Przyjazna atmosfera, kameralna przestrzeń i moc florystycznych inspiracji. W ten sposób – w dużym uproszczeniu – można opisać nowy rodzaj spotkania florystycznego, którego autorem jest Maciek Krzus.W ubiegłym roku odbyło się pierwsze tego rodzaju spotkanie. Był to pokaz w wersji „mini”, czyli dla małej grupy uczestników. Pomysł ten wyróżnia się na tle wydarzeń, do których jesteśmy przyzwyczajeni, dlatego postanowiliśmy dowiedzieć się więcej na ten temat. Zapraszamy do przeczytania wywiadu, w którym Maciek opowiedział nam o swojej nowej koncepcji.

Forum Kwiatowe: Maćku, znamy Cię z największych pokazów florystycznych, konkursów, prowadzisz własną szkołę florystyczną i prężnie działającą pracownię. Co Cię skłoniło do organizacji pokazu w nowej, kameralnej wersji?

Maciej Krzus: Dobry florysta uczy się i rozwija przez całe życie, a w tym rozwoju pomaga mu udział w warsztatach i pokazach. To dzięki nim poznajemy nowe techniki, poszerzamy wiedzę o komponowaniu aranżacji i zwiększamy swoją kreatywność. Na warsztatach można przećwiczyć nowe umiejętności pod okiem nauczyciela, natomiast pokazy pozwalają podejrzeć jak pracują mistrzowie florystyki i posłuchać ich komentarzy. Obie te formy są potrzebne i każda z nich ma wiele zalet, ale też mają one swoje wady. Warsztaty są czasochłonne, mają swoją cenę, a ilość wykonanych prac jest ograniczona. Z kolei pokazy są często imprezami masowymi, na których kontakt z prowadzącym jest jednostronny – można go tylko posłuchać, ale zapomnijmy o jakiejkolwiek rozmowie i zadawaniu pytań. Pomyślałem, że zrobienie pokazu dla małej grupy florystów pozwoli mi pokazać o wiele więcej prac niż na warsztatach, ale nie stracę przy tym bezpośredniego kontaktu z uczestnikami.

Forum Kwiatowe: Twój nowatorski pomysł to połączenie najlepszych cech warsztatów jak i pokazów. Na czym dokładnie on polega?

Maciej Krzus: Jest to pokaz florystyczny, w którym bierze udział jedynie wąska grupa widzów – florystów. Dzięki takiej formule każdy uczestnik otrzymuje zdecydowanie więcej niż podczas pokazu organizowanego dla wielu osób. Kameralna atmosfera sprawia, że można czuć się bardziej komfortowo i swobodnie. Kontakt między prowadzącym a uczestnikami jest zdecydowanie łatwiejszy: można zadać dowolne pytanie, poprosić o rozwinięcie omawianego tematu, a nawet podyskutować. Mniejsza grupa stwarza warunki do prowadzenia ciekawych rozmów, które mogą być kontynuowane w trakcie przerw. Każdy też może z bliska obserwować jak pracuję i jak wyglądają kompozycje, które tworzę. Tutaj wszyscy mają miejsca pod samą sceną!

Forum Kwiatowe: Bliski kontakt sprawia, że uczestnicy mają zapewnione warunki jak na warsztatach, z tą różnicą że samodzielnie nie wykonują aranżacji. Nie sądzisz, że brak możliwości osobistej pracy z kwiatami może się wydawać mniej atrakcyjny?

Maciej Krzus: Należy pamiętać, że przekłada się to na inne korzyści. Przede wszystkim jest więcej czasu, dzięki czemu można wykonać zdecydowanie więcej kompozycji, pokazać więcej technik i pomysłów, które przecież każdy samodzielnie przećwiczy po powrocie do własnej kwiaciarni lub pracowni florystycznej. Każdy uczestnik otrzymuje film, na którym wszystko zostało zarejestrowane. Cena udziału jest zdecydowanie niższa niż w przypadku warsztatów, a dostęp do wiedzy ten sam. Z takiej formy spotkania można wynieść na prawdę wiele: wiedzy, pomysłów i świeżej energii, którą można wykorzystać dla swoich własnych, nowych projektów.

Forum Kwiatowe: Świeża energia i kreatywność – w zawodzie florysty są na wagę złota. Czy w trakcie takiego spotkania uczestnicy również dzielą się ze sobą informacjami i pomysłami? Mamy na myśli taki florystyczny networking…

Maciej Krzus: Pomysł na mini-pokaz ma tę zaletę, że atmosfera jest mniej formalna, można poznać innych florystów i powymieniać się doświadczeniami. Nawiązanie takich kontaktów jest możliwe właśnie dzięki niewielkiej grupie osób. Uczestnicy mogą porozmawiać przy pysznym posiłku i lampce prosecco, naładować baterie, zrelaksować się i wrócić do siebie z głowami pełnymi nowych pomysłów. Nauka zawsze przychodzi łatwiej w dobrej atmosferze

Forum Kwiatowe: Wiemy, że planujesz kolejne tego rodzaju spotkanie. Jaką tematykę wybrałeś?

Maciej Krzus: Będzie to pokaz jesiennych inspiracji, który odbędzie się w niedzielę, 26. września.

Forum Kwiatowe: Jak można się zapisać?

Maciej Krzus: Wszystkich chętnych serdecznie zapraszam do kontaktu. Można napisać na adres: maciejkrzuskwiaty@gmail.com lub zadzwonić pod numer 785 639 457. Oczywiście ilość miejsc jest ograniczona 🙂

Forum Kwiatowe: Dziękujemy za rozmowę.

Maciej Krzus: Dziękuję.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl