W całym kraju, w małych i dużych miastach powstają oddolne organizacje zajmujące się opieką nad starymi grobami i cmentarzami. Miejsca pochówku przy drodze, na czyimś podwórku lub stare cmentarze przykościelne często nie są utrzymywane w dostatecznym porządku. Krewni leżących tam ludzi już dawno temu przenieśli się z tego miejsca, zapomnieli o swoich przodkach lub też z innych powodów nie mogą zadbać o ich groby. Pamiętajmy jednak, że cmentarze są częścią naszej wspólnej historii, a nagrobki opowiadają historie ludzi, którzy kiedyś tu byli, pracowali, kochali. O tym, że żyli świadczy już tylko kilka zatartych liter wyrytych na kamieniu: imię, nazwisko, data. Tym historycznym grobom można pomóc, aby ocalić je od zapomnienia i sprawić by przetrwały dla kolejnych pokoleń. Co można w tym celu zrobić?


Reklama

Poznaj pięć najważniejszych rzeczy, które można zrobić, aby ratować te cenne dla naszej historii i świadomości narodowej zabytkowe miejsca.

 1. Odwiedź cmentarz. Zabierz swoje dzieci na spacer i odwiedź te niesamowite muzea na świeżym powietrzu, aby poznać lokalną historię i nazwiska ludzi, którzy kiedyś żyli w twojej okolicy. To oni sprawili, że miejsce, w którym mieszkasz jest dzisiaj takie, jakie jest.
 2. Pomóż posprzątać. Skontaktuj się z jego administratorem i dowiedz się co możesz zrobić aby oczyścić zapomniane mogiły. Pamiętaj, że nie zawsze mycie starego pomnika bez zgody konserwatora zabytków czy innej instytucji chroniącej zabytki jest dobrym pomysłem.
 3. Zapytaj o lokalną akcję sprzątania cmentarza. Dołącz do niej, przyprowadź znajomych, jeżeli jesteś florystą to dodaj kwiatowy akcent. Umieść na takiej opuszczonej mogile symboliczny znicz, zostaw swoją pracę – kompozycję z kwiatów na grób.
 1. Weź sprawy w swoje ręce i sam zorganizuj akcję. Organizuj regularne sprzątanie, lub małą wycieczkę, aby zwrócić uwagę na osoby ważne dla lokalnej historii. Załóż stronę internetową, fanpage i wykorzystaj te narzędzia aby zbudować społeczność ludzi, którzy dbają o cmentarz. Jako florysta daj dobry przykład, pokaż, że również te zapomniane groby mogą być piękne.
 2. Zapisz lokalizację zabytkowych cmentarzy.
  Niezwykle ważna jest odpowiednia ewidencja cmentarzy, a nie tylko nagrobków.
  Aplikacja „Cmentariusz” stworzona przez firmę technologiczną Laboratorium EE we współpracy z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego pozwala na dokumentowanie zapomnianych i opuszczonych cmentarzy. Dzięki aplikacji każdy może współtworzyć społeczną bazę danych o opuszczonych cmentarzach w Polsce oraz poza granicami w ramach projektu Zapomniane Cmentarze.
  Aplikację można pobrać za darmo na telefony z systemem Android i iOS pod tymi adresami:
  Google Play: TUTAJ
  App Store: TUTAJ

Jeżeli weźmiesz udział w takiej akcji lub samodzielnie zdecydujesz się na posprzątanie jakiejś mogiły to koniecznie przyślij nam zdjęcia przed i po Twojej rewitalizacji. Nie zapomnij także o dekoracji kwiatami tego miejsca. Czekamy na Twój komentarz i materiał pod adresem info@forumkwiatowe.pl

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl