Nie tak dawno nakładem Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC ukazały się kolejne podręczniki tynieckiej ikebany ojca Hieronima St. Kreisa OSB. Pierwszy z nich pt. Style podstawowe i ich warianty zawiera informacje pomagające odczytać diagramy oraz dobrze zrozumieć założenia każdego stylu i wariantu. Z kolei Katalog stylów podstawowych i ich wariantów będzie pomocą dla tych, którzy już poznali style podstawowe i warianty, ale potrzebują nowego narzędzia, które ułatwi im projektowanie. Trzecia pozycja, Styl wolny i rzeźba kwiatowa, to doskonała pomoc dla osób, które znają podstawy tynieckiej ikebany i są gotowe by wyjść poza dotychczasowe schematy by poszukiwać nowych, własnych rozwiązań.

 

Style podstawowe i ich warianty tyniecka ikebana

Style podstawowe i ich warianty

Style podstawowe pomagają ćwiczyć umiejętności potrzebne, aby powstała kompozycja odzwierciedlająca to, co w ikebanie jest najważniejsze – przejaw życia.

Tu komentarz do schematów sygnalizuje, co przez konkretny styl da się wyrazić.

Gdy już dobrze zrozumiemy założenia stylów podstawowych, ta książka poprowadzi nas dalej, pokazując ich kolejne przekształcenia (warianty), oparte na określonych zasadach i dające możliwości budowania nowych komunikatów.

 

tyniecka ikebana Katalog stylów podstawowych i ich wariantów

Katalog stylów podstawowych i ich wariantów

Nietypowy format tej książki wyjaśni szybko sama zawartość jej następnych stron: uporządkowanie rysunków oraz ich opisy.

W lapidarnej formie jest tutaj podany bogaty materiał, wprowadzający w naukę budowania stylów podstawowych i ich wariantów, opracowanych na potrzeby grupy uczącej się tynieckiej ikebany.

Podręcznik TYNIECKA IKEBANA co i jak pozwala zdobyć umiejętność czytania schematów podstawowych stylów.

 

Styl wolny i rzeźba kwiatowa

Styl wolny i rzeźba kwiatowa

Dotąd próbowaliśmy ukazywać naturalne cechy roślin, odczytując ich ekspozycję w naturalnym środowisku, wsłuchiwaliśmy się w rozmowę, jaką prowadzą w odniesieniach do siebie, przyjmując role linii głównych i asyst w stylach podstawowych i wariantach.

Styl wolny daje nam do dyspozycji ogromne możliwości, domaga się jednak, abyśmy wzięli odpowiedzialność (jak przystoi szukającym prawdy i piękna) za komunikat, jaki stawiamy przed odbiorcą.

Układając kwiaty – przemieniajcie siebie i oglądających wasze kompozycje w ludzi uważnych, wrażliwych i słonecznych.

 

O autorze:

Hieronim St. Kreis OSB – urodził się w Krośnie. Profes tyniecki od roku 1983. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie; święcenia kapłańskie przyjął w roku 1989. Od roku 1990 pracuje nad zastosowaniem ikebany w liturgii. W latach 1990–2005 realizował dekoracje kwiatowe w kościele tynieckim, kontynuuje od 2013. Opublikował: podręcznik ikebany liturgicznej. Kwiaty w kościele. Tajemnice układania (tomy 1–3b); Święta Rodzina z Nazaretu. Medytacje biblijne; wprowadzenie. Tyniecka ikebana (tomy 1–2); tomiki wierszy: Strumień żółtego piasku, Jak leci, Co się stało, Przed Ikoną, Kołonotatnik, Msza z kolędą.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl