2024 rok z pewnością przyniesie nowe inspiracje dla wszystkich pasjonatów florystyki. Jakie one będą? W niniejszym artykule przybliżamy kolejny z czterech trendów opracowanych przez ekspertów Flower Council of Holland, który powstał na podstawie obserwacji bieżących wydarzeń, zachowań i nastrojów społecznych.


Reklama

Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk

Viva La Vida to trend będący prawdziwą odą do radości oraz kreatywności, która ożywi każde wnętrze i aranżację. Wesołe, żywiołowe dekoracje, pełne pasji, kolorów i wyrazistości są odpowiedzią na potrzebę celebracji życia, którą od czasu do czasu odczuwamy. Ta eksplozja pozytywnej energii jest rodzajem odskoczni od problemów tego świata, które każdego mogą przytłoczyć i wprowadzić w zły nastrój. Viva La Vida pomoże wycofać się z tych negatywnych emocji, a zamiast tego skupić się na tym co pozytywne.

Viva La Vida we wnętrzach

Trend ten czerpie inspiracje z krain pełnych letniego słońca: południa Europy i Ameryki Środkowej. Minimalizm ustępuje tutaj miejsca bogactwu wzorów, zdobień i kolorów. Naturalne materiały, dekoracyjne płytki, mozaiki, kolorowa, pleciona trzcina i rafia, tekstylia z postrzępionymi brzegami, lub falbankami czy frędzlami, barwione drewno i elementy z kutego żelaza – wszystko to pozwoli stworzyć atmosferę pełną życia i wyrazistości. Hiszpania i Meksyk są tutaj wyraźnymi źródłami inspiracji.

Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk
Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk

W świecie florystyki trend ten przejawia się poprzez eksplozję kolorów – kompozycje kwiatowe zachwycają intensywnością i różnorodnością. Duże, efektowne bukiety harmonizują z pełnymi kształtami kwiatów. Ekscentryczność i ekstrawagancja to kluczowe hasła dla tego trendu. Warto również postawić na bujnie kwitnące rośliny doniczkowe, by wprowadzić do wnętrz prawdziwe ogrody pełne życia. W ogrodach znajdziemy patia wyłożone kamieniem, kamienne murki, ozdobne detale z kutego żelaza – inspirowane ogrodem w stylu śródziemnomorskim. Atmosferę podkreślą egzotyczne kolory kwiatów oraz romantyczne, intymne zakątki.

Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk
Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk
Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk
Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk

Kształty i kolory

Trend “Viva La Vida” to nie tylko wzory i dekoracje – to także silny akcent na formy i barwy. Geometryczne linie i płynne krzywe tworzą unikalne, a jednocześnie harmonijne kompozycje. Materiały wykorzystywane w tym trendzie prezentują kontrast i różnorodność – od gładkich powierzchni do bogatych w detale faktur. Materiały naturalne, takie jak drewno czy metal, łączą się z odważnymi barwami, tworząc zaskakujące połączenia.

Paleta kolorów jest ciepła i żywiołowa. Podstawowe kolory to róż, czerwień, Viva Magenta (kolor roku Pantone 2023), pomarańcz i jaskrawa żółć. Te kolory występują również w kwiatach, roślinach i akcesoriach. Kolory akcentowe w tej palecie to czerń, brąz Marsala i jasna, miętowa zieleń. Te odcienie są idealne do akcesoriów i dużych elementów, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.

Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk
Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk
Zdjęcie: Funnyhowflowerdothat.co.uk

Trend “Viva La Vida” to manifestacja radości życia. Wnosi on świeżość i pozytywne emocje nie tylko do wnętrz czy ogrodów, ale też do kompozycji florystycznych. To zaproszenie do eksperymentów, kreatywności i czerpania radości z otaczającej nas przyrody.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl