydatne okażą się produkty firmy Victoria, która posiada wszystkie adekwatne do sytuacji kształty gąbek florystycznych. Wykorzystując tego typu formy, nasze kompozycje nareszcie zyskują właściwe znaczenie w kontekście obchodzonego święta, ze względu na symboliczny sens kryjący się w każdej z nich. Co za tym idzie, użyte przez nas krzyże potwierdzają metafizyczny charakter święta, z kolei serca stosujemy wówczas, gdy zależy nam na upamiętnieniu osób, które były nam szczególnie bliskie. Najbardziej uniwersalną formą wydaje się być ring, który z racji swojego owalnego kształtu przywodzi na myśl pojęcie przemijania – początku i końca życia.

Zachęcajmy Klientów by pozwalali nam eksperymentować z formą, kolorem, czy wykorzystywanym materiałem, ponieważ właśnie podczas takich uroczystości możemy najlepiej realizować nasze florystyczne umiejętności, przy jednoczesnym zwiększaniu satysfakcji i zadowolenia Kupujących.

Marlena Wojnowska
Małopolskie Centrum Edukacji Florystycznej

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl