Mistrz florystyki z Zamościa Piotr Marzec znalazł się wśród 19 osób, które zostały uhonorowane tytułem „Mistrz Rzemiosł Artystycznych”. Wyróżnienie to zostało przyznane i wręczone przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Uroczystość odbyła się w dniu 15. listopada 2021 r. w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie.

Mistrz Rzemiosł Artystycznych to tytuł honorowy nadawany zasłużonym rzemieślnikom posiadającym znaczny i uznany dorobek artystyczny. Przyznawany był on w latach 1978-1990 – w tamtym czasie tytuły otrzymało ponad 1 000 rzemieślników. Inicjatywę udało się odrodzić po 23 latach przerwy: w latach 2013 i 2015 tytuł honorowy nadano kolejnym 31 rzemieślnikom z 17 różnych dziedzin.

Na tegoroczną edycję wpłynęło 29 wniosków, które oceniała powołana przez ministra Piotra Glińskiego Rada. Ostatecznie tytuł „Mistrza Rzemiosł Artystycznych” przyznano 19 wybitnym rzemieślnikom. Po raz pierwszy w historii tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych przyznano floryście, mistrzowi Piotrowi Marcowi. Sama nominacja jest już wielkim wydarzeniem, a otrzymanie tak nobilitującego tytułu to olbrzymi zaszczyt i otwarcie nowej drogi w zawodzie florysta. Zawodzie, który jest od tak niedawna na rynku polskim. Rangi całemu wydarzeniu nadały wnętrza Teatru Wielkiego Opery Narodowej jak również bardzo ciekawa dekoracja kwiatowa jaką wykonała Pani Elżbieta Pergol-Tym z kwiaciarni Aga Flowers w Warszawie.

Wśród laureatów tegorocznej edycji znaleźli się min. przedstawiciele takich zawodów jak hafciarka, koronczarka, stolarz, kotlarz, złotnik, jubiler, kamieniarz. Wszyscy reprezentują najwyższy poziom rzemiosła artystycznego. Większość osób związana jest z konserwacją, renowacją i odtwarzaniem dzieł dzieł sztuki.

Dziękując przedstawicielom rzemiosła artystycznego, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że bez ich twórczości kultura polska byłaby uboższa. Pokazujemy i nagradzamy najlepszych rzemieślników-artystów, ale chcemy, by wszyscy mogli do tego mistrzostwa dążyć, ponieważ dzięki temu kultura może się rozwijać – powiedział szef resortu kultury.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl