W miniony weekend mieliśmy okazję wziąć udział w konferencji florystycznej pt. “The Power of Flower” w Rzeszowie. W bogatym programie dwudniowego spotkania znalazły się rozmowy, prelekcje, pokazy i prezentacje w wykonaniu znamienitych gości konferencji.

Podczas konferencji, na scenie pojawili się organizatorzy spotkania Elżbieta Kosydar (Prezes Zarządu Głównego SITO) i Jan Janczur (Prezes SITO Rzeszów). Wśród zaproszonych gości znaleźli się prof. UPP dr hab. Agnieszka Krzymińska oraz mistrzowie florystyki Katarzyna Witecka oraz Piotr Marzec oraz inni znamienici goście, którzy wystąpili na scenie by w ciekawy sposób przybliżyć uczestnikom konferencji zagadnienia florystyczne. Pierwszy dzień konferencji zakończył się efektownym pokazem kreacji floralnych autorstwa Małgorzaty Szwagiel.

Modele i modelki po kolei zaprezentowali na scenie barwne kwiatowe stroje, a każdy z nich został opatrzony komentarzem prowadzącej pokaz Agnieszki Krzymińskiej. Jak zdradziła nam autorka prac:

Ideą pokazu było pokazanie kunsztu florystycznego w różnych odsłonach, oraz pokazanie piękna kwiatów w kreacjach floralnych. Moim marzeniem było przenieść ludzi do świata magii , aby mogli oderwać się na chwilę od trudnych czasów w dobie pandemii.


Pokaz rozpoczęła dziewczynka Nikola, która czuła się jak księżniczka w sukience w kolorystyce ecru z elementami złota. Dla podkreślenia delikatności dziecka stworzony został pasek z drutu biżuteryjnego w kolorze złotym i opaska na głowę, w które została wklejona eustoma oraz pozłocone liście paproci. Tył sukienki zawierał tren z tiulu i aby podkreślić lekkość materiału, doczepione zostały wstążki w kolorze złota i ciągi z liści paproci także w kolorze złota.

Kolejna kreacja to propozycja dla odważnych Panien młodych, nie zawsze musi to być tradycyjna suknia ślubna. Elegancki kombinezon w połączeniu z trenem z setek listów z tkaniny w połączeniu z goździkiem w kolorze łososiowym oraz zatrwianem. Na głowie panny młodej opaska także z listkami z tkaniny asymetrycznie opadającymi na jedno ramię.

Następna kreacja to przeniesienie do świata morskiego, to wspomnienie wakacji, podróży nad morze lub ocean, zatęsknienie za odpoczynkiem w tak trudnych czasach jakie mamy obecnie. Z morskiej fauny zostało przeniesione na suknię, w którą zostały wkomponowane muszle oraz rozgwiazdy muśnięte pasta plastyczną w kolorze błękitnym. Rośliny użyte do tej sukni nimfy wodnej to różnego rodzaju oplątwy, eukaliptusy, wspaniały asparagus plumosus, eszeweria, zabarwione w kolorach błękitno- miętowych. Dla przełamania koloru użyto białej eustomy i chryzantemy.

Inna odsłona to kobieta egzotyczna, zadziorna, inspiracją były bażancie pióra. Bazę stanowi ażurowa spódnica oraz gorset z drutu aluminiowego w kolorze złota. Podkreśleniem gorącego temperamentu takiej kobiety było wkomponowanie ognisto czerwonych róż, pięknej gloriozy oraz ruszczyka w kolorze złota.

Do pary została stworzona kreacja dla pana, odważna, pokazująca młodość, wolność, dzikość. Konstrukcja przykryła ramiona, tło zostało pokryte kalocefalusem Browna, na to kolce z drutu stalowego, a na nie umocowane różnej wielkości sukulenty oraz czerwone róże, w bazę wklejone złote liście ruskusa.

Materiałem na kolejną kreację kwiatową są białe pióra, z których została stworzona dwuczęściowa kreacja z awangardową ozdobą na głowę – irokezem z piór i trwałymi roślinami takimi jak rozchodniki, rojniki oraz chryzantema.

W dalszej część pokazu zaprezentowano kreacje stworzone dla tancerzy, którzy za tydzień biorą ślub. Autorka zaproponowała im stworzenie niestandardowych kreacji, które zaprezentowane przez nich na pokazie miały być wspaniałą przygodą narzeczeńską. Tren sukni jest złoty, wykonany z liści anturium, a w pasie kwiaty w kolorze różu: anturium, alstromeria i róża pięknie komponujące się ze złotym tłem. Dekoracją szyi jest choker z akcentem kwiatowym. Natomiast dla przyszłego pana młodego stworzona została kreacja z roślin doniczkowych połączonych z pięknie spływającym szarłatem.

Kolejna propozycja na dekorację głowy to szalony wrzosowy kapelusz w połączeniu z ognistymi kolorami purpury, fioletów, a w nim piękne dalie, goździk drobnogałązkowy, celozja, eustoma, zatrwian, philodendron ‘Xanadu’ muśnięty farbą w kolorze różowym. Do tego asymetryczna ozdoba szyi oraz lampas na spodniach na konstrukcji z kwiatami, kolory te pięknie prezentowały się na białym garniturze.

Ukoronowaniem pokazu był motyl, piękna sukienka oraz skrzydła w skali XXL, czarujący barwami różu fioletu, amarantu a w nich wkomponowane rośliny: cantedeskia, goździk gałązkowy, rozchodnik, eukaliptus, celozja.

Także autorka i projektantka pokazu, mistrzyni florystyki Małgorzata Szwagiel miała namiastkę dekoracji floralnej: naramiennik z eukaliptusem pomalowanym na srebrny kolor.

Prace ustawione przed sceną wykonane zostały przez Piotra Marca.
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl